• daha önce akp'yi itelemek için hdp'ye oy da verdim, akp hdp'yi ötekileştirip muhalefeti parçalamak istediğinde karşı çıktım savundum.

da evlat olsan sevilmezsin be hdp.

her yıl şeyh said'i anar bu arkadaşlar.
    onur haftasında gök kuşağını savunurlar (ne güzel), ama kürtçe hesaplarında gök kuşağından eser olmaz.(bu ne? perhiz.)

hem sosyalist, hem kürt milliyetçisi, hem şeyh saidi savunup hem türkiyelileşmek için çaba göstermeyip lokal kalıp eğri büğrü bir parti olup çıktılar. muhtemelen orta vadede 3-4 partiye bölünmeleri gerekecek ki anca rahatlasınlar. selahattin demirtaş varken görece bir tık imajı iyiydi, türkiyelileşme çabasında genç bir parti olarak.

şu haliyle muhtemelen akp tarafından kapatılacak ve milletvekili sandalyelerine bir şekilde çökülecek, ki seçim sistemi akp leyhine değiştirilsin. kapatılmaya çalışıldığında gene kapatılmaması gerektiğini savunacağım ama hdp'nin hatrına değil, demokrasinin hatrına.
  • devletin artık hakkında bir karar vermesi gereken parti. ya kapatılmalı ya da tamamen yasal bir zemine çekilmeli.

"hdp'yi seçime sokarım ama çıkan sonuçları tanımam" kadar absürt, saçma bir olay yok. ya seçime sokmayacaksın, ya da hdp'ye, oy verenlere bir şey demeyeceksin.

ben hdp'nin, pkk'dan bağımsız politika yapmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. bu partiyi, 3-5 oy almak için seçim malzemesi yapmak ve meydanlarda birilerini "hdp ile işbirliği yapıyorlar" diye suçlamalar yapmak yerine kapatmak daha uygun. hdp ile işbirliği yapmak kötü bir şey ise, kötülüğün kaynağını ortadan kaldırın. yok hdp, yasalara uygun bir parti ise ithamlarınızdan vazgeçin.
  • "..."üç parti gurubu metni hazırladıktan sonra bizim gurup yöneticilerimizi aradılar. biz ortak metin yayınlayacağız siz de katılır mısınız diye arkadaşlarımız gitti ve yani metne katkı yapmak istediler. eleştiri ve önerilerimizi söylemek üzere hayır biz metni yazdık istiyorsanız imzalayın istemiyorsanız imzalamayın. bunun üzerine biz kendi metnimizi yayımladık. bizin ortaklaşmamamızı isteyen bir tutum olmadı. bu referanduma yönelik bir algı operasyonu. patlamaları ve saldırıları bile buna yönelik araçsallaştıran algı yönetimi de bunu fırsata çeviren bir kampanya yürütüyor."

http://t24.com.tr/…-parca-parca-kapatiyorlar,376901
  • kimlik siyasetiyle hiçbir sorunu olmayan, aksine kimlik siyasetini destekleyen, kimlik siyaseti hariç bir siyaset de zaten bilmeyen bir parti.

bugün adaylık yarışında kılıçdaroğlu'nun en büyük destekçileri hdp'li seçmenler.

bunu ekşi'de, twitter'da vs rahatlıkla görebiliyoruz. zaten kendi siyasetleri de tamamen kürt kimliği üzerine.

bununla beraber, imamoğlu ile akşener yakınlaşmasını yine türk-kürt ekseninde okuyor ve akşener destekliyorsa biz desteklemeyiz moduna geçiyorlar.

kimlik siyasetinin kurallarıyla taraf tutan ve kimlik siyaseti yapan bu kitle alevi birini aday yapmaya çalışıyor.

