şükela:  tümü | son 24 saat
 • hayat bilgisi'ndeki hademe mennan'ın, yeşil bere ve yumurta topuklu kundurayla oynayarak, rıdvan kanat lisesine maç kazandıran son saniye üçlüğünün analizi.

  şöyle ki:

  mennan, üçlüğü yakalamadan önce, süzme şenay, topu ona bounce pass yani sektirerek gönderiyor. bu mennan'a catch and shoot yapması için gerekli momentumu sağlıyor. buna dikkat etmemiz çok önemli. yine topu yakalamadan önce ellerini iki yana açması ve topu kaçırmamak için sürekli panik ve korku halinde olması başarı bir şekilde topu yakalamasına olanak sağlıyor. bu bize mennan'ın göz ve el reflekslerinin iyi olduğunu gösteriyor.

  görsel

  topu yakaladıktan sonra, follow thru dediğimiz elini topun sol tarafına, yine dominant eli olarak hissettiği elini topun sağ alt tarafına koyması, hayatında hiç basketbol topuna dokunmamış birisine göre oldukça etkileyici. yine, pas hafif sola doğru gidiyor, ona rağmen vücudunu oraya hafif kaydırıp, topun hakimiyetini alması da oldukça başarılı. bu atış, şansa indirgenemeyecek kadar birçok faktörü içerisinde barındırıyor.

  görsel

  bu adam yıllarca amirinin buyruğu altında yaşadığı için, onsuz nefes bile alamıyor. zira, bunu topu yakaladıktan sonra geçen 1 saniyelik süre zarfında görüyoruz. çünkü, direkt tribüne bakıyor, yani amirine. ancak, bunca yıl aşağılanmasına, mobbinge uğramasına rağmen durum/olay örgüsünü yitirmemiş, zira ondan sonraki karede topa bakıyor. saniyeyi gördüğünü zannetmiyorum, zira tekrar tribüne bakıyor, topa baktıktan sonra. tam o esnada hem takım arkadaşlarının at at diye bağırması, hem de sorumluluk almasının gerektiğinin farkına varıp, atışa hazırlanıyor.

  görsel

  atış mekanizmasının kalitesi tartışılabilir. ancak, daha önce hayatında hiç basketbol oynamamış bir adamdan bahsediyoruz ve bu öyle sıradan bir atış değil. direkt maçın kaderini tayin edecek son atış ona kalıyor. burada üçlük çizgisinin 5-10 adım gerisinde olduğu görülüyor. o yüzden karpuz stili dediğimiz bir stil tercih ediyor ve daha önceki follow thru veya şut elini hiçe sayıp iki eliyle topu alttan kaldırıp, potaya fırlatıyor. burada halen yüz ifadesindeki korku ve panik dolu havayı görmek mümkün. bu da bize baskı altında olduğunu gösteriyor.

  görsel

  şutu attıktan sonraki sahnede, sadece kola dayalı bir atış olmadığını görüyoruz. zira ayaklarını kaldırıyor ve bu da bize topun daha düz ve isabetli gideceğini gösteriyor. ayrıca, yumurta topuklu köseli ayakkabı giymesi boyunu normal basketbol ayakkabısına göre 2-3 cm daha fazla uzatacaktır. bunun da etkisiyle birlikte, topa gerekli irtifayı sağlayacak gücü uygulayabiliyor.

  görsel

  karşısındaki rakip oyuncu oldukça iyi bir savunma yapmasına rağmen, mennan blok yemeden topu elinden çıkartıp, potaya göndermeyi başarıyor. bunu yaptıktan sonraki sahnede ise vücudunun yay gibi veya geriye mancınık gibi kaykılması topa gerekli gücü ve yüksekliği vermesine yardımcı oluyor. yani, bu buzzer beater bir üçlük ama aynı zamanda da rainbow buzzer beater üçlük.

  görsel

  ve tüm olasılıklara rağmen, top çemberin iç tarafına çarptıktan sonra çemberden geçiyor ve mennan maçı kazandırıyor. topun direkt çemberin içine düşmemesi veya cama çarpmaması mennan'ın topun potaya ulaşabilmesi için gerekli hızı ucu ucuna sağladığını bize göstermektedir.

  görsel

  o sahne: https://www.youtube.com/watch?v=niptnarwtik&t=382s
 • bu nası bi hayat boşluğu kardeş nası bi serkeşlik eline sağlık
 • işe geç kaldım, baskıya gitmesi gereken işler birikti ve yanımda her an "logoyu bir tık büyütelim" diyebilecek bir müşteri oturuyor. ama ben hepsini beklettim, müşteriye bir çay ikram ettim ve yazını baştan sona birlikte okuduk.

  daha derinlemesine incelenebilirdi ama bu haliyle bile güzel bir çalışma.
 • emek verilmiş analiz. işin garip tarafı tüm görsellere baktım.
 • tebrik ediyorum seni kardeşim
 • --- spoiler ---

  bu adam yıllarca amirinin buyruğu altında yaşadığı için, onsuz nefes bile alamıyor. zira, bunu topu yakaladıktan sonra geçen 1 saniyelik süre zarfında görüyoruz. çünkü, direkt tribüne bakıyor, yani amirine. ancak, bunca yıl aşağılanmasına, mobbinge uğramasına rağmen durum/olay örgüsünü yitirmemiş, zira ondan sonraki karede topa bakıyor.
  --- spoiler ---

  tarkan karlıdağ'a bak sen ya. stanley kubrick getir götürünü yapar.

  bu arada derinlemesine matematik olmasa bile özlemişiz jamesharden
 • bir liseler arası maçta kazık kadar hademenin oynatılmasına izin veren şike ağı ile ilgili de ayrıca bir analiz bekliyorum.

  rahmetli nalan hoca da bu mafyatik sistemin bir parçası ki mennan'i hiç tereddüt etmeden oyuna sürebiliyor.
 • tam ''bu nasıl işsiz bir başlıktır?'' diyecek oldum. çalışma arkadaşımın da böyle ilgi alanları olduğunu hatırladım.
  yok arkadaş bu işsizlik değil bu başka bir şey, aşkla bağlılıkla yapılan bir şey. derhal hobi dünyasına yazılmalı ve hatta sektör haline getirilmeli.
hesabın var mı? giriş yap