• baştacı edilesi, (ki başa konulduğu anda da zıp zıp zıplamaya başlar) ukrayna menşeili lezizoğluleziz bir topluluk.1972/kiev doğumlu çılgın rüyacı kişilik eugene hutz tarafından kurulmuş gibidir.huntz ukrayna'dan yola çıkarak hoppidi zippidi ülkeden ülkeye zıplamış,italya, avusturya, macaristan ve polonya dememiş, zıplamaya devam etmiş ve en sonunda amerika'ya ulaşmıştır.bu arada müzikal tavır ve içerik de üzerinde/üzerinden zıplanan birçok ülkenin etkisini taşır. grubun üyeleri 'ukranian punk cabaret' adı verilen neşeli konseptin bir anlamda bıyıklı fikir/isim analarıdır.müzisyenn olan ve söz yazan neşeli göçmen huntz efendi,bir süre orada burada takıldıktan sonra new york'a teşrif eder ve orada, kendisi gibi göçmen olan sacha katztckoff(akordeon),sergei ryabtsev(keman),vlad solovar (gitar) ve eliot ferguson* ile tanışıp gurubu kururverir ki, güllük olur.gülistanlık olur. grubun adının da ilk adı olan gogol,ukrayna dolaylarından hemşerileri olan bildiğimiz gogola gönderme yapmaktadır.
    grubun müziği, öncelikle ziyadesiyle leziz melodik gidişat ve toplu çalma üslubu/neşesi itibariyle çigan müziğine benzemekte, sonralıkla da
    (devir sentez devri olduğu için olsa gerek)ritmik anlamda amerikanvari bir takım sound tercihleri ve tartımlarla neşeli bir karışım oluşturmaktadır ki dinlenildiğinde,sentezin efendi gibi vuku bulduğu, mantarlanmadığı, nöronlarına özenle mor* giydirilmiş herhangi bir beyin tarafından çabukça anlaşılmaktadır.
    internet deryasında araştırma maksatlı bir motor turuna çıktığımda karşılaştığım en sağlam tanımı da buraya aynen eklemekte bir sakınca görmemekteyim;zira 'a gipsy iggy pop' terimi grubun tarzını oldukça iyi ve dengeli bir biçimde açıklamaktadır.
    acilen bulunası, dinlenesidir. vururlar patlar. çalarlar oynanır.
  • kesinlikle, 'biz biliyoruz da mı oynuyoruz' grubudur efendim bu grup. isteseniz de, istemeseniz de çeşitli uzuvlarınızı harekete geçiren şarkılar yapmaktalar, ve dahası; tek başınıza dansediyosanız, 'hop hop haydi ahmet abi, ayşe abla, oturmaya mı geldik' şeklinde arkadaşlarınızı da dansa kaldırma isteğiyle dolup taşıyorsunuz.. öyle harikalar.. dagz vör barkin!
  • kurtarıcım olan enerjik grup.

efendim geçen eve misafir geldi +3 de küçük çocuk nüfusu beraberinde. babaannem başladı söylenmeye: "bu haşeretler evi yıkacak!!!" diye. zaten bitkin düşmüşüm onu elleme, buraya gel hişşşt huşşşt demekten. dedim "allaaam napsam?" aldım playlisti elime gogol bordello var. açtım "starting wearing purple"ı "oynayın bakem hadeee!" dedim. oymuş, baktım biri halay çekiyor biri horon tepiyor diğeri de serbest stil takılıyor oh oh.
    sonra bunlar bi yoruldu bi yoruldu... öylecene serildiler yerlere. gogol bordelloyla etkisiz hale getirdim laaan çocukları*

o günden beri de arada bi şarkı açıp kendi kendime kopuyorum. bütün yorgunluğum alınıyor.

