• devlet üniversitesinde öğrenciyken ve gelirim yokken benim için 5175 tl olarak hesaplanan borç. gelir testi yaptırmış mıydım? evet. bu borç karşılığında herhangi bir mal veya hizmet aldım mı ? hayır. hastaneye bile gitmedim. şimdi hukukçular, sigortacılar tarafından aydınlatılmaya ihtiyacım var. özele bu parayı versem tepeden tırnağa sigorta yaptırırım kendimi zaten. bunlar neyin kafasında birinin çıkıp açıklaması lazım.
  ----
  ek:

  insan hakları evrensel beyannamesi madde 25 der ki;

  kaynak1 : http://www.ohchr.org/…ages/language.aspx?langid=trk
  kaynak 2: http://www.ombudsman.gov.tr/…rensel-beyannamesi.pdf

  madde 25

  her şahsın, gerek kendisi gerekse ailesi için, yiyecek, giyim, mesken, tıbbi bakım, gerekli sosyal hizmetler dahil olmak üzere sağlığı ve refahını temin edecek uygun bir hayat seviyesine ve işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, ihtiyarlık veya geçim imkânlarından iradesi dışında mahrum bırakacak diğer hallerde güvenliğe hakkı vardır.

  ana ve çocuk özel ihtimam ve yardım görmek hakkını haizdir. bütün çocuklar, evlilik içinde veya dışında doğsunlar, aynı sosyal korunmadan faydalanırlar.
 • farkli bir baslikta yazmistim fakat burada da yazacagim borc.
  2008 ekim tarihinden sonra devlet kurumlarinda ise giren kisilerin maaslarindan normal saglik sigortasi primi haricinde yuzde 5 gss primi alinmaktadir. bordrolariniza bakin. hakkinizi arayamazsiniz da en azindan haberiniz olur.
 • abim 2 yıldır hastaneye gitmemiş olmasına rağmen 1127 lira borcu çıkmış hadise. adam gemide çalışıyor, daha yeni haberi olmuş. vergilerle falan sikiyorlardı milleti ama bu da fazla artık. bokunu çıkardılar. kardeşim hizmet almadığı birşeye nasıl para öder insan? hadi dersin ki yarın öbür gün birşey olur gidersin falan eskiden neden yoktu niye yeni geldi? bu borcu nasıl sildirebilceğimize dair fikri olanlar var ise bilgilendirir ise çok fazla memnun olurum.
 • seçimden önce ya kanun değişirse diye ödemeye çekindiğim hede. öğrenim kredisinde de aynı düşüncem var ama onu ödüyoruz mnskym
  not: bağlı olduğum yerdeki kurum taşınacak diye evlere henüz göndermemiş

  oylayan olmuş: ödeyeni siksinler

  (bkz: gss prim borcu/@fenasi kerim)
  (bkz: sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu/@fenasi kerim)
 • bugün ziraat bankası atm'den öğrendiğim kadarıyla 270 lira ile boynumun yükü olmayan borç. ben bunu ödemem. ödemezsem ne olur? üniversite öğrencisiyim ve öğrenci belgemi de sgk'ya verdim halbuki.
 • erkek arkadaşımın, öğrenci belgesini gerekli zamanlarda vermesine rağmen 23 dönem(~3000tl) borçlu göründüğü ve anlayamadığımız sistem.

  öte yandan ben kendime bakıyorum, kişi kaydı bulunamadı diyor.

  ne farkımız var anlamadım, ben de hala öğrenciyim, bir şey ödediğim yok, belge götürdüğüm yok...sorularla doluyuz.

  kime çıkıyor bu borç, kime çıkmıyor; detayları bir öğreneyim, benim cehaletimdense aramızdaki fark, gelir buraya da yazarım.

  "öğrendim editi: isildur, dblaine ve denizdeki kararti sağ olsun hem aramızdaki farkı hem de düzeltmek için yapılacakları öğrenmiş bulunuyorum. benim gibi bilmeyenler faydalansın diye kısaca buraya da not düşelim.
  1. kadınsanız eğer, öğrenciliğiniz devam ettiği sürece muafsınız bu borçtan. fakat erkekseniz, aralıktan emin olmamakla beraber 6 ayda 1 sgk'ya gidip öğrenci olduğunuza dair bir belge vermeniz gerekiyor ki borç çıkmasın.
  2. diyelim ki belge götürüyorsunuz fakat yine de borç çıktı bizim durumumuzdaki gibi, o halde bir ihtimal, belgeyi götürmeniz gerektiğini biraz geç fark etmiş ve arada geçen süre zarfında borçlandırılmış olabilirsiniz. o dönemde de öğrenci olduğunuzu belirten bir belgeyle başvurup silmelerini rica ediyorsunuz.
  3. diyelim ki yükümlülüğünüz başladığı andan itibaren belgeyi götürüyorsunuz fakat yine de borç çıkıyor, türkiye'ye hoş geldiniz. gidin çatır çatır hakkınızı arayın."
 • bana mutamadiyen çıkartılan borçtur. bundan önce 600 lira civarı borç çıkmıştı öğrenci belgesiyle halletmiştim. geçen hafta öğrendimki bana 2012 nin ilk 6 ayından 750 lira borç gözüküyor, oysaki eylül ayında öğrenci belgesi götürdüğümde borç gözükmüyordu. onu da bugün gittim hallettim. sanırım bu borçları, öğrencilikleri vs işleyen sistem baya hatalı ben sildirdikçe onlar borç çıkarıyor.
 • borçlu dönem sayısı: 25
  toplam ana borç tutarı: 2884,02
  toplam faiz tutarı: 358,99
  toplam borç: 3243,01

  şeklinde devletin bana çıkardığı borç.

  ulan ben türkiyede yaşamıyorum lan, ne ahlaksız hükümet var, utanmasa nefes alıyoruz diye para isteyecek.
hesabın var mı? giriş yap