2796 entry daha
  • belki de hayatın anlamı, anlam aramaktan çok anlam yaratmaktadır. rastlantılar, tesadüfler, şanslar hayatımızda öylesine gerçekleşmiyordur ve belki de her şey birbirine bağlıdır.
  • anlam (olgu) ve anlam arayışı (süreç) döngüsü.

bu döngüde çok sorun az mutluluk olandır. çünkü mutluluk bir ideadır. şayet biz canlıların bir sınavı varsa bu da kendini var etme mücadelesidir. asıl anlam ve mutluluk ise işte bu mücadeledir.
  • güzel ve eğlenceli bir the offspring şarkısıdır.
  • hayatın çok öyle aman aman bir anlamı yok. lakin kaliteli yaşımım olsun, nispeten mutlu olayım diyorsan, aşağıda 5 madde olarak yazıyorum. bunlar yapman yeterli.

1) sevdiğin işi yap

2) sevdiğin kadınla/adamla beraber ol

3) haftasonu zaman geçireceğin bir kulube üye ol

4) şans oyunu oynama

5) olabildiğin kadar rahat ve umursamaz ol
  • mutlu olmaktır. etrafıma hep mutluluk ve pozitif duygular saçmaya çalıştım. tabi ki bunu herzaman yapmak mümkün değil hatta şuan da bunu yapamıyorum ama bunun için gerçekten çabaladım ve çabalıyorum. lise yıllarımda stoacılık ile tanıştım ve içime işledi. tüm hayatımızı mutlu olmak adına dizayn edip, bu yolu mutsuz bir şekilde harcıyoruz çok saçma değil mi ?
    bence insanın en baskın iki adet isteği var. ilki özel hissetmek, ikincisi ise merak. özel hissetmek uğruna gerçekten mutluluğun ne olduğunu göz ardı ediyoruz. bize dayatılan mutluluk algısını hiç sorgulamıyoruz. ev, araba, cinsellik, para. bunları mutluluğun anahtarı olarak kabul edip nedenini hiç sorgulamıyoruz. çünkü sahip olduğumuz maddiyat kadar ilgi görüyor ve kendimizi özel hissediyoruz.
    özel olmadığını kabul eden, kendini milyarlarca canlıdan sadece biri olarak ele alan insan mutlu olma yolundaki ilk adımı atmıştır bence.
  • manlamı yok.
  • 'yaşamak için bir nedeni olan insan her türlü nasıl’a katlanabilir. (nietzsche)'

insanın anlam arayışı-victor frankl
490 entry daha
hesabın var mı? giriş yap