• en kısa zamanda en derin sohbetlerin tadını yakalayabilmenin diğer adı.

  uyum, yani. yemyeşil bir uyum.

  ince bir gülüş kadar temiz yürekli güzellerin güzeli...
 • kadmosla evlenip, dugun sirasinda armagan olarak ugursuz tilsimlar ta$iyan bir kolye almi$, daha sonra -kadmos gibi- thebai'den surulerek yilana donu$turulmu$tur.
 • harmonia da mitolojideki çift soylu karakterlerden birisidir, ilk efsanede aphrodite ve aresin, ikincisindeyse zeus ve elektranın kızı olarak gösterilir, yani ilk efsanede thebai krallığından, ikincisinde ise dardanos soyundan gelmektedir. ama her ikisinde de değişmeyen şey, kadmosun eşi olmasıdır.
  thebai efsanesinde bu güzeller güzeli kıza verilen üstün hediyelerden bahsedilir; birisi kharitlerin dokuduğu elbise, ötekisi ise zarif bir kolyedir. yasak bir aşkın meyvesi olan harmonia ile (kendisi, ebeveynlerinden dolayı athena ve hephaistos'un kinlerine hedef olacaktır) kimsenin paylaşamadığı bu armağanlarının thebai şehrine felaket getirdiği söylenir. ayrıca, kadmosdan doğan beş çocuğunun da***** kaderleri özeldir.
  diğer efsanede ise, dardanos ve iasion*un kızkardeşi olarak gösterilen harmonia, zeus'un kaçırdığı kızkardeşini arayan kadmos'la semendirek'te tanışır ve evlenirler.
  bu arada, kadmosun eşi olan harmonia'dan başka, bir de kharitlerin arasında bulunan, uyum ve dengeyi temsil eden harmonia vardır ki bu ikisi sıkça karıştırılır.
 • topu topu 3 albumu olan ama krautrock'u yutmus alman grub.

  musik von harmonia 1974
  deluxe 1975
  tracks and traces 1976

  michael rother( neu! adli gruptan) ,hans-joachim roedelius((bkz: cluster)) ve dieter moebius(cluster)'dan olusur ; son albumde mister brian eno vardir.
  brian eno hazretlerinin bir keresinde dunyanin en onemli rock grubu dedigini hatirlatmakta fayda var.
 • the shortwave set isimli ingiliz grubun trip hop- indie karışımı şarkısı. ghost whisperer'ın 4.sezon 1.bölümünde de duyulabilir.

  in a dream you were on a road
  you were on your own
  the dream to sing about you
  come round again
  like you did when you call my name
  when you call my name
  don't have to find you
  come on,come on,come on,come on, come on,come on, come on

  maybe next time maybe next time
  maybe sometime
  i'm only young
  i'm only young
 • thebai şehrinin kraliçesi ve kadmos'un karısı olarak bilinen kadın kahraman. genelde ares'le aphrodite'nin yasak aşkının sonucu olduğu söylenir. bazı efsaneler ise onu zeus ve elektra'nın kızı olarak gösterir. kadmos'la evlendiği sırada kendisine düğün armağanı olarak hephaistos ve athena tarafından hediye edilen lanetli bir kolye ve urba yüzünden, bütün çocukları ve soyundan gelenler çeşitli felaketlere uğramıştır. iki tanrıyı buna iten neden ise athena'nın ares'e, hephaistos'un ise kendisini ares'le aldattığı için aphrodite'ye duyduğu kindir. daha sonra bu kolye ve urba kimin eline geçtiyse onlara da felaket getirmeye devam etmiştir (eriphyle ve alkmaion maddelerine bakınız). yıllarca kadmos'la birlikte thebai şehrini yönettikten sonra üzüntüden kocasıyla birlikte şehri terkederek illirya'ya yerleşmiş, hayatlarının sonlarına doğru her ikisi de birer yılana dönüştürülmüş ve elysion'a gitmişlerdir.

  ayrıca
  (bkz: agave)
  (bkz: ino)
  (bkz: semele)
  (bkz: aktaion)
  (bkz: pentheus)
  (bkz: oidipus)
  (bkz: labdakos)
  (bkz: laios)
  (bkz: autonoe)
 • ghost whisperer'da karşıma çıkıp günümü değiştiren şarkı. nedense sonbaharı, yağmuru ve istiklal caddesi'ni anımsatan bir şarkı oldu bana bu yaz sıcağında.
 • kendini saatlerce loop'a aldırtabilen şarkıymış meğerse. "maybe next time, maybe next time, maybe sometime, harmonia" diye diye geceleri sabah ettirebilecek derecede güzel. insana "bu da mı gol değil" hissiyatı yaşatmıyor da değil. güzel olduğu kadar da can yakıcı, adeta kalbe giren bir hançer, hiç şüphesiz.
hesabın var mı? giriş yap