• (bkz: onur hamzaoğlu)

  henuz gerceklesmemis hadisedir. hem karakter kisitlamasina takildigindan, hem de kiskirtici olmasini istedigim icin boyle bir ifade kullandim. fakat gerceklesen hadise sudur, ve en az burada gecen ifade kadar can sikici, dusundurucu ve kiskirticidir:

  "bilimsel arastirmasi neticesinde halkin sagligini tehdit eden bir durum oldugu bilgisini kamuoyuyla paylasan profesore sorusturma acilmasi ve kendisini hapis istemiyle yargilamak istenmesi".

  kisacasi, yetkili kurum ve sahislar [ki bunlar kocaeli buyuksehir belediye baskani ve dilovasi belediye baskani oluyorlar], halkin saglik sorunlarinin ustesinden gelebilmek uzere nasil tedbir almak gerektigini dusunmek yerine bu serefli bilimadamini [prof. dr. onur hamzaoglu] kamu huzurunu bozmakla sucluyorlar.

  "boyle sacmalik olmaz!" diyorsaniz onur hocaya suradan destek olabilirsiniz:

  http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/
 • "prof. dr. onur hamzaoğlu geçtiğimiz günlerde yürütücüsü olduğu yeni bir çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna sundu.

  soruşturma ve yargılama talepleri de bu açıklamadan sonra başladı.

  kocaeli üniversitesi’nde halk sağlığı, çocuk sağlığı ve hastalıkları ile tıbbi genetik anabilim dallarından akademisyenler ile birlikte yürüttüğü, üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklenen araştırmada annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptandı.

  sorumluluk sahibi bir bilim insanı olarak prof. dr. onur hamzaoğlu bu bilgiyi kamuoyuna açıkladı.

  bu açıklamadan kısa bir süre sonra “kan ve dışkıları bırakın, doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit ettik, tehlike büyük” dediği, basın yoluyla bu bilgileri açıkladığı ve bu vesileyle ‘haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için büyükşehir belediye başkanı ve dilovası belediye başkanı kocaeli cumhuriyet savcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. savcılık hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla kocaeli üniversitesi rektörlüğü’ne gönderdi.

  üniversite izin verdiği takdirde prof. dr. onur hamzaoğlu, tck’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak..."
  http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/
 • henrick ibsen'in bir halk düşmanı oyunundaki stockman'ın başına gelen olaydır. ibsen'in ta 1882 yılında işaret ettiği çarpıklığı biz 2011'de yaşıyoruz. yolsuzluğumuz, haksızlığımız bile antika. daha neleri aşmamız gerek acaba? reform, rönesans, sanayi devrimi, dünya savaşı... bin sene sonra anca aydınlanacak bu topraklar...

  oyunun bilgisine buradan ulaşılabilir:

  http://tr.wikipedia.org/wiki/bir_halk_düşmanı
 • yök'ten adam çıksa dünya yerinden oynar, sloganlarının atıldığı bir zamanda "adam" gibi davranan birinin daha çıkmasıyla bizi şaşkına çevirmiş profesör, gerçek bilim insanı.

  insanın dönüp okula başlayası, öğrencisi olası geliyor.

  halkın sağlığı ile ancak yök izin verirse ilgilenebilirsin, yoksa hapsi boylarsın! yemez. hapsetsen ne olacak ki? hoca da amma korkmuştur şimdi.
 • onur hocamiza hapis cezasi cikacagini ben de dusunmuyorum. fakat burada daha onemli bir husus var. her turlu baski yahut baski tehdidi, diger bir ifadeyle bu yilgi siyaseti karsisinda olanca gucumuzle durmak.

