• ankara kalesi'nin eteklerindeki ankara'nın manevi kalesidir.
  yapılan yenileme çalışmalarıyla daha da güzelleşmiştir.
 • zamanında etrafındaki yapılarla beraber bir külliye teşekkül eden camii. şimdi ise geriye sadece camii, türbe ve bağımsız olarak ismail fazıl paşa türbesi kalmıştır.

  daha detaylı bilgi:
  ankara araştırmaları | hacı bayram-ı veli külliyesi
 • bu caminin duvarı ile augustus tapınağı'nın duvarının bitişmesini hoşgörü satıcısı islamcılar hayli pazarladılar ve halen de pazarlıyorlar. lakin çok değil on beş yıl kadar önce caminin minaresine çıkılan kilitli küçük kapısın önünde ellerinde anahtarla bu kilidi açtıkları takdirde dileklerininin kabul olacağına inanan pagan ama müslüman kalabalık bir kitle hiç eksik olmazdı. lakin gökçekyan peyzaj anlayışının burayı dümdüz etmesiyle birlikte o minare kapısının önüne korkuluklardan set çektiler. halen gittiğinizde görebilirsiniz buranın geçmişini bilmeyenlerin asla anlam veremeyeceği bu korkulukları.
  neyse asıl diyeceğim başka. cami, türbe, augustus tapınağı, paganistik inançların oluşturduğu bu karmaşanın basitçe hoşgörüyle açıklanamayağı ortadaydı ve nihayet incola sum in terra'nın entrisiyle (bkz: #76368653) birden aradığım eksik parçayı buldum: senkterizm. her stratejik inancın yapmak zorunda olduğu gibi (hz. muhammed'in yaptığı bir örnek için (bkz: #71221695)) bayramilik de hristiyanlık ve paganizme düşman olmayıp bilakis onları içerdiğini göstermek amacıyla gelmiş mabedini onlarınkinin burnuna dayamış. kendisi açısından akıllıca bir hareket ama güzelim augustus tapınağı'nın havasını bozmuş. hatta bir ara tapınağın yıkım tehlikesi söz konusuydu da neyse ki ertuğrul günay kültür bakanı olarak devreye girip birtakım önlemler aldı. fakat şu an tapınak, caminin ve cemaatinin tehdidi altında. tapınak bu müslüman kitlenin zerre umrunda olmadığı gibi düşmanca bir tavırları da söz konusu. imparator augustus'un başarılarının anlatıldığı ve tapınağın duvarlarına kazınan res gestae divi augusti'nin türkçe tercümesinin üzerinde bulunduğu levhada geçen "tanrı" kelimesini çizmiş gerizekalılar. hemen altta bulunan ingilizce versiyondaki "god"lara ise dokunmamışlar. bunlar hep hacı bayram'ın suçu. git kardeşim kendi tapınağını az öteye yap; ne diye elalemin tapulu mabedine giriyorsun!
 • bu camide 4 temmuz 1950'de şu vaaz verilmiştir:

  " cumhuriyet halk partililer fransa'dan bile daha fazla kafirdürler. çeyrek asırlık cumhuriyet ve inkılap hareketi, onların bu küfür yolunda sapmalarına vesile vermiştir. milletler, layık oldukları idareye sahip olduğumuza göre, allah indinde inşallah mevkiimiz düzelmiştir..."
 • yıllardır çevresinde yürütülen bilinçli kültürel erozyon çalışmaları nedeniyle bir türlü sıcak bakamadığım, ısınamadığım camidir. özellikle melih gökçek'in başkanlık koltuğunda oturduğu dönemde ankara'daki cumhuriyet ve osmanlı öncesi kültür mirasını talan etme fırsatı bulan siyasal islamcılar koca bir şehrin hem ruhunu hem tarihini talan ettiler. hacı bayram camii teknik olarak bir frig höyüğünün üzerine kurulu. o bölge o kadar eski bir yerleşim yeri ki, augustus tapınağı'nın altında bile ondan daha eski yüzyıllara tarihlenen bir ibadethane olduğu düşünülüyor. fakat 2000'li yılların ortalarında hayata geçirilmeye başlanan sözde yenileme projesi kapsamında bölgedeki tüm ahşap evleri gerekçesiz olarak yıkıp yerine betonarme versiyonlarını inşa ederek güya restorasyon çalışması yaptı bu islamcılar. caminin sağına soluna fıskiyeli havuzlar, gösterişli peyzaj çalışmaları yapmak için de o frig höyüğünü metrelerce kazdılar. ama ne hikmetse ankara'nın arkeolojik açıdan en değerli bölgelerinden biri olan o höyükten hiçbir islamiyet öncesi eser çıkarılmadı! pardon, çıkmadı! yokmuş güya, öyle diyorlar. külliye mantığını da yanlış yorumlayarak sit alanı olan bölgenin tamamını avm misali ticari dükkanlar, açık ve kapalı otoparklar ve diğer betonarme yapılarla doldurdular. ulan tarihi kent merkezi dediğin yerde yürüyen merdivenin ne işi var! işte tam türk tipi islamcı kafası. hem güzelim mekan çakma bir eminönü'ne dönüştü, hem de insanlığın ortak mirası olan değerleri yok ettiler. bir ara augustus tapınağı'nın yıkılması bile gündeme geldi, düşünün artık gerisini.
 • (bkz: #108239796)
hesabın var mı? giriş yap