• (bkz: black flag)
 • takriben 92 98 yılları arasında şöyle bir ülkemize de uğrayıp rüzgar gibi geçmiş olan müzik akımı. bilinen yerel en büyük temsilcileri için

  (bkz: turmoil) *
  (bkz: ask it why) *
  (bkz: radical noise)
 • kafaları istem dışı bir oraya bir buraya sallatan müzik...tabiki sabahıda boyunda ağrı olunca küfür ettiren müzik türü:)
 • (bkz: black flag)
  (bkz: x)
  (bkz: fear)
  (bkz: the germs)
  (bkz: the circle jerks)
  (bkz: the adolescents)
  (bkz: agent orange)
  (bkz: angry samoans)
  (bkz: minutemen)
  (bkz: social distortion)
  (bkz: youth brigade)
  (bkz: dead kennedys)
  (bkz: flipper)
  (bkz: mdc)
  (bkz: verbal abuse)
  (bkz: bad brains)
  (bkz: minor threat)
  (bkz: jerry's kids)
  (bkz: negative approach)
 • 70lerin ortasından itibaren popülerleşen ve 80lere gelince ortalık malı olup çıkış amacından uzaklaşan punk'ın üvey kardeşi. günümüzün trash metal, death metal ve metalcore türlerinin çıkmasına vesile olmuştur. ana felsefesi play it faster, play it louder (tr. daha hızlı ve gürültülü çal) olmuştur. minor threat hem bu akımın hem de sxe'nin öncüsü kabul edilir. 80lerde ve 90larda iyi bir kitle yakalamıştır. 2000lerde ise biraz durgunlaşmıştır ama hala hatırı sayılır bir çok grup vardır.
  edit: düzeltme.
 • 70'li yılların sonunda ortaya çıkan ve 1980 yılından 1990 yılına kadar altın dönemini yaşayan, punk müziğin alt dalı.
  punkın efsane gruplarının popüler olmaya başlaması, soundlarının yumuşaması ve en önemlisi de politik şarkı sözlerinin azalması; punk kitlesinin bir bölümünü rahatsız etti. rahatsız olan bu kitle; daha sert, daha politik ama punkın beslendiği nihilist ve anarşist altyapıdan da kopmadan bu tarzı ortaya çıkardılar. tabi pat diye çıkmadı bu tarz. kim ne derse desin; temeli bad brains tarafından atıldı. daha sert gitar tonları ve adeta gırtlak parçalayan vokaller ile, o güne kadar denenmemiş birşey yaptılar. ardından aynı yoldan giden bir dolu grup geldi. black flag, minor threat, dead kennedys vs. bu ve aynı döneme damga vuran diğer gruplar; kendi tanımımla hardcore punkın altın jenerasyonunu oluşturdular. 80'li yılların ortasına kadar punk müzik geri plana düşerken, hardcore punk daha ön planda oldu. vokaller daha sert, gitar tonları karanlık ve sözler daha politikdi. minor threat için ayrı bir parantez açmak lazım. kimilerine göre hardcore punkın mihenk taşıdır bu grup. zira grubun konserleri ve grubun hayran kitlesi bir şovdan ziyade bir ibadet merasimini çağrıştırıyordu. grubun şarkı sözleri adeta bir manifesto şeklindeydi. no fuck, no alchol, no drugs gibi anlayış ile yola çıkan grup, kitleler üzerinde çok fazla etkili oldu. straight edge denile akımı başlattılar.

  tarzın isim babası kim derseniz; tabi ki kanadalı grup doa derim. 1981 yılında çıkardıkları hardcore 81 adlı albüm, hardcore kelimesinin ilk defa telaffuz edildiği albümdür. daha sonra agnostic front ortaya çıktı. grubun arkasında bir dolu new york'lu yeni grup geldi. böylece kendine has tarzı olan new york hardcore denen tarz ortaya çıktı. aslında california ve washington garajlarında doğan hardcore, new york ile anılır oldu. bu aslında kötü değildi. ama kötü olan; new york gruplarının büyük bir kısmının şarkı sözleriydi. asarım, sikerim, aklını alırım, temalı şarkı sözleri; içi boş ve gürültülü bir tarzı ortaya çıkardı. elbette politik duruş sahibi gruplarda çıktı doğu yakasından ama genel olarak gangestercilik oynayan gruplar daha ağırlıktaydı.

  hardcore punk bir dolu müzikal tarzı da etkiledi. black metalden death metale, thrash metalden metalcore tarzına kadar. kimi hardcore punkın politik duruşunu aldı, mesela thrash metalin ilk yıllarındaki anarşist duruş. death metaldeki hardcore punk vokalin evrilmiş hali gibi olan brutal vokal. black metaldeki davul teknikleri vs. kısacası hardcore ve hardcore punk varken, ortada ne black, ne thrash ne de black metal vardı. o yüzden etkilenmeleri şaşırtıcı değil.

  günümüzde ise pop punk, emo, screamo ve post hardcore gibi tarzlar hardcore punkın içine girdi. ortaya çıkan gruplar ise yarrak gibi sounda sahip oldular. mıy mıy mıy şarkı söylerken, birden brutal vokale geçen gruplar türedi ve kendilerini post hardcore grubu olarak tanımladılar. siz kurban olun post hardcore ve fugaziye.

  eskilerden bir kaç canlı performans vereyim de, hardcore punkı daha iyi anlayın.

  http://www.youtube.com/watch?v=fsbvo5gvk10

  http://www.youtube.com/watch?v=mof6w59jz_g

  http://www.youtube.com/watch?v=g9dvzf_ja30
 • bu türe sadık kalan grupları albüm çıkardıkları plak şirketlerinden anlamak mümkün. fat wreck chords ya da epitaph records gibi bağımsız plak şirketleri var ve bunlar şu anda punk türüne en büyük hizmeti vermektedir. hardcore punk, punk gruplarındaki para arzusuna, grupların ortalık malı olmasına karşı çıkmıştır bir bakıma. sağda solda sosyal medyada albüm şu an sadece 10 dolar diye bilgiler paylaşan hardcore punk gruplarının sayısı baya vardır ve şahsen benim gibi hardcore punk hayranı bir insanın gözünden düşmektedir ve bu gruplar amacından sapmaktadır. türün hayranları sana zaten bir şekilde yardım eder senin orada albüm fiyatını gözümüze sokmana gerek yok.
 • korku ve gerilim filmlerinin sonunda çalan o şarkının müzik türü.
 • (bkz: career suicide)
  (bkz: backover)
 • hardcore punk sahnesi çok homo erotik bi sahne.

  erkekliğin ve maskülenliğin yüceltildiğini bir çok performansta görebiliyoruz. son zamanlarda kadınlar ve lgbti bireyler de bunu kırmaya başlasa da bu böyle.

  yine de hala liberal ve anarşist erkeklerin ortak sırrı bir şey gibi geliyor bana. bir yandan bu fight club'ımsı durum hoşuma da gidiyor.
hesabın var mı? giriş yap