• i.ö 540-480 yılları arasında parmenides ile aynı zamnda yasamıstır.(bkz: parmenides)
  doganin en belirgin özelligini deisim olarak düsünüyordu.
  'hersey akar hicbirsey kalıcı deildir o yüzden aynı dereye iki kez girmek mümkün degildir;cünkü dereye birkez daha girdigimde hem ben hemde dere deismistir' demistir.
  dünyada sürekli zıtlıklar bulundugunu düsünüyordu'hic hasta olmamissak sağlıklı olmanın ne demek oldugunu bilemeyiz' demistir.
  'zıtlıklar arasında sürekli oyun olmasaydı dünyanin sonu gelirdi'
  '-dogada olup biteni herseyi denetleyen bir cesit evrensel mantık olması gerekir.bu evrensel mantık doga yasasina uymak zorunda oldugu birseydir.yine de bircok kisi kendi mantigina göre yasar ' demistir.
  'insanların fikrinin cogu cocuk oyuncagi kadardir'
  stoacıydı.
 • *hersey deisiyor
  *duygusal algilayis güvenlidir
 • (bkz: heraklitos)
 • parmenides'den daha önce doğmuştur. stoacılıkla da hiç alakası yoktur. (bkz: blofcunun rehberinden felsefe ogrenmek)

  soylu bir ailenin çocuğudur. insanların kusurlarını sert sözlerle yüzlerine haykırmıştır. her şeyi değişirken değişmeden kalan logos fikrinin yaratıcısıdır. arkhe için ateş demesi de ateşin her şeyi değiştirip, kendisinin değişmeden kalmasıyla alakalıdır. nietzsche, goethe, hegel ve daha bir kaç milyon adamı etkilemeyi başarmıştır. nietzsche şöyle der: "dünya her zaman doğruya muhtaçtır, o halde her zaman herakleitos'a muhtaçtır." çağını o kadar aşmıştır ki yönetici görevi babadan kendisine geçtiğinde bu görevi kardeşine bırakmıştır. tyrant melankomas'ı tiranlığı bırakıp demokrasiyi kurduracak kadar etkileyici bir insanmış fakat kendisini demokrasi de tatmin etmediğinden olacak ki kendini dağa taşa vurmuş...
 • bi keresinde kürsüde bir konuşma yapması istendiğinde bir bardak su alıp üzerine arpa unu serpip içmiş ve çekilip gitmiş.
 • bi keresinde de artemis tapınağında çocuklarla oyun oynarken yanına gelen efeslilere "ne şaşırıyorsunuz bre reziller! yoksa oyun oynamak sizinle devlet yönetmekten daha iyi değil mi?" cevabını vermiş.
 • bu zat toplumu "gosteri$ci donekler" ve "aptallar" olmak uzere ikiye ayirmi$tir..goruldugu gibi biraz acimasiz bi ele$tiri anlayi$ı vardir.. tahminime gore bu zat-ı muhteremden tam hacet aninda boyle bir ayrimda bulunmasi istenmi$, o da sinir ve hi$ımla bu talihsiz beyanati vermi$tir*
  hekimleri, politikacilari,dinadamlarini,bilicileri ve tuccarlari "gosteri$ci donekler" grubuna,geri kalanlari da "aptallar" grubuna sokmu$tur*
 • test sorularında hep "batı anadolulu filozof" diye geçerek bizlerde milliyetçi bir duygu yaratılmaya çalışılan filozof.. vay be bizim topraklardan çıkmış adam, yürü koçum.. mu* dememizi bekliyorlar düşünürüm..
 • "ayni nehirde iki kez yikanilmaz" diyerek karsitlar birligini cok sahane ortaya koyan dusunur..
 • herakleitos nehir değil de göl kenarında yaşamış olsaydı günümüz felsefesi ne alemde olurdu sıkı bir merak konusu...
hesabın var mı? giriş yap