  meselenin kulturel bir aydinlanma meselesi oldugunu dusunmuyorum. bilakis, kapitalist uretim iliskilerine ickin bir konu bu. benzer orneklere dunyanin en gelismis ulkerinde de rastliyoruz- hem de hala. olayi soyle ozetleyebiliriz: azami kar pesinde kosan sermayedar, dogaya ve topluma yol actigi hasarla ilgilenmez. ancak onur hoca gibi yurekli ve vicdanli insanlarin cabalari sonucu bu sermayedarlara bedel odetilebilir. fakat bunun icin de muazzam bir halk destegi gerekir. zira siyasi ve idari yetkililer ile yargi merciileri de, ornekte gordugumuz uzere, sermayedardan yana tavir alacaktir. ancak, biz, onur hoca ve onur hoca gibi onurlu ve vicdanli hocalarimiza destek olarak siyasi ve iktisadi iktidar odaklarini bedel odetmeye mecbur edebilirsek geri adim atacaklardir. bunun icin de onur hocanin tutuklanmasini beklememize gerek yok.

  onur hocanin isaret ettigi duruma bakmamiz gerekiyor. koskoca kocaeli buyuksehir baskani ile ilce belediye baskanini bu "halk dusmanina" karsi tedbir almaya sevkeden arastirma sonuclarinin bir kismi surada:

  http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?newsid=134476

  ve bu yalniz dilovasi'nin meselesi degil. senin, benim, hepimizin meselesi.

  hamis: bir duzeltme yapayim. hocaya sorusturma acilmasi meselesi kulturel degil. iktisadi ve siyasi. fakat hocaya sorusturma acilmasi karsisinda bizim sessiz kalmamiz meselesi, orasi kulturel olabilir iste. fakat kulturel derken muslumanlikla turklukle falan ilgili bir seyden bahsetmiyorum. eylem ve isyan bilgi ve deneyiminden bahsediyorum. daha fazla uzatmayayim.
 • şu koca ülkede yok ki şöyle taşşaklı 10 tane adam böyle adamlara omuz verecek koruyacak.
  şu son zamanlarda doğan çocukların hiç biri sağlıklı değil, doğum oluyor 3 ay bebek hastanede...lan nooldu daha yeni doğmuş çocuğa?
  onur hocayı susturmak isteyen paranın köpeği olmuş orospu çocukları sayesinde oluyor işte.

  maalesef sanal ortamda yada sokaklarda bağırmayla çözülmeyecek bu işler, harekete geçmek lazım gibi...
 • belediyenin ve bölgedeki sanayi tesislerinin istediğinin olması için, bu olayın gerçekleşmesine gerek yok. gayet sessizce halledebilirler. tabi buradaki sessizce kelimesine mim koymak lazım, sen istersen öyle sessizce olmaz o iş.

  ülkecenek büyüyelim de nasıl büyürsek büyüyelim, belirli zümreler zenginleşsin, halk büyümeden pay almasın, zenginleşmenin faydaları belirli bir kesime giderken, faturaları da halk ödesin sarmalına iyi kaptırmışız. 200'ün üzerinde sanayi tesisi dilova'yı zehirlesin, bir sürü bilimsel çalışma ile yıllardır ortaya konulsun, hiç bir şey yapma, kanser alsın yürüsün. yeni doğmuş bebekler bile hastalıktan ve vücutlarındaki zararlı maddelerden kırılsın. bir bilimadamı sonuçları basına açıklayınca soruşturma açtırmaya kalk, ve o soruşturma da açılsın. tekmili birden tek paragrafta.

  hayır bir de bilimsel çalışma yapılmış, gizli kapaklı bir durum da yok. akademik çalışma zaten yayınlansın diye yapılır.

  (bkz: arpad pusztai)
 • amaninbe uyardi simdi, yahu bu basligin neredeyse aynisi zaten uc gun once acilmis:
  (bkz: dilovası kanser yapıyor diyen doktoru hapse atmak)
 • "her 100 ölümden 33'ü kanser!":

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25191036
 • bu gerçeği ortaya çıkarmaya çalışıyor diye bir bilim adamını suçlayan zihniyet, bölgede ölen insanların ölüm nedenlerine ecel yazan imamları da ödüllendirecektir yakında. (bu bir tahmin değildir, benzer bir konuda araştırma yapmış olan arkadaşlarımın bölgedeki insanların ölüm nedenlerini araştırırken karşılaşmış olduğu milyonlarca saçmalıktan biridir yalnızca.)

  kanser de neymiş, burada ne yazıyorsa o
hesabın var mı? giriş yap