• sex pistols'ın bu güzide şarkısını yıllarca gaz ala ala dinledim, ortam bulduğumda da sonuna olanca detoneliğimle "naa füüığçaaa" diye eşlik ettim. ama gelin görün ki bir süredir bu şarkı her çaldığında gülüyorum. bu gülüşün esrarını çözebilmek için bundan bir süre öncesine ışınlanmamız gerekecek.

eski işyerindeki patronum ingiliz idi. adamın adı edward. acayip milliyetçi bi herif, kraliyet ailesine aristokrasiye falan hasta, "ingiltere onlarla gurur duyuyor" falan diyen bi adam. skype avatarını kraliyet arması yapan, kriket falan oynayan tipik ingiliz milliyetçisi, chelmsford çocuğu, hem de ta içinden, essex'li.

bu adamı bu yönleri ile tanıdıkça, god save the queen'i dinlerken gözümün önünde tuhaf bir mizansen canlanmaya başlamıştı. hayal etmekten kendimi alamıyordum, bu essex'li milliyetçi gençler ocağı toplayıp basıyorlar sex pistols chelmsford konserini, bizim edward da (yaşı tutuyor) eline çivili sopayı almış "amına koduğumun vatan millet düşmanları, tipini siktiğimin kafirleri" diye johnny rotten'a girişiyor, diğer yandan ocağın psikopatlarından deli paul, sid vicious'a uçan tekme atıyor falan. sonra bağlam içinde düşündüğümde edward'ı "fucking traitors, faggot commies, shitfaced infidels" diye söverken, dışarıdaki öfkeli kalabalığı da -tekbir yerine- hail mary söylerken görüyorum. sex pistols'ı olay yerinden uzaklaştıran chelmsford polisi de bunları tartaklıyor, zaten emniyet teşkilatı son seçimde oyları blok halinde oranın mhp'sine, msp'sine (sene 70 küsür gençler) falan vermiş. johnny rotten ağzı burnu dağılmış, edward'dan yediği sopa darbesi ile kaşı açılmış falan ama hala hareket falan çekiyor ve öfkeli kalabalıktan "hüreeeeey" diye bi ses geliyor, muhtemelen "gel lan buraya amına koduğumun çocuğu"nun ingilizcesi.

bugün ofiste kulaklıktan god save the queen dinlerken bu düşüncelerle bir kere daha önce gülümsedim, sonra kıkırdamaya, akabinde de "hımp hımp hımp" sesleri ile omuzlarım sarsıla sarsıla gülmeye başladım. anladım ki benim için otoriteye isyanla özdeşleşmiş bir şarkı, edward diye bi adam yüzünden mizah malzemesi olmuştu.

hayat acımasız, bir o kadar da komik.
  • ben ne ornek ya da tanim vericem god save the queen hakkinda, eddie izzard demi$ diyecegini:
    "but in britain we don't win many gold medals at the olympics... because we've chosen not to! it's a political statement! because we hate our national anthem. because it's 'god save the queen,' you see? 'god save the queen.' now the queen lives in a very big house, she has barbed wire outside, and people with guns in front of that. that's one saved fucking queen, i'll tell you! that's the problem! she's overly saved! she has no idea of the struggle of human existence. we have to work for a living, raise a family... we don't have nannies all running around the place. it's what you've got to do in your life, you know?so it's 'god save the queen.' no! it's too saved. it's 'god attack the queen,' that's what it should be! ( singing ) 'god attack the queen, send big dogs after her that bite her bum. let them chase after her and rip her knickers off...' that'd be fantastic! then she'd have to fight the crazy dog with a handbag with a brick inside of it.
    -crazy dog! crazy dog!
    -arrgghh, kill the queen!
    -no! crazy dog!
    and maybe she'd kill the crazy dog and everyone in britain would go, 'hey, fair play to the queen,- killed the crazy dog.' and the queen would have self-respect for the first time in her life! yes. it would work. it'd be fantabulous."
  • ing. kraliçe allaha emanet

veyahut her cebe bir fredi merküri.
  • ingiltere'nin milli marsi.

işin çok ama çok ironik bir yanı, bu marşın fransızlardan çalıntı olmasıdır ! bir de bu marşta god'un save edeceği kişi illa kraliçe olmak zorunda değildir, nitekim 3 george'lar devrinde (i., ii. ve iii. 1721-1821) tabii ki god save the "queen" degil "king" denilmekteydi. prens charles eğer kral olursa yine god save the king olacaktır doğal olarak.