iyi ki varsın gogol bordello!
  • bu adamlari dinlemeye basladiginizda cok uzun zamandir gormediginiz ve ozlediginiz bir dostu gordugunuz anda ki enerji ve mutluluk kapliyor. babylon konserinde orada olacagima cingene yemini ederim.
  • think locally fuck globally felsefesinin yaratıcısı grup
  • evde, işyerinde, arabada start wearing purple dinleyerek geçen aylardan, "şu tarihte amsterdam'dalar, aha da italya'ya geliyorlar" diye tur programlarını hatmettikten sonra bir de baktım rock n coke'a geldiler. e, ben de gittim. itiraf etmeliyim ki kişisel tarihimde bu kadar bilinçsiz, böyle kontrolsüz zıplamışlığım yoktur. özünde hep ciddi, ne yaptığını bilerek zıplayan bir insanımdır. no smoking orchestra'da bile düşey doğrultuda zipladım. ama gogol bordello konseri benim için bir dönüm noktası oldu.
    biz bir grup fani, sahneye çıkış sıralamasında bir önde bulunan, adını hatırlamadığım ve hatırlamak da istemediğim grubu öne en yakınsak noktadan izleyecek şekilde yerleştik. naçizane teorimize göre bizden öndeki insanlar bu konserden sonra dağılacaktı, biz de öne geçecektik. ama herkesin bizim gibi düşündüğünü anlamamız fazla zaman almadı. her neyse. bizimkiler (grupla samimi oluyorum bu noktadan sonra) sahneye çıktı, o andan itibaren biz (bu biz başta bahsettiğim grup değil artık, sahne önündeki herkesi kapsayan bir terim. ama siz onu yekpare ve büyük bir birinci tekil şahıs olarak düşününün.) zıplamaya başladık. akışkanların tahmin edilemez davranışlarını -ben, kendim bir akışkan olarak- yaşadım. dalgalandım, sürüklendim, karıştım. bilincimin açık olduğu az sayıda zamanda başlangıçtaki çekirdek grubumun bulunduğu yere ulaşmayı denedim. nadiren başardım.
    derken konser bitti. şarkılar, sahne performansı vesair anılar fazla zıplamaktan beynimde tutunamadı, yere düştüler. o koca biz dağıldı, kendimizi bütünden kopardık. "onların hepsini biz mi zıpladık? bu sıvıların hepsini tek başımıza mı terledik?" tipi düşüncelerle arabaya gogol bordello dinlemeye gittik.

emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  • not a crime, alcohol, start wearing purple gibi birbirine pek benzemeyen ama her biri ayrı ayrı güzel şarkılar yapabilen bir grup. oysa sadece yedi nota var kaç farklı şarkı yapılabilir yani ama alla alla var bir gariplik.
  • adını görünce, bir an için "google sonunda bunu da mı yapmış?" dediğim grup.

(bkz: bordello)
  • beni rock'n coke'a gitmek zorunda bırakmış gruptur kendileri,artık çarem kalmadı,placebo ve muse'den sonra bir de kendilerinin geldiğini duyunca,"buna da gitmezsem bir zahmet kendimi atayım aşağı" dedim,evet konser fobim var,kafama adam düşecekmiş,ezilecekmişim gibi geliyor hep,beni iyi tanıyan herkesin bildiği bu özelliğimi de hiçe sayıp bu konser çılgınlığına akma kararımı pekiştirmiş haber olmuştur gogol bordello'nun konseri.
  • 7 mayis 2010 aksami londra apollo theater'da neredeyse vasat performans sergilemis grup (athena'nin kotu hallerine yakinsadilar, saskiniz reis). mekan kucuktu vs belki bu amator goruntulu yere alisamadi abiler. hutz'un brezilyalarda takilmakta oldugunu gorduk iyice, yaninda cesitli objeler getirmis gelirken. ingiliz izleyicisi fena substandart ve bayik cikti, ritme gore ziplamayi bilmeyen birtakim takozlar olduklarini gorduk (hadi diyelim mekan kucuktu, affedelim). o degil de, start wearing purple.
hesabın var mı? giriş yap