• bu anda çalışkan ahmet içlerinden yakışıklı olana kızar ve yakışıklı olan hababam sınıfı üyesi "bana mı dedin?" çıkışını gösterir. bu karşı atak üzerine çalışkan ahmetin "olayı kişisel algılama, sana demedim sadece" karşılığı etraftaki diğer hababam sııfı üyelerini göstererk attığı "sana, sana, sana, hepinize" nidasıyla anlaşılır. bu anda çalışkan ahmetin inceden de olsa bir 3.5 atma durumunu sezebiliriz ama iyi toparlar allah için.
 • hababam sınıfını inanılmaz bir şekilde gaza getiren andır. nasıl bir utanmaysa plan proje temel olmadan, harcı kumu çimentoyu pek hesaba katmadan okul inşaa eder sınıf. inşaat sektöründe çığır açar.
 • türk sinemasında, yaşar usta'nın tiradı gibi bir mihenk taşıdır; (bkz: #531649)..
 • zannedersem hababam sınıfı serisinin o sıralarda yurt sathında gördüğü (ve elbette yıllarca göreceği) yoğun ilgiyi biraz da pozitif bir şeklde kullanma isteği (ya da ihtiyacıyla) ilgisi vardı bu berserk mode milli ve ahlaki çıkışların.
  yani diyeceğim, baktılar ki hababam sınıfı'nın gösterildiği sinemalar dolup taşıyor ve taşan o sinemalardan bir gaz çıkan her lise ve dengi okulu öğrencisi kendi sınıfını da sabah ilk dersten itibaren bir hababam sınıfına çevirme isteğiyle yanıp tutuşuyor "olm var ya biz tam hababam sinifiydik" cümlesini ilk kuran olup tarihe geçebilmenin (hakkaten ilk kim ne zaman söyledi lan acaba bunu?) heyecanıyla okulun dersin amınakoyuyor, bu durumun önüne geçebilmek için büyük ihtimalle serinin ilerleyen böllümlerinde böyle didaktik bir önlem düşünüldü. öylece senaryoda buna benzer (misal bir de yanlış hatırlamıyorsam gençliğe hitabeyi ezberden okuma olayı vardı. "hababamsak da rejime tehdit değiliz atamızın izindeyiz siz de öyle olun!") balans ayarları yapıldı.
  ha peki bi ske yaradı mı bu çaba? ne biliym ben şahsen hiç "biz tam hababam sınıfıydık ama gençliğe hitabeyi de ezbere bilirdik" diyene, yurdun dört yanına dağılmış yüzbinlerce inek şaban, güdük, tosun arasında bir tane de ben çalışkan ahmet'tim ne zaman sınıf eşşeğin amına su kaçırsa çıkar hepsini yola getirirdim diye çalışkan ahmet'i kendine role model belleyene rastlamadım...
 • aslında gecikmiştir. ben olsam bütün hababam tabak dolusu yemek yerken benim önüme sadece bir adet patates konarak "afiyet olsun ahmeeeet" denmesinden sonra hepsine ağız burun girip dayak yerdim.
 • yapmaz hababam öyle şey, ahmet’i denemek için kendi aralarındaki yeni bir taktikti sadece, bakalım bu safın önde gideni gibi görünen ahmet gerçekten saf mıdır yoksa hababamı mı yiyordur. atarlar mı bir paket sigarayı kutuya zaten mahmut hoca yasaklamış tütün kullanımını, altından daha değerli o paket hababam için. bu hababam değilmiydi edebiyat öğretmenlerini ‘gençliğe hitabe’yi ezberleyip terse yatıran, sahte diploma yapıp mahmut hocayı hastane bahçesinden selamlayan, hababamın hatası yüzünden atılan öğretmenlerini okula geri aldıran, okulu satılmaktan kurtaran, yapmaz hababam öyle şey. ne oldu, ahmet’de bizde numarayı yedik, biraz üzüldük sonra malzeme yüklü kamyon ahmet’in okuluna yanaştı hababam okulu yeniledi şaban tokadını attı…adile teyzem iyi geceler kuzucuklarım dedi, bizde yattık büyüdük bunu yazdık. (sonu böyle olmayacaktı ya hadi bakalım)
 • tüm habamama tuvalet kağıtlarını ve kadın resimli haritaları yediren andır. devamında mezun olan ahmet okuldan ayrılırken fonda hoyyyynnnkkk diye başlayan fon müziği çalar, ahmet hiçkimsenin yüzüne bakmadan gider geldiği yere.
 • "bana bak çarıklı sensin.nasıl gönderirsiniz bu pislikleri o tertemiz insanlara.onların kaleme silgiye deftere ihtiyacı var.onlara yardım edeceğinize onlarla dalga geçiyor, küçük göruyorsunuz.hiçbir işe yaramayan, asalak gibi yaşayan sizlerden nefret ediyorum.eğer anlayacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim, siz ondan da anlamazsınız..."
 • bu dellenme sahnesinde "bana mı dedin?" diyen çocuk george best'e acayip benzemektedir.
 • akabinde hababam sınıfı toplanıp koyulan postayı tartışırlarken arkadan bir ses duyulur:

  - adam haklı beyler!
hesabın var mı? giriş yap