5891 entry daha
 • güneş görmeyen çiçek, boyun büker.
 • bugün yazdığım bir entry'e birkaç mesaj aldım buradan, kadın düşmanı söylemler içeriyordu. bana yönelik değildi ve aslında söyleyenler de ne kadar farkındaydı söylediklerinin bilemiyorum ancak yazma gereği duydum.

  eğer anneyle bağını koparmamış, anneyle kurduğu bağa ait sorunlarını aşamamış bir erkekseniz, aynı şekilde babayla kurulan bağa ait sorunlarını aşamamış bir kadınsanız kadınlarla/erkeklerle iletişimdeyken aslında annenizle/babanızla iletişimde olmaya devam ettiğinizi söylüyor çalışmalar.

  şimdi biraz korkunç gelecek biliyorum ama fiziksel yakınlaşmada bile bebeklik döneminde kurulan fiziksel temastan dolayı anneyle kurulan temasa devam ediyormuş erkekler bilinç altında.

  geçmişle bağ kopmadıysa aslında karşıda sürekli anne/baba varmış gibi davranılıyor ve onlarla yaşanan sorunlardan dolayı yerleşen algılar, tepkiler, alışkanlıklar, kişi değişse de kendini tekrar ediyor.

  gerçekten karşınızda duran kadını/erkeği görebilmek ve onunla gerçek bir iletişim ya da bağ kurabilmek için anneyle/babayla kurulan bağın kopması gerekiyor. onlarla görüşmemekten bahsetmiyorum, bilinç altından bahsediyorum. zaten bilinç altında yetişkin olamadıysak anne/baba hayatımızda var olmasa da her kadında/erkekte onlarla diyaloğa devam ediyoruz.

  kadınlara kötü davranma, erkeklerle sağlıklı ilişkiler kuramama, erkekler hep şöyle, kadınlar hep böyle söylemleri, sevgilisini sevişemeyecek kadar sevme(?!), karısı doğum yaptıktan sonra cinselliği azaltma/bitirme, lgbt düşmanlığı, kadını/erkeği kontrol altında tutma çabası, gereğinden fazla fedakarlık, kadın cinayetleri, seri katiller.. böyle uzar da uzar.

  bu konularda okumak bilinçlenmek zorundayız. yaş kaç olursa olsun devam eden çocukluk evresinden yetişkinliğe geçip, çocukluk evresinde kurulan bağları ve o bağlardaki sorunları geride bırakıp, iletişimde olduğumuz insanları gerçekten görmeye ve yeni deneyimlere kendimizi açmaya başlamalıyız. toplumsal ve bireysel olarak yaşadığımız pek çok sorun da buradan temelleniyor.
 • günümüz...
  insan dışardan bakıldığında uygar
  bir insan gibidir ama kendi içinde bir ilkeldir.
  insanın bir yönü vardır ki, kökenini
  gerçekten ele vermeyi hiç istemez, bir başka yönü de, bütün bunları çoktan aştığına
  inanmasıdır.

  carl gustav jung
 • insanın neden bebeklik dönemine saplanıp kaldığının ve oradan nasıl çıkacağının, kurtulacağının cevabını arıyorum. varsa hakikaten bilen biri, buyursun mesaj kutusu müsait...
 • size değer veren kişi bir yanlış yaptığında özür dileyecek ve hatasının sorumluluğunu üstlenecektir.
 • karakterin istikrarı ya da değişmezliği, koşullardan ötürüdür. geri besleme döngüsünün katalizörü ise bizatihi alışkanlıkların bütünüdür, yaratımları değil. bunları karıştırmamak önem arz eder.
 • --- spoiler ---

  ölenler ölümü bilmez, ölüm kalanlar içindir

  --- spoiler ---

  (bkz: şükrü erbaş)
 • insanlar çevrenin kontrolünü ele geçirip doğa üzerinde o kadar söz sahibi olmuşlar ki, artık birbirlerinin kökünü kurutacak seviyeye gelmişler. kendileri de bunu çok iyi biliyorlar. su anki tüm huzursuzluk, mutsuzluk ve kaygılarının sebebi de iste budur.
 • knk diyenlere karşı mesafeli durun.
6 entry daha
hesabın var mı? giriş yap