• göze hitap eden..
 • imaj/imgeleri çağırmak için reklam ajansları/şirketlerin grafik bölümlerinde kullanılan kelime.
  örn:
  - osman abi, kampanya görselleri geldi mi?
  - fotografçıları ishal olmuş, izinliymiş... biz hazırlaycakmışız hıdırcım..

  edik: görsel lafı tdk sözlüklerine girmiş, artık gayet türkçe ve kullanılan bir isim olarak hizmetimize sunulmuştur. (saçımı başımı yolmaktansa, bilmem kaç senesinde yazdığım entry'nin imlasını düzelteyim dedim bari.)

  edik 2: imaj ve imge de türkçe değil (cahil!). görsel, imaj, imge yerine fotoğraf, resim,çizim, şekil vb. opsiyonlarımız her zaman mevcuttur. fotoğrafa "resim" diyeni de dövüyorlar, fyi.
 • bir ogrenme stili
 • potansiyel tasarimci cocugu ismi. erkegi icin (bkz: leke)
 • cuneyt ozdemir'in flu isimli yky'den cikan kitabinin 18.02.2005 tarihli radikal kitap'taki reklam metninde alenen bir "isim"miscesine kullanilan kelimedir.

  "...'in fotograflarindan ...'in illustrasyonlarina uzanan genis bir gorsel yelpazesi..." benzeri bir cumle ile gozumuze kacan gorsel kelimesinin bir isim degil de bir sifat, kurum icinde kisa yoldan "gorsel malzeme, vb." demek icin secilmis bir araci oldugunu fark etmemis bir kultur-sanat-edebiyat kurumu icin soyleyecek bir sey kalmamisken bir kez daha ilgilileri durtmek gerekmektedir: "lutfen gorsel dediginiz seyleri imge, imaj, resim, fotograf, illustrasyon, gorsel malzeme, goruntu gibi kelimelerle cagiriniz! [yoksa gelip isitsel olarak soylemek mi lazim?] ayip..."
 • yky bu kelimeyi cok sevdi: kitap-lik son sayi, "kapak gorseli: bilmem kim, bilmem ne". ayip suruyor...
 • - murat bey görselleri yolladınız mı?
  - görselleri yolladım aydan hanım.
  - hmm bu görseller yeterli çözünürlükte değil?
  - o zaman başka görseller arayalım
  - görseller önemli.
  - görsel çok kritik.

  ...sokayım görsele. nerden çıktı bu kelime be. ne ara girdi dile? resim de? fotoğraf de? görsel diyince internetten arattığın şey resmiyet mi kazanıyor?

  faşist bir lider olmam bekleniyor adeta. başa gelip bu tarz şeylerin hepsini yasaklamam isteniyormuş gibi bir şey seziyorum evrenin enerjisinde.

  görsel, blog filan... yasaklayacağım bu kelimeleri hep ve kullananları vulgarca cezalandıracağım.

  (kısfmet'in de suyu ısınıyor bak)
 • çıktı, bilgisayar, veri gibi başarılı bir şekilde "imaj" 'ın yerini alabilmiş bilgisayar ortamında bulunan ve genelde dökümanlarla ilişkilendirilen şekiller.
 • tdk'nın da belirttiği gibi, "görme duyusuyla ilgili olan, görmeye dayanan" anlamlarına gelen, gayet güzel uydurulmuş bir sözcüğümüzdür..

  bunu beğenmeyen göksel'i hiç beğenmez!
hesabın var mı? giriş yap