ülkenin çoğu sunniyken. bu açıdan tezat bir durumdalar, belki farkında bile değiller.

hdp kürt seçmeni temsil etmiyor.

kazanmak için elbette kürt seçmen de ikna edilmeli, hdp'ye yakın göz önünde insanlar değil.

bir avuç apocu halkın %10'unu temsil ediyormuş gibi genel bir kabul var toplumda. bu çok yanlış.

hdp'li siyasetçiler travmatik bir geçmişle bu işe girişen tipler. zor günde güvenilecek bir liman değiller.

muhalefet içindeki " kürtlerin oyunu almazsak bu iş olmaz " söylemi şu ekonomik koşullarda pek geçerli değil, kaldı ki hdp de o seçmeni zaten şu şartlarda ne kadar temsil ediyor tartışılır. (aman baraj altı kalmasın öyle ya da böyle bizi temsil ediyorlar diye oy alıyorlar artık)

kürtleri üzmeye gerek yok.

ama apocuların ipiyle kuyuya inmeye kalkan da bilsin ki, erdoğan denedi olmadı. siz hiç yapamazsınız.
  • guzel partidir.

chp ankara’da kazandiysa ve istanbul’da kazanmak uzereyse hdp sayesindedir.

kimi chp’li yavsaklar da akp’nin kazanmis olmasina ragmen hdp’nin sirnak’i kaybetmesiyle mutluluktan havaya ucuyorlar.

allah belanizi versin.
  • kayıtsız şartsız türk düşmanlığı üzerine kurulu ırkçı siyasi parti. hatta aşırı ırkçı.
  • türlü türlü hakarete uğradılar son seçimler boyunca. aslında diğer seçimlerde de uğradılar. bir chp seçmeni olarak zamanında oyumu hdp'ye vermişliğim vardı hdp'nin baraj altında kalmaması için. hiç de pişman olmadım ve bugün bir nevi bir karşılığını aldığımı düşünüyorum. bu seçimlerde hdp ile chp seçmenini birbirine düşürmeyi başaramadılar. görünen o ki chp, iyi parti, hdp belki kağıt üstünde belki sadece gönüllerde birlikte çalışmalarına devam etmeliler. bir partinin, bir adayın, bir siyasinin terör ile bağlantısı varsa bunu ortaya çıkarıp gerekli cezayı vermesi gereken kurum devletin adalet kurumlarıdır. inşallah bugün yapılan seçim ülkenin geneline yayılan bir birlik ve kardeşlik dalgasının ilk izleri olur.
  • cihangir solcularının oyların kaybetmeyecek parti. onların arasında atatürk zaten küfürdür. bu köksüz kozmopolit tayfa tüm dünya'da aynıdır. ingiltere'dekiler churchill'i savaş suçlusu ve emperyalist olarak görür, abd'dekiler kurucu babaları köleci ve soykırımcı olarak, vs.

halk tarafından benimsenen tarihi figürlerden nefret etmek zaten bu genellikle sapına kadar burjuva olup kendini proleter zanneden devrimci tayfa için halka üstünlük taslamanın kilit noktalarından biridir.
  • temelleri pkk ile aynıdır fakat biri silahlı terör örgütüdür diğeri ise yasal bir siyasi partidir.

erdoğan geçmişte olduğu gibi gizli kapılar ardında pkk teröristleri ile masayı oturmayı vaad eder. ne tavizler vereceği belli değildir.

kılıçdaroğlu ise hdp ile meclis çatısı altında görüşme yapmayı vaad eder. eğer bir karar alınacaksa tbmm almalı ve halk bundan haberdar olmalı der.

teröristi muhattap alan erdoğan yerine siyasileri muhattap alan kılıçdaroğlu’nu tercih ederim.

ne mutlu türk’üm diyen trakyalı biri olarak şunu fark ediyorum: kırsal kürtler maalesef pkk’yı şehirli kürtler ise hdp’yi temsilci görüyor.

hdp ya da yeşil sol ya da sonraki parti mecliste olmazsa daha çok askerimiz ölür acılar daha uzun sürer. asıl çözüm yeri meclistir.
hesabın var mı? giriş yap