• amerika kitasina ilk dalan ispanyol conquistador'lardan biri, colonization akiminin babalarindan
 • aztekleri yokeden kaka adam. ulkesinde sefil ve unutulmus bir sekilde oldu.
 • colonisation'da bu şerefsizi continental congresse soktuğunuzda, yok ettiğiniz bütün kızılderili kamplarından para çıkıyodu, ayrıca kralın gemileri parayı ana karaya bedavaya götürüyolardı.
 • hernando cortes güney amerika'yi isgal icin gelen ilk ispanyolordusunun komutaniydi.o sirada oralar aztek kralligi idi ve aztekler hernando cortes ve ordusunu bas taci etmislerdi ki ispanyol celiginin tadina varmak suretiyle toplu katliama ugradilar.zira aztek destanlarinda bir gün tanrilarin parlak zirhlari icinde büyük hayvanlarin üzerinde dogudan geleceklerinden bahsetmekteydi.ispanyol ordusu da ayni sekilde göreceli olarak dogudan zirhlari üzerlerinde ve atlarinin üstünde karaya cikmislardi.

  ispanyollarin istedigi altin ve beraberinde gelecek olan zenginlikti.altini elde ettiler ve avrupa'ya getirdiler.ancak kesifler ve isgaller sonucunda piyasaya giren asiri miktarda altin,altin fiyatlarinin düsmesine sebep olmustur.
 • bu utanmaz ayrıca baja california yarımadasıyla meksika'nın kalanı arasında yer alan denize de adını vermiştir.
  (bkz: mar de cortes)
 • azteklerle karsilatigi yil, 50 yillik periyodlar halinde devinen aztek takviminde tanrilarin gelecegi yila denk gelen, balli kasif. ispanyol conquistadorlarin destanlarda anlatilan tanri tanima uymasi yanisira bu %2'lik ihtimal de tesadufun buyuklugunu gostermekte ve insani hayretler icerisinde birakmaktadir.
 • aztek mitolojisinde, uzun süre önce ortadan kaybolan tüylü yılan ismindeki tanrının döneceği tarihe denk düşen bir zamanda aztek topraklarına ayak basan ve tanrı sanılan bir ispanyol kaşif.

  mitolojiye göre çok uzun zaman önce ortadan kaybolan tüylü yılan günü geldiğinde geri dönecektir. mitolojiye göre bu tanrı sakallıdır (kızılderililer kösedir ama cortes sakallıdır) ve elinde sihirli bir değnek (gariplerim tüfengi sihirli değnek sanmışlar) olacaktır. denizden gelen cortesi gören aztekler tanrı geri döndü diye sevinmişler ve cortesle mürettebatını muhteşem bir şekilde karşılamışlardır. bizzat kral sarayına davet etmiş, en iyi şekilde ağırlamıştır. cortes de şükran (!) duygusu içinde önce kralı ve maiyetini esir almıştır. sonraki süreçte çıkan karışıklıklarda, ateşli silahların yardımıyla bikaçyüz adamı ile binlerce kişiden oluşan aztek ordusunu darmadağın etmiştir. saf aztek halkı ise bu durumu yüce tanrıları tüylü yılanın gazabı olarak yorumlamıştır.

  daha sonra aztek ülkesinde yağmaya girişen cortes ve adamları altın gümüş namına ne buldularsa gaspetmişler, tapınaklarda bulunan ve yüzyılların birikimi olan altından yapılmış sanat eserlerini ise tam bir vandallık örneği sergileyerek eritip külçe altın haline getirmişlerdir. koskoca bir kültür yok olmuştur.
 • amerika kıtasına çiçek, sarı humma gibi hastalıkları ihrac ederek kızılderili soyunu kırıma uğratan adam
  http://www.planetpapers.com/assets/4013.php
 • meksika'yi isgal etmeden once askerlerine motivasyon olsun, "aztec ulkesinden geri donmeyelim", "sike sike alalalim", "geri donemeyelim" diye kendi gemilerini batirmis zalim sahsiyet.
 • (bkz: tenochtitlan)
hesabın var mı? giriş yap