*

 • cennetten kopup geldiini dusunuyorsanis yanilacaanis ha ucuza kafanizi cok gusel yapip az paraya da senelerce yasıyabiliceeniz bir yer olmasına raamen aradiiniz pek cok sey acisindan doru yer olmadiini gormeniz pek uzun surmiycektir. ha farkli deneyimler ve gusel bir tatil icin ideal yerdir o konuda suphe yok ama guvenlik acisindan pek zayif olan guney afrikadahalen beyaz irk zencileri altinda calistirmaktadir. cift baskentli bir sistem isliyen g.a. cape town , johannesburg , pretoria gibi buyuk sehirleriyle ve turizm cenneti sun city siyle taninmaktadir
  sokaklarinda issiz zencileri ile dolup tasmis yuruyen beyaz goremiyceeniz cok guvenli yerler disinda guney afrika sole 2-3 arkadas gidip 2 hafta hayatin tadini cikarmak icin harbiden gusel yerdir ama 1 aya yaklastimi sure insanin huzuruda kaciyo yani ... hele basinisa bide benim basima gelenler gibi seyler gelirse ...
 • bu ulkenin gecmisinde fena seyler olmustur ve de irkcilik denince burasi gelir akla. haksiz da degildir beyinler, lakin hollandalilar bu ulkeyi somurmuslerdir yillarca, zencilere kole muhamelesi yapmislar.
  ozellikle 1960 ta polisin silahsiz protestoculara ates acip 70 kadar kisiyi oldurmesi buyuk bir ayiptir. 1986 ya kadar siyahlarin bazi yerler girmeleri ancak ozel izinlerle oluyormus.
  bunlar ve benzeri uygulamalardan dolayi, butun ulkeler bu ulkenin yurttaslarina calisma hakki tanimaz, fakat ingiltere bircok ornekte de oldugu gibi (bkz: avrupa birligi) (bkz: euro) suruye katilmaz ve guney afrikalilara bagrini acar.

  resmi dillleri ingilizce ve afrikaans tabir edilen yerli dildir. daha onlarca dil konusulur kucuk kucuk kabileler tarafindan.
  isin en ilginc yanlarindan biri de bu kocaman ulkenin ortasinda lesotho diye ada seklinde baska bir ulkenin olmasidir.

  insanlari gerek beyazlar olsun, gerek siyahlar olsun, cok sicakkanlidir. espri anlayisi turklere en yakin olan ulke olduguna inanmisimdir. hatta afrikaans dilindeki bokla turkcedeki bok ayni anlama gelir.
 • 13 tane resmi dili, 2 tane milli marşı (die stem & nkosi skeleli) vardır. 1994 seçimlerinden sonra herkesin gönlü olsun diye bu tür konuları abartmışlardır. başkenti sanılanın aksine joburg veya cape town değil, pretoria. devlet başkanı anc lideri thabo mbeki. en çok kullanılan diller ingilizce (beyazların bir kısmı, hintliler), afrikaans (flaman kökenli beyazlar, colored denilen melezler), zulu (nüfusun çoğunluğunu oluşturan zulu zencileri), ve sotho (hemen hemen her zencinin bildiği zenci dili). 4 senedir uzak kalmama rağmen aldığım haberlere göre joburg tam bir felaket mahalli olmuş, suç oranında dünya birincisi imiş. vatandaşlık hakkını 3 ay sabredemeyip kaçırdığım ülke, şu anki haliyle içimi yakan ülke.
 • cape town (yasama), pretoria (yurutme) diye iki baskenti vardir.
  ilgili basliklar: nelson mandela, frederick w de klerk, apartheid.
 • köleliğin beşiği. başkenti ne johannesburg ne de cape town olan ülke. pretoria'dır aslında.
  (bkz: kim 500 milyar ister)
 • ne köleliğin hüküm sürdüğü, ne de üç ayrı başkente sahip olan ülke.
  kölelik yoktur, hatta artık resmi olarak ırk ayrımı da yoktur. türkiyeden 20 kat demokratik bir ülke haline gelmiştir. sanılanın aksine tek başkenti vardır, o da pretoria'dır.
 • soyu tükenmekte olan afrika penguenlerinin yaşadığı yer .
 • gecen yıl isyan eden siyah işçiler patronları beyaz ciftlik sahiplerini işkencelerle oldurmuslerdir
 • guney afrika cumhuriyeti hicbir zaman alman somurgesi olmamistir. yalnizca 1. dunya savasi sonuna kadaralman guneybati afrikasi olarak adlandirilan namibyasavastan sonra uzunca bir donem guney afrika cumhuriyetine bagli olarak kalmistir.
 • dünyada tek başkenti olan yüzlerce ülkeden biridir. bu başkent 1994'den beri pretoria'dır. cape town ve bloemfontein'in başkent statüleri 1994 seçimlerinin ardından yürürlüğe giren yeni anayasa ile düşürülmüştür. sanılanın aksine johannesburg hiç bir zaman başkent olmamıştır.
hesabın var mı? giriş yap