• her sey dahil sistemi dunya literaturlerinde yalnizca otelin yeme - icme hizmetiyle ilgili bir kavramdir.ancak her haltta oldugu gibi bunun da bokunu cikaran turk mantigi, ultra hersey dahil superior hersey dahil ya da high class her sey dahil gibi abidik gubidik isimler ureterek kendi duzenlerini yaratmak ve farkli olmak pesine dusmustur.

  olmasi gereken her sey dahil sistemi su sekildedir:
  otelde konakladiginiz sure boyunca sabah kahvaltisi + ogle yemegi + aksam yemegi + gun icinde veya yemek yaninda alinacak yerli alkollu veya alkolsuz iceceklerin tumu.
  hersey dahil sistemi uygulayan tesislerde giris yaptiginiz gun alacaginiz aksam yemegi ve cikis yapacaginiz gun sabah kahvaltisi + ogle yemegi sinir sayilir. boylece konaklama yaptiginiz gece sayisi kadar sabah kahvaltisi - ogle yemegi ve aksam yemegi almis olursunuz.

  otellerin bokunu cikarttigi her sey dahil sistemlerinin ortalamasini alacak olursak,

  ultra hersey dahil:
  otelde konakladiginiz sure boyunca sabah kahvaltisi + ogle yemegi + aksam yemegi + gun icinde veya yemek yaninda alinacak yerli alkollu veya alkolsuz iceceklerin tumu ve buna ek olarak bazi yabanci alkollu icecekler.

  superior hersey dahil:
  otelde konakladiginiz sure boyunca sabah kahvaltisi + ogle yemegi + aksam yemegi + gun icinde veya yemek yaninda alinacak yerli alkollu veya alkolsuz iceceklerin tumu ve buna ek olarak bazi yabanci alkollu icecekler ve bazi kokteyller.

  bazi kelimesinin araya girmesi ile, hersey dahil sisteminin icine edilme sureci baslamistir.zira butun tesisler kafasina gore (en ucuza mal ettigi) kokteyli ya da yabanci alkollu icecegi sisteme dahil eder. yiyip ictiklerinizden hangilerinin fiyata dahil oldugu ile ilgili otel yonetimi tarafindan elinize tutusturulacak kagitlara goz attiginizda, bazi tesislerde turk kahvesinin bile ucretli olmasi ya da votka ile redbull un ayri ayri istendiginde ucretsiz, kokteyl olarak istendiginde ise ucretli olmasi gibi acayip kurallari gorebilirsiniz.
  buradaki mantik aslinda sudur: insan ya da elektrik gibi arti bir guc kullanilarak hazirlanan tum urunler ucrete tabidir. adam colayi,birayi ficidan doldurur ama turk kahvesini onceden hazirlayip bir termosa koymak mumkun olmadigi icin siparis geldigi anda hazirlanmasi ekstra bir elektrik, gaz ve zaman gerektirir.bazi tesisler ise musterimize zamanimiz da gazimiz da elektrigimiz de feda olsun diyerek turk kahvesini her sey dahil sistemine eklerler...
  kisacasi bu sistemin uygulanis bicimi dunya uzerindeki kurallara degil, tesis isletmesinin keyfine kalmistir.haliyle acik meyve suyu aldiginizda(yani icinde ne oldugunu bilmediginiz renkli bir sivi demektir bu..)ucretsiz, kapali kutuda markali olarak (bkz: cappy) (bkz: dimes) aldiginizda ucretlidir.cunku adamin isine boylesi gelir.

  yalnizca yeme - icme aktivitesiyle sinirli kalmayarak olaya oteldeki spor aktivitelerini de dahil eden guzide isletmecilerimiz, yine bazi mantigindan yola cikarak kafalarina gore ucretli - ucretsiz tanimi yaparlar.bazi ultra her sey dahil sistemlerinde kano, ruzgar sorfu, deniz bisikleti gibi yakitsiz spor aktiviteleri ucretsiz, yalnizca jetski ya da katamaran gibi yakıt gerektiren aktiviteleri ucretli olarak tanimlarlar. eger tesis, plajdaki spor aktivitelerinin tumunu ozel bir isletmeyle anlasmali bicimde yurutuyorsa, kanoyu bile kiralamak yani ayrica para odeyerek almak zorunda kalirsiniz. ayni mantik, otelin hamam - saunalari icin de gecerlidir. otel yonetimi bu bolumlerin genel temizlik, bakim masraflari ile ugrasmak istemedigi durumlarda isletmelerini sezonluk olarak ucuncu sahislara devreder ki bu da musterilerin yarim saat terlemek icin her seferinde 5 - 10 ytl odemelerine sebep olur.

  evet orneklerde de gordugunuz uzere her sey dahil demekle is bitmez, otelin isletmesinin buyurdugu kurallar cercevesinde pasa pasa tatilinizi yapar, evinize donersiniz...
 • bilerek ve isteyerek belirli bir süre hapis* hayatı sürmek için seçilen yöntem.
 • otel veya tatil koylerinde tuketim manyakligini ate$leyen hadise.

  hemen ornek rakamlari verelim, havada kalmasin.

  2000 ki$inin kaldigi ismi lazim olmayan bir tatil koyunde tuketilen

  kirmizi et: 700 kg
  beyaz at (balik ve tavuk dahil): 300 kg
  meyve ve sebze: 5 ton

  baska bir hesapla kisi basi 350 gr kirmizi et, 150 gram beyaz et, 2.5 kg da sebze meyve tuketiliyor.

  (bkz: allah aclikla terbiye etmesin)
 • herşey dahil tatiller gözüme ucuzmuş gibi görünse, tatil masraflarını karşılayan aile reisini de öğle yemeklerinin dışarıda yenilmesi gib bi külfetten kurtarsa da tatilciler için göründüğü kadar avantajlı değildir. çünkü üşengeçlik nedeniyle otelden genellikle dışarı çıkılmaz, tatil yeme-içme, yüzme, güneşlenme ve iğrenç animasyondan ibaret bir faaliyet halini alır. herşeyi toptan ve ucuza alan tesis sahipleri ise siz tabaklarınızı ve bardaklarınızı ne kadar doldursanız da bu uygulamadan en çok karı elde ederler.
 • istanbuldaki bazı genelevlerde uygulanmaya başlanacak hizmet çeşidi. işleyişi otellerle aynı;vizite ücreti yüksek fakat her türlü pozisyondan ekstra ücret ödemeden yararlanabiliyorsunuz..yok artık..vatana millete hayırlı olsun...
 • ucuzcu yabancı turistlerin ülkemizi tercih etmesindeki en büyük etken olan konaklama (yeme-içme) sistemi. bu sistemle tatile ülkemize gelen yabancı ülke vatandaşları küçük bir meblağ karşılığında (onlar için) havaalanı, havaalanı-tesis arasındaki yol ve konakladıkları tesis dışında başka bir yer görmeden bir hafta boyunca tatil yapabilirler. meraklı olup 'nasıl bir yermiş şu türkiye?' diye otellerinin dışına çıkabilenler esnaftan su bile almazlar. (bkz: engellenemeyen genelleme istegi)
  örnek hatıra: marmariste bir otel, halı sahada maç ayarlanmış. oteldeki alman turistlerden üçü teklifimiz üzerine bize takılmışlar. maç bittikten sonra halı saha parası toplanmakta ve bu üç alman arkadaş 'otelin organizasyonu zannetiydik, bilseydik paralı olduğunu gelmezidik' tepkisiyle adam başı sik kadar olan ücreti ödemek istemezler. 'canınız sağolsun' dedik tabii. güzel oynamışlardı vesselam.
 • (bkz: abart otel)
 • turistik tesislerin gıda satinalmalarinda, bana oyle bir mal ver ki en ucuzu olsun, musteri burada yesin ama burada olmesin yaklasiminin dogmasina sebebiyet vermis uygulamadir.
hesabın var mı? giriş yap