• (bkz: eve)
  • tekvin(genesis)'de "tüm canlıların anası" diye nitelendirilen ve adem'in kaburga kemiklerinin birinden yaratıldığı varsayılan kadın. havva'ya can verirken, erkek anotomisinin neden böle tuhaf bir parçasının seçilmiş olduğu biraz kafa karıştırıcıdır. burada "kaburga kemiği" konusunda bir ek yapmak gerek. christopher witcombe'ın bir yazısından okuduğum kadarıyla, sümer dilinde kaburga kemiği can veren anlamı da taşıyormuş ve eski mezopotamya'da enki'nin hasta kaburgasını iyileştirmek için, nimhursag tarafından "kaburga kemiği kadını" ve "can veren kadın" olarak geçen ninti adında bir tanrıça yaratılmış. fakat daha sonra, kaburga kemiği ve yaşam arasındaki bu bağlantı incil'de kopmuş çünkü ibranice'de bu iki sözcüğün kökeni birbirleriyle ilişkisiz.
  • sumer yaratılış mitinde geçen ve kahramanları enki,ninhursag ve ninti olan hikayeye göre dilmun denen bahçede yaşayan yer tanrısı enki, ana tanrıça ninhursag’ın yarattığı sekiz meyveyi izinsiz olarak yer ve her yediği meyve için vücudunda bir yarayla cezalandırılır. ninhursag enki’yi affettiğinde de her yara için bir tanrıça yaratır ve bunlarla yaraları iyileştirir. temel kahramanlardan ninti de enki’nin omurgasında beliren yarayı iyileştiren ilacın adıdır. “hayat veren” ve ”omurganın kadını” anlamlarına gelen ninti bu noktada bize genesis’teki havva’nın omurgadan yaratılışı kısmıyla hoş bir benzerlik sunmaktadır. yaratılış efsanesine göre havva allah tarafından adem’in omurgasından yaratılmıştır, fakat bu organın neden omurga olduğu konusunda herhangi bir açıklama yoktur. oysa ibranice'de de havva’nın anlamının tıpkı sumer efsanesinde olduğu gibi “hayat veren” olduğunu görünce ve yahudilikten de öncesinden gelen binlerce yıllık kil tabletlerin tanıklığına da dayanarak diyebiliriz ki kadının omurga’dan yaratılışı da sumer temeline dayanmaktadır. (gerçi diyebiliriz dedim ama şu noktada bunu söyleyen bildiğim kadarıyla sadece birkaç sumerolog)
  • raelian tarikatının iddiasına göre kopyalanan ilk bebeğe verilmi$ isim.
  • (bkz: lilith)
  • çeçenistanda rus askeri üstüne kamyon dolusu dinamit ile intihar saldırısı düzenleyerek yüzlerce işgalciyi öldürerek şehit olan mücahidenin ismi.
  • (bkz: first lady)
  • havva şeklinde bilmemize rağmen etimolojik olarak kaynağı ibraniceye dayanır iva kelimesinden gelir ki anlamı kötülük demektir.
    annecim!
  • dekolteyi seven biri..
hesabın var mı? giriş yap