• italyanın batı sahiline oldukça yakın romanın 1-1.5 saat kuzeyinde küçük ve akşamları tehlikeli olabilecek bir kent.

    tren garı oldukça küçük olup gece 9-10dan sonra yaşlı, evsiz ve sathoş müdavimlerine ev sahipliği yapmaktadır. etrafta herhangi bir karakol veya güvenlik bulunmaması, burada gece saatlerinde yalnız kalınmasını çekici yapmamaktadır. roma'dan genoa veya güney fransa sahillerine gidilecekse bu şehir üzerinden geçilmesi zorunludur. eğer sienadan gece treniyle güney fransa veya genoa ya gitmek istiyorsanız önce bu kente gelecek ve korku dolu saatler geçirmek zorunda kalacaksanız.

    akşam saatlerinde tren istasyonun hemen dışındaki parkta, pusuya yatmış, esrarkeş gençleri suçüstü yapmaya hazır bekleyen sivil polisin tacizinie uğrayabilirsiniz. fakat ne alemse, saat 11den sonra istasyonda yalnız kaldığınızda bu memurda ortadan kaybolmuş sizi, -sevseniz de sevmeseniz de- tamamen korumasız bırakmıştır. etraftaki otellerin hiç biri bir saatliğinde olsa lobilerini kullanmalarına izin vermeyeceğinden en yakındaki bara sığınabilirsiniz.

    yaklaşık yarım saat kuzeyinde güzel sahilleri ve kamp alanları bulunan bir şehir de vardır.
  • italya'nın sahil şeridinde yer alan toskana eyaletine bağlı yüz ölçüm olarak büyük nüfus olarak oldukça küçük bir şehir. ciddi anlamda uzun bir sahil şeridine sahip olup, toskana bölgesinde tatili tercih edecekler için birinci duraktır. sahilinde yer alan kum oldukça yumuşak olup sizi bolca yürüyüşe davet ederken, bahar aylarında ise bulutları ile birlikte rahatlıkla varoluş sıkıntısına sokacak bir havası da vardır. çoğu italyan yerleşim biriminde olduğu gibi ingilizce bilen kişilere rastlanamanız pek mümkün olmasa da italyanların el kol hareketleri ile size oldukça yardımcı olacağı bir yerleşim yeridir. fazla turistik olmadığından treni tercih etmeniz halinde istasyonda bulunan polis memurları muhakkak pasaportunuzu soracaktır, bu sırada da italyanca bilip bilmemenizi umursayarak italyanca sorulara da muhatap olmanız gayet olasıdır.
hesabın var mı? giriş yap