şükela:  tümü | son 24 saat
 • istanbul'da haliç'in kuzey kıyısında ii.mehmet tarafından 1455 senesinde kurulmasına başlanan büyük tersane. kasımpaşa deresi ile atatürk köprüsü arasında kalan 75.000 metrekarelik bir alana yayılmış durumdadır. rıhtım uzunluğu 457 metredir. iki inşa kızağı ve üç kuru havuzu bulunmaktadır.

  istanbul'un fethinden sonra bizans'tan kalan küçük tersanelerin kullanımı yerine haliç'te yeni bir tersane inşasına karar verildi. yeni tersane, önceleri bir kaç bölüm ile bir divanhane ve meclisten oluşuyordu. on altıncı yüzyılda güzelce kasım paşa'nın sadaret kaymakamlığı sırasında da tersane-i amire'ye oldukça büyük yatırımlar yapıldı ve bir çok açıdan takviye edildi.

  gemicilik teknolojisinin gelişmesine paralel olarak tersane de genişledi. tersane'ye özellikle cezayirli hasan paşa ve küçük hüseyin paşa zamanlarında büyük yatırımlar yapıldı ve modern bir görünüm arz etmesi sağlandı. fakat osmanlı devletinin gerilemesi ile birlikte tersane de geriledi. özellikle işgal yıllarında tersane harap bir vaziyette idi. lozan anlaşmasındaki istanbul ile ilgili maddeler haliç tersanesinin deniz kuvvetleri ile olan ilişkisini çok kritik bir duruma sokuyordu. bu yüzden bu tersane 1930-31 senesinde gölcük'e taşındı. tersane günümüzde eski önemini kaybetmiş durumdadır.
 • haliç tersaneleri'nden biridir.
  yanılmıyorsam diğer ikisinin aksine (ta$kızak, camialtı) halen aktiftir.
  16. yüzyılda bu tersanede çalı$tırılan tutsaklar galata kulesindeki hapishanelerde yatırılıyormu$.
 • yaşamının geri kalanına müze olarak devam edeceği açıklanmış.

  http://www.radikal.com.tr/…29.01.2010&categoryid=97
 • yeni yumurtlanan fetvaya göre avm olacaktır..
 • osmanlı tarihçiliğinin duayen hocaları ilber ortaylı ve idris bostan'ın karşı çıkmalarına rağmen avm yapılacak olan imparatorluk tersanesi.
 • ortalıkta fatihin torunlarıyız diye gezinenlerin, beklediğimiz gibi fos olduğunu görmemizi sağlamıştır. siz anca fatihin torunlarıyız demesini bilirken, mirasınızı ise halen bizler korumaya çalışmaktayız.
 • http://www.ivedihaber.com/…rsaneside-satiliyor.html

  fatihin emanetini satışa çıkarmışlar.
 • iş makinelerini o tarihi mekana soktukları an gezi parkındaki tayfayı tersanenin önünde göreceklerini bilmedirler. koyunlarınızı ötede güdün.

  ulan çaldınız çırptınız, dünya üzerinde her şeyi elde edecek kadar servet edindiniz. daha derdiniz ne? para kazanmak ibadetleri olmuş adamların. 600 yıllık , evliya çelebinin seyahatnamesinde bahsedilen bir yapının avm'ye dönüşmesi ne demektir, nasıl bir zihnin ürünüdür?
 • osmanlı döneminin ilk endüstrileşme merkezidir.
 • 19. yüzyıla kadar içinde binlerce mahkumun yaşadığı bir hapisane bulunduran tersane. bu hapisanenin berbat koşullarının ünü avrupa'ya bile yayılmıştı.

  osmanlı donanması genelde akdeniz'de faaliyet gösterdiğinden kadırga tipi gemiler kullanırdı. bu gemiler rüzgar olmadığı zaman ancak yüzlerce kürekçi sayesinde manevra yapabilirdi. dolayısıyla kadırgalarda kullanılacak insan gücüne ihtiyaç vardı.

  bu insan gücü kuzey afrika korsanları ve osmanlı donanması tarafından yakalanan hristiyanlarla sağlanıyordu. bunlar istanbul'a getirilir ve bir kısmı tersanedeki balyon veya bagno denen hapisaneye tıkılırdı. burada çok kötü şartlarda sefer zamanına kadar ikamet ederler, seferler başladığında da gemilere alınıp zincirlenirlerdi.

  bu kölelerin sağlığına, gıdasına o kadar dikkat edilmezdi. çünkü her zaman yerini dolduracak başkaları geliyordu. ölenler taşsız, ibaresiz mezarlara gömülürdü. tabii kölelerin içinde marangoz, demir ustası vs. gibi zanaatkarlar varsa bunlar biraz daha iyi şartlarda yaşarlardı. çok göze girerlerse bazen serbest bırakılırlardı.

  avrupa'da buna benzer anlatılacak hikayesi olan mekan azdır. belki venedik'teki arsenale sayılabilir. tersaneyi tarihi haliyle restore etsen, hikayesini anlatsan müthiş bir turistik alan olur. ama biz avm yapıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap