• ulan senin hiçbir çıkarın yok ki...

ne oy toplayıp iktidar olacaksın.

ne reklam yapıp satışlarını artıracaksın.

ne bir pr çalışması olup dizide/filmde rol alacaksın.

ne cebini dolduracaksın.

ne takipçi kasacaksın.

ne gündeme gelmek için çabalayacaksın.

ama... işte safi adamlık var ya, o senin hamurunda...

hak ettiğin gibi yaşa, hak ettiğin gibi veda et haluk ağabey...
  • ulan, cem yılmaz gösterisinde, adam hakkında "büyük vurgun yakında sinemalarda" diye espiri yapıyor, haluk levent'de bu duruma tepkisini koyuyor diye, sosyal medyadan izole etmesi gerekiyor deniyor.

büyük haluk levent fanıymışım gibi bir de adamı savunmak zorunda bırakıyorlar. "neden putlaştırlıyormuş, tarkan'ın suçu neymiş?" tarkan bir yardım kuruluşu mu yönetiyor, bu kadar çok insana yardım mı ediyor, destek veriyor, tarkan ne alaka bununla ilgili? her sanatçı, ufak tefek yardımlar yapıyor olabilir ama haluk levent kendisi ciddi katkılar yapıyor, konser gelirleriyle, hem de insanları organize ediyor.

şu örnek aklımdan gitmiyor; epey uzak bir yerde, borçlarından dolayı mı ne gemi mahsur kalmıştı, gemiciler de bırakılmıyordu, insanlar ne gemi sahiplerinden destek alabiliyordu, ne de hükümetten. onlar bile twitter hesabı açıp, haluk levent'den yardım istemişler, o devreye girmiş de, hükümet harekete geçmişti. bana bi tane böyle adam gösterin türkiye de. böyle bir adam da, bırakın, gerekirse kanaat önderi gibi davransın, davranıyorsa.
  • 20 yıldır ülkeyi yöneten malum partinin haluk levent kadar ülkeye faydası dokunmuyor. nasıl bir distopyanın içindeyiz idrak edemiyorum.
  • haluk levent hakkında hicbir şey bilmeyen ergenlerin havlamalarına bakmayınız.

bu adam daha siz proteinken nerede sosyal bir sorun olursa nerede yardıma muhtaç bir canlı varsa ( evet insan değil canlı ) hep mücadele içinde bulunmuş gerçek bir sanatçıdır. şimdi ben bizzat hatırladığım örnekleri sıralayacağım:

1. caretta caretta kaplumbağaları için eline gitarını alıp şarkılar söylemiş ve o zaman ülke insanının haberi bile olmadığı bu konuya dikkat çekmeyi başarmıştır.

2. insanların bilinçsizce kullanımından dolayı adeta perişan hale gelen pamukkale için şarkı yapmış ve dikkat çekmiştir

3. pislikler içinde kalan, adeta bir doğa felaketi haline dönüşen gökova körfezi için yine şarkı yapıp insanların bilinçlenmesini istemiştir ( yeter ki gökovalar olmasın, ağaçlar bulutlar bize kalsın )

4. bosna'da sırp katliamına uğramış bir çocuk için yine bir şarkı yapmıştır ( gazetelerde bugün bir çocuk resmi gördüm, uzanmış kanlar içinde avrupanın göbeğinde. uyuyor uyuyor... )

5. " türkiyem " adlı bir mükemmel esere daha imza atmış ülkede olan tüm haksızlıklara hukuksuzluklara isyan etmiştir. benim icin dikkat çeken kısmı hep şu bölümü olmuştur " bir başka ana, o da ana kamber ateş diye bu ülkede " demiştir. türkçe bilmeyen bir anne cezaevindeki oğluyla görüşe gidiyor ve kesinlikle kürtçe konuşmak yasak, görüşten önce anneye sadece tek kelime türkçe öğretiyorlar o da " kamber ateş nasılsın? " kadın tüm görüş boyunca bu cümleyi tekrarlıyor oğluyla konuşamıyor. ve siz ergenlere göre bu durum bile şov yapmak amaçlı oluyor degil mi ?

6. amerikada katledilen kızılderilileri bile unutmuyor " kıratlar kabilesi " adında bir şarkı yapıyor

7. her temmuzun 11'i yüreğim kan ağlar diyor yine başka bir eserde...

8. hakîm savcı amca diyor bırakın düşünen insanları. ( bu şarkı cuntanın ayak seslerinin yüksek telden duyulduğu zaman recep tayyip erdoğana yazılmıştır. o zamanlar bu cesareti gösterebilmiştir )

9. yine çevre ve doğa duyarlılığına dikkat çekmek için dünyanın en uzun süren konserini vermek icin saatlerce şarkı söylemiştir

10. türkiyenin dört bir yanına yardım konserleri için gitmiş şehir sehir dolaşmıştır

bu saydıklarım sadece benim aklıma gelenler ve nerdeyse hepsi 2000 yılından önce gerçekleşmiş olaylardır. haluk levente saldırmadan önce hakkında biraz bilgi edinin içi katran bağlamış kötü insanlar... bu adam gündemden düştüğü için böyle şeyler yapıyor, prim kasıyor gibi sıçmıklarınızı buraya bırakmadan önce bir kere daha düşünün. sanatçıda olması gereken tüm özelliklere sahip güzel yürekli bir insandır haluk levent sizin gibi kötülük saçan insanların bu suçlamalarını asla hak etmiyor.

edit: saymış olduğum maddelerin linklerini yine madde madde bırakıyorum:

1. caretta caretta kaplumbağaları

2. pamukkale

3. gökova

4. bosna

5. türkiyem

ayrıca 5.maddede ki haluk leventin değindiği toplumsal sorunları paylaşıyorum:

a) kamber ateş

b) işkence gören öğrenciler

c) çeteleşme , abdi ipekçi - uğur mumcu suikastleri , güneydoğu sorunu...

6. kıratlar kabilesi

7. srebrenista

8. hakim savcı amca

9. çevre için konser rekoru

10. yardım konserleri

benim unuttuğum ve yazar arkadaşların hatırlattığı " gülün bittiği yer ve elfida "şarkıları da tamamen sosyal içerikli sanatçının duyarını gösteren eserlerdir. daha sayamayacağımız buralara sığmayacak etkinliklere imza atan haluk levent için nacizane bir çabamdı bu

edit 2: haluk levent'in vermiş olduğum bu örneklerdeki bazı değindiği olaylar benim görüşümü yansıtmasa da paylaşma gereği duymamın sebebi kendisinin kesinlikle tek bir siyasi görüş etrafında olmamasıdır aslında siyaset üstü tutumudur ve ben de bunu takdir ediyorum
  • geçen seneki pandemi döneminde işsizdim. gelirim de yoktu. gıda yardımı için ahbap.org'dan başvurayım dedim. belge yüklemek gerçekten zordu karışık bir sitesi var.

başvurudan 20 gün sonra talebiniz onaylanmıştır diye mesaj geldi akabinde ups kargo ile arandım. özenle hazırlanmış oldukça doygun ve iyi markalardan oluşan gıda paketi geldi. ardından bir kargo daha bu sefer de 3 kiloluk oldukça kaliteli dev çorba yollamışlar. o günlerde bana iyi destek olmuştu ahbap. teşekkürler.
  • size nasıl güzel bir insan olduğunu bir de ben anlatıyım.

1996 yalova. evet depremi yaşamamıza daha üç yıl var habersiz.küçük bir çocuğum. kuzenim yaz tatili diye bize gelmiş. babamla annem de hepimizi gezdirme eğlendirme peşinde.çınarcık'ta yeni açılan bir bara haluk levent'in geleceğini duyan biz hemen ısrarlar tabi. hepimiz o akşam oradayız, hem de en ön masada. şarkıları dinlerken kuzen beni bir kızdırıyor falan hatta çocuk aklı işte ağlamaya başlıyorum.
    benim gözler de ağlayınca daha bir ela olur.
    bunu gören haluk abi sırf ben sakinleşiyim diye şarkıyı bıraktı, dizlerini çöktü, elimi tuttu ve ela gözlüm'ü söylemeye başladı gözlerime bakarak.tüm şarkıyı bu şekilde bitirdi.

kısacası o benim için 99 depremi öncesine ait en özel yalova anılarımdan biridir, yıllar öncesindeki ahbaplığını hiç unutmadığım.
  • biz küçükken izmir buca'da rahatsızlığı olan küçük bir çocuk vardı. haluk levent konser için falan her geldiğinde izmir'e uğrardı o çocuğun yanına. takriben 25-30 yıl önce.

adam doğuştan iyi ve yardımsever biri. yeni değil yani.

bazıları anlayamıyor, nasıl yani diyorlar 1 milyar liranın azıcığına dahi dokunmayacak mı diyorlar. onlara olası gelmiyor. öyle öğrenmişler. dünyaları öyle.

kardeşim bu adam kendi helal kazancını paylaşan biri. en önemlisi hayatının en değerli şeyini yani zamanını başkalarına adamış. başkasının bağışına dokunur mu?
  • adam gibi sanatçıdır, önce tanımdan başlamak istedim.

yavşağın teki kendisinin abartıldığını yazmış, görünce kan beynime sıçradı.
    haluk levent 20 yılı geçkin süredir her türlü haksızlığa karşı mücadele etmiş biridir.

bergama'da siyanürle altın aranırken ilçede ve ilçenin köylerinde mücadele eden halkın yanındaydı... 90ları hatırlayanlar bilirler, asklepiyon'da verdiği konserlerde nasıl tepkiler koyduğunu, hangi şarkıları albümlerine eklediğini...

bosna için, çetin emeç için, ipekçi için, mumcu için yazdığı şarkılar ortadadır. sadece onlar değil, ezilen her kesim için, haksızlığa uğrayan herkes için kendisinin yaptığı çalışmalar rahatlıkla görülebilir...

denizli'de geçinmek için balon satan teyzeye ahbabıyla nasıl yardımda bulunduğu bilinir. çeşitli borçlarından dolayı hayatı dipteyken kimler yararına parasız konserlere çıktığını bilmeyen yoktur.

göte bak, şu an için güncel bir olayda, levent'in yaptığı yorumu beğenmedi diye haluk levent'in vicdanını sorgulayacak...

biraz objektif bakın, her kızdığınız olayda elinizin altına klavyeyi almadan önce insanların farklı olaylar karşısında nasıl tavırlar gösterdiğini görün.
  • nedense bu adama karşı bir savaş başladı malum kesim tarafından. aslında nedeni de çok basit çünkü gelen bağışlardan dolayı ağızlarının suyu akıyor. bazı dangalaklar da çıkmış "z kuşağı bu adamın ne olduğunu bilmez" demiş. bir y kuşağı olarak bu adam hakkında bildiklerimi anlatayım.

öncelikle bu adam 4-5 senenin hayırseveri değil. adam ilk meşhur olduğu zamanlardan yani yeni para kazanmaya çalıştığı ilk zamanlardan beri hayır işlerine kendisini adamış durumda. merak edenler cem özer'le 1997 yılında yani bundan 26 yıl önceki programa bakabilir. orada bile gelen övgülerden dolayı nasıl da mahcup oluyor.

bu adamın ekibindeki bir müzisyenle zamanında çok samimiydim. şimdi onun bana anlattıklarını, onun ağzından yazacağım;

"abi bu adamın hayırseverliği artık illallah dedirtti ya. adamın tefeciye, bankaya, mafyaya borcu var. hadi biraz kendimizi toparlayalım diye konsere gidiyoruz, konser çıkışı birisi geliyor 'haluk abi çocuğum çok hasta, bilmem ne cihazı lazım, şu kadar para lazım tedavisi için' diyor, konserden gelen parayı olduğu gibi oraya veriyor. hayır, ulan bari bizim paramızı ver, bize de para vermiyor (buraları gülerek söylüyor) bir gün yine konsere gidiyoruz dedi ki 'valla bu defa kimseye para vermeyeceğim çocuklar' konser bitti, kulise girdi. tabi kulise girer girmez biz anladık sürat ifadesinden gülümseyip boynunu bükerek 'dayanamadım, gençler tekerlekli sandalye alacaklarmış, paraları eksikmiş' dedi. lan bari 1-2 tanesinin parasını ver dimi, tüm parayı vermiş. ya valla o parayı gezerek tozarak ne bileyim karı kız ayaklarında, içkiye kumara falan yatırsa yemin ediyorum bir dakika çalmam kendisiyle ama hayır işi olunca sesimiz de çıkamıyor"

birebir bu şekilde olmasa da buna yakın şeyler anlatırdı hep. hadi bunu şu an ispatlamam imkansıza yakın diyelim. o zaman bu adamın duyarlılık seviyesine bakalım.

bu adam 13 saat boyunca konser vermedi mi? niye peki. saroz'u korumak için. bu adam hapishanelerde uygulanan işkenceler için gülün bittiği yer diye şarkı yaptı, gökova için şarkı yaptı, şu an aklıma gelmeyen bir sürü böyle sosyal içerikli adım attı.

şimdi de bu işleri bireysel yapmak yerine bir gönüllü topluluğuyla, koordineli ve çok daha büyük çaplı yapıyor. bunda nasıl bir sıkıntı, nasıl bir yanlış olabilir ki? tabi bunu eleştirenler kişi kendinden bilir işi hesabı herkesi kendi gibi sandığı için otomatik olarak altında bir bit yeniği arıyor. yok arkadaşım yok, bit yeniği falan yok. adam hayırsever, sosyal bilinci yüksek bir insan. gece başın ağrısa sana başka şehirden ağrı kesici getirir veya gönderir bunu da hiçbir menfaat gözetmeksizin yapar üstelik çünkü adamın karakteri bu.

sonra gider arkadaş ortamında "abi devrim arabaları yieaaa, abi uçak fabrikaları yieeaaa" diye ağzınızı büzerek konuşursunuz. ulan bırakın da "topluma bir faydam dokunsun" diyen adamların topluma bir faydası dokunsun (ki dokunuyor)

z kuşağı bu adamı bilmezmiş de bilmem neymiş. amk zürriyetsizi.

debe edit: (bkz: motokuryelerin depremlerde aktif rol alması)
  • allah kendisine guc ve kuvvet versin.
    elinden gelenin fazlasini yapiyor yine.

ahbap'a yarin ben de bagis yapiyorum.
    herkesi yapmaya davet ediyorum
hesabın var mı? giriş yap