orijinaline gelirsek eğer, bu marşın müziğinin xiv.louis adına yazılmış "domine salvum fac regem" yani "tanrı kralı korusun" adında bir latince dua için, efsanevi barok müzisyeni jean baptiste lully tarafından bestelendiği söylenmektedir. rivayet odur ki,louis'nin ünlü metresi madame de maintenon bu duayı "dieu protege le roi" adıyla fransızca bir marş haline getirterek ilk defa, 1686 yılında kralın da katıldığı st.cyr akademisinin açılışında, öğrencilerden olusan bir koroya söyletmiştir. 1688'de bir darbeyle tahttan indirilince fransaya kaçan ingiltere kralı ii.james'in oğlu prens james, 1715 yılında ingiliz tahtını geri almak için iskoçyada bir ayaklanmaya hazırlandiği sırada, m.de maintenon'un kendisini ziyaret ettiği ve müteveffa kral xiv.louis için yazdırdığı marşın ingilizce çevirisini, ilerideki milli marşı olarak james'e hediye ettiği yine rivayetlerdendir. 1715 ayaklanması başarısız olur; ancak james'in torunu olan charles edward stuart, nam-ı diger yakışıklı prens charlie,30 yıl sonra, 1745'de ingiltere tahtı için son kez olarak iskoç klanlarını ayaklandırır. başka bir entry'nin konusu olmasi gerekecek bu başarısız ancak destansı macera sırasında, prens charlie'nin askerleri bu marşı söylemekteydiler. düşmanlarının da hoşuna gitmiş olacak ki, ayaklanmanın bastırılmasından hemen sonra, sözlerinin politik duruma uyacak bazi değisikliklere uğramasının ardından, bu marş londra'da kamuoyuna çalındı. o günden beridir, majestelerinin kanlı bayrağının çekildiği her bölgede bu marş söylenmiş/söylettirilmiştir. tabii artık amerikanın süs köpegi (bkz: fino) haline gelmiş olan britanya devletinin vatandaşları için, marşın şaaşalı sözleri tatlı bir nostalji malzemesinden fazla bir anlam ifade edememektedir.
  • kraliçenin söylemediği marş. evet bendeniz yıllar boyunca merak etmiş durmuştum acaba kraliçe bu marşı söylüyor mu diye. geçen cumartesi kendisinin resmî doğumgünü vardı. şimdi bu ne demeyin, quill hanıma sorun, o anlar o topraklardan ben değil. neyse işte bu törende 41 pare top attılar, uçaklar geçirdiler, makineli tüfeklerle tek kurşun tepeye sıkıp bir mezur marş söyleyip devam ettiler. neyse en sonunda allah'tan marşın tamamı çaldı da, arvo kulunuz ekran başında, yıllardır beklediği şeye şahitlik etti. per değerli majesteleri bu marşı söylemiyordu. hayır baktım, kraliyet üyeleri de söylemiyorlardı. lady di'nin bızdıklarından biri malum askerde, ona izin vermemişler büyükannesinin doğumgününe katılmaya ya neyse. neyse işte kraliçe ağzını bile oynatmadı millî marş sırasında. yanındaki fasulye sırıkları, pardon değerli kocası ve oğlundan bahsediyorum tabii, da söylemediler marşı. onların kraliçesi değil mi yahu, ister karısı olsun, ister annesi. charles da cicileriyle gülerken yakalandı marş sırasında, yakıştıramadım doğrusu. üstüne bir de sex pistols patlatacaktım da, halamdaydım mecburen maç seyrettim ne yazık ki. tanrı kraliçeyi korusun. hanımefendi ayrıca goldmund çıktı nazarımda, eklemeden geçmeyeyim.
  • sex pistolsın kraliçeye saygıda kusur etmediği meşhur şarkısı....

god save the queen
    her fascist regime
    they made you a moron
    potential h-bomb

god save the queen
    she aint no human being
    there is no future
    in england's dreaming

don't be told what you want
    don't be told what you need
    there's no future no future
    no future for you

god save the queen
    we mean it man
    we love our queen
    god saves

god save the queen
    'cos tourists are money
    our figures head
    is not what she seems

oh god save history
    god save your mad parade
    oh lord god have mercy
    all crimes are paid

when there's no future
    how can there be sin
    we're the flowers in the dustbin
    we're the poison in your human machine
    we're the future you're future

god save the queen
    we mean it man
    we love our queen
    god saves

god save the queen
    we mean it man
    and there is no future
    in england's dreaming

no future no future
    no future for you
    no future no future
    no future for me
  • bir las vegas deyişi. "tanrılar ellerinde vale tutmaz, dam biriktirir" anlamına gelir.
  • "kraliçeyi allah kurtarsın" şeklinde dilimize çevrilebilen cümle.
    (bkz: god save the queen she ain't no human being)
  • tanri kraliceyi korusun diye diye 86 yasina getirdiler kadini. birbirimize de soylesek tutabilir demek ki.
hesabın var mı? giriş yap