• yıldırım savaşı taktiğini geliştirmiş alman general.2.dünya savaşındaki polonya ve fransa savaşları onun küçük ama etkisi büyük zırhlı panzerleri tarafından kazanılmış dersek yanılmayız.guderian,rusya'ya saldırmanın gereksiz olduğuna inanıyordu ve paulus tarafından ikna edilerek cepheye gitti ama burada önceki savaşlardaki etkisini gösteremedi ve hitler tarafından görevden alındı.
 • hitler muhaliflerinin 20 temmuz 1944'teki basarisiz suikast girisiminden sonra kendisine teklif edilen baskomutanlik kurmay baskanligi gorevini yenilginin kacinilmaz oldugunu gormesine ragmen kabul etmis, 1945 martinda hitler tarafindan gorevden alinmis ve 15 mayis 1954'te ölmüstür.
 • erwin rommel ve karl doenitz ile birlikte saygı duyulası üç alman komutanından biri. tam bir asker, bir dahi. gelmiş geçmiş en yetenekli zırhlı savaş komutanı olduğu söylenir.
 • alman ordusundaki genç tank subaylarından birisiydi..daha yaşlı komutanların aksine tank ı vurucu güç olarak düşünüyordu..eski komutanlar tankların piyadesiz bir güç teşkil edemiyeceğini ve bı yüzden piyadeyle birlikte ilerlemesini istiyolardı..guderian ve diğerleri ise tankın piyadenin önünde hızlı şekilde ilerlemesinin daha iyi olacağını düşünüyorlardı..sonuçta `hitler guderian ı dinledi ve blitzkrieg adı verilen saldırıların gerçekleşmesini sağladı..
 • hitler tarafından "şş akıllı ol piyadeyi bekle" diye durdurulmasa moskovayı alabilecek kapasitedeki gelmiş geçmiş en büyük zırhlı komutanı...yanlız özellikle fransa savaşında zaferinde kendisinin olduğu kadar luftwaffe'nin de aralıxız süren başarılı bombardımanının da payı büyüktür bu yüzden "heinz amca fransayı tek başına aldı walla" demek çoq doğru olmaz...
 • prusyalı bir general olan babası gibi o da genç yaşta orduya katıldı. 1908'de katıldığı kaiser'in ordusuyla 1.dünya savaşını gördü. statik siper savaşının vahşetinden sakınmak için gelecek savaşlarda kullanılabilecek taktikler üzerine kafa yordu. savaştan sonra motorize ikmal birimleri üzerinde çalışmaya başladı ve ilerleyen yıllarda panzer birliklerini yarattı. geliştirdiği blitzkrieg taktikleriye ve kurduğu panzer tümenleri ile büyük başarılara imza attı. herkes ona "hızlı heinz" , panzer birliklerine ise "guderian'ın tankları" diyordu. 1938'de ünlü kitabı "achtung panzer! - dikkat tank!"ı yazdı. aynı yıl zırhlı birlikler komutanlığı'na getirildi. 1941'de komuta ettiği 4.panzer ordusu ile moskova'ya en çok yaklaşan o oldu. hitler'in 1941 yazında ağırlık merkezinin kiev ve leningrad'a kaydırılması kararına karşı çıkarak bir an önce moskova'nın alınması gerektiğini savundu. bu hitler'le arasının açılmasına neden oldu. kararının doğruluğu onu koruyamadı ve 25 ekim 1941'de görevinden alındı. durumun kötüye gittiğini gören hitler şubat 1943'te guderian'ı zırhlı birlikler genel müfettişliği'ne getirdi ve ondan panzer ordularını organize etmesini istedi. 1944'teki suikast girişiminden sonra hitler onu zeitzler'in yerine genelkurmay başkanı yaptı. guderian'ın çabaları savaşın kötü gidişini değiştirmeye yetmedi, herşey için çok geçti. 21 mart 1945'e kadar görevinde kaldı. guderian büyük bir askeri dehaya sahipti, askerlerini iyi tanıyor, onlardan ne isteyebileceğini biliyordu. teknik konulardaki bilgisi engindi, cephede mükemmel bir komutandı. tarihçiler tarafından nazi almanyası'nın en büyük komutanı olarak kabul edilir.
 • kendisi ağır zırhlı tanklar yerine daima hızlı olan tankları tercih etmiştir.rusyaya savaş ilan edilen 22 hazirandan 1 hafta sonra sınırdan 350 km ötedeki minske ulaşmış,günde 100 kmyi aşan ilerlemeler kaydederek inanılması güç başarılara imza atmıştır.ağustos başında ise sınırdan 700 km ötedeki kurska ulaşmıştır ,ancak moskovaya hala 350 km vardır..ekim başında moskovaya iyice yaklaşan heinz guderian hitlerin saldırı yoğunluğunun ukrayna ve leningrad üzerine kaydırılması isteği ve piyadelerin beklenmesinin şart konması üzerine şehre girememiştir...şehre saldırı emri gelene kadar kış bastırmış ,üstüne üstlük hitler ,heinz guderiandan bu bekleme olayından sonra moskovanın 200 km doğusundaki gorkiye saldırmasını isteyince ,heinz guderian bu görevin mümkün olmadığını bildirmiş ve görevden alınmıştır..
  1944de genelkurmay başkanı olduğunda zaten savaşın gidişatı belli olmuştur.bavyerada müttefik askerlerine esir düşen heinz guderian 1954de ölmüştür.

  imho gelmiş geçmiş en büyük komutanlardan biri olmakla beraber , kendisiyle mukayese edilemeyecek biri olan erwin rommel kadar tanınmamıştır.
 • genelde bilinenin aksine kendi taktiklerini belirlerken sir basil henry liddell-hart 'ın strategy adlı eserinden fazlasıyla faydalanmıştır... liddell-hart'ın antik yunan savaşlarından başlayarak birinci dünya savaşı'na kadar önemli muharebe ve savaş stratejilerini incelediği kitap konusunda 1933 yılında yazdığı yorum, kitabın bugünkü baskılarında dahi görülmektedir...

  futbolla bir karşılaştırma yapılacak olursa, liddell-hart'ın taraftar olduğu strateji "savunma presi"dir... benzer bir durum von clausewitz'de de görülür, savunma yapan taraf her zaman saldıran taraftan daha avantajlıdır... guderian'ın böyle bir savunma karşısında öngördüğü taarruz şekli düşman savunma hatlarının zırhlı birlikler tarafından hızla yarılması ve bir yay şeklinde arkadan çevirilerek topçu ve piyadeye düşmanı imha imkanı tanınmasıdır... ikinci dünya savaşı sırasında fransa'nın işgalini schlieffen plani cercevesinde uygulamak isteyen jodl ve kesselring'e karşı halder'in guderian'a şans tanıması sayesinde maginot hattının dışında arden ormanlarından giren panzer birlikleri ikiye ayrılmışlar ve bir kısmı maginot hattının arkasına dolaşarak neredeyse kurşun atılmadan (bkz: sozun gelisi) bütün fransız savunmasının çözülmesini sağlamışlardır...

  bir anlamda bu osmanlı ordusunun akıncı ve sipahilerinin, batı deyimiyle hafif süvari birliklerinin, ortaçağlarda fazlasıyla uyguladıkları bir taktiktir...
 • zırhlı birliklerin patronu. rommel veya zukov gibi efsanevi bir general değil, ama tam da almanların ihtiyacı olan kalitede bir komutan. fakat hitler, kendine yalaklanmayanlara herzaman yaptıgı gibi bu herife de gün yüzü göstermemiştir. sonraları tecrübesini ve disiplinini görmezden gelemeyerek onu uzatmalı asker yapmış zırhlı birlikler genel müfettişliğine getirmiştir. ama sene yanılmıyorsam 1944 ve savaş pratikte biteli çok olmuş. hatta savaşın boku çıktıgında genelkurmay başkanlıgı bile yapmıştır. ama guderian gene de elinden geleni yapmış, yine hitler'e yanlışlarını her defasında belirtmiştir. bu hareketiyle tarihin cesur komutanları listesinde hep yeralacaktır.
hesabın var mı? giriş yap