• bombanin ilk atilisiyla 70.000 kisi yanarak oldu. olaydan sonra nehirler ve su kaynaklari kavurucu sicakliktan kacmak isteyen insanlarin cesetleriyle doluydu. bomba sehrin yaklasik besyuzmetre ustunde patladi. adeta suni bir gunes sehrin ustundeydi. ilk yakici etkiden sonra malum radyoaktivite yillarca kanser ve genetik sakatliklar musallat etti bu zavalli insanlara.

ve isin en aci tarafi bunu assagilik kuralsiz bir terorist grubu degil sozde insan haklari beyannamesini imzalamis, kanunlari ve oturmus devlet sistemi olan bir ulkemsinin yapmis olmasiydi.
  • soğuk savaş'ın en hararetli vakitlerinde, neredeyse dünyanın her yerindeki çocuklar sürekli nükleer çatışma tehdidi altında yaşadılar. okullarda bir atom bombası saldırısı durumunda ne yapılması gerektiğine dair videolar izletiliyordu. koca bir nesil, olası bir atom bombası mantarı gölgesinde yetişiyordu.

neyse ki, bu milyarlarca çocuk hiçbir zaman atomik bir olay yaşamak zorunda kalmadı. ne yazık ki, bazı çocuklar o kadar şanslı değildi. 6 ağustos 1945'te birleşik devletler, japonya'nın hiroşima kentine atom bombası attı. bu olay, kapalı kapılar ardında aylarca süren planlamalar ve tartışmaların sonucuydu, ancak japonya'yı hazırlıksız yakalamıştı ve dünyayı hayrete düşürmüştü. 20. yüzyılı tanımlayacak olan askeri bilim nihayet vücut bulmuştu.

ancak sahada siyaset, sosyoekonomik tartışmalar ve askeri gerekçelerden eser yoktu. orada bulunanlar, hiroşima vatandaşları ve enola gay'in mürettebatı, kaçamayacakları katı bir fiziksel gerçeklikle karşı karşıya kalacaklardı. patlamadan sağ kurtulan japonlar, atom bombası ve patlama sonrasındaki fiziksel terimler hakkında konuşmaya meyilliydi: kör edici bir ışık, ısı, kaos ve yıkım...

6 ağustos neye benziyordu? nasıl hissettirdi? bu 24 saat gerçek zamanlı olarak nasıl geçti? doğal olarak olaylar farklı vatandaşlar için farklı şekilde gerçekleşti ve bazı anları tam olarak zamanlamak imkansızdır. bununla birlikte, hayatta kalanların sözlerine ve tarihçilerle bilim adamlarının yorumlarına güvenerek, dünyayı değiştiren o korkunç günün zaman çizelgesi oluşturulabilir:

-6 ağustos 1945 - saat: 00:00 - altı kişilik uçuş ekibi son brifinglerine çağrılır:
    5 ağustos 1945, hazırlıklar için harcanmıştı. uçak ile bomba kontrol edildi ve mürettebat bir araya getirildi. saat tam gece yarısını vurduğunda, 10 aylık gizli eğitim ve brifinglerden sonra, mürettebat son brifingini aldı ve bu brifingin çoğu, yapmak üzere oldukları şeyin ciddiyetini vurgulamak ve ekibe polarize gözlüklerini takmalarını hatırlatmak için harcandı.

brifingden sonra bir protestan papaz, tanrı'dan "göğünün en yükseklerine kadar cesur olan ve savaşı düşmanlarımıza taşıyanlarla birlikte olmasını" isteyen bir dua etti.

brifingin ardından ekip, jambon ve yumurta yedi, uçağın önünde bir fotoğraf çektirdi ve uçuş öncesi sekansına başladı. pilot paul tibbets, bu şartlar altında belki de yapabileceği tek şeyi yaptı: "atom bombasını unuttum ve yalnızca kokpit kontrolüne konsantre oldum."

-saat: 02:45 - enola gay, tinian adası'ndan kalkış yapar:
    saat 02:45'te enola gay, tinian adası'ndaki uçak pistinden havalanmaya başladı. alışılmadık derecede ağır bir yük taşıyan bir boeing b-29 superfortress için, bu kapsamlı bir süreçti. enola gay yeni bir modeldi ve bakımlıydı, ancak gemideki 4 tonluk bomba sayesinde taşıma kapasitesinin en az 15.000 pound üzerindeydi.

bu, 2 millik pistin tamamını kalkışa hazırlanmak için kullanan paul tibbets'i endişelendirmiş gibi görünmemişti. üzücü bir andı kuşkusuz, ama pist temizledi, havalandı ve hiroşima'ya doğru yola koyuldu.

-saat: 07:00 - japon yetkililer hava saldırısı sirenini çalar ama hiroşima vatandaşlarının çoğu alarmı görmezden gelir:
    ağustos 1945'e kadar, birleşik devletler hava saldırıları japonya'da oldukça yaygındı. şehirler hava saldırısı sirenleriyle donatılmış ve tüm vatandaşlara bir baskın durumunda ne yapılması gerektiği konusunda eğitim verilmişti. ancak bu süre zarfında hiroşima vatandaşları nispeten büyülü bir yaşam sürüyorlardı. stratejik ve üretim açısından önemine rağmen, hiroşima hiçbir zaman bir abd hava saldırısının hedefi olmamıştı.

böylece ayın 6'sı sabahı sirenler çaldığında, hiroşima vatandaşları işlerine devam ettikleri için affedilebilirdi. bunların genellikle yanlış alarmlar olduğunu biliyorlardı ve sonuçta abd neden şimdi bunlara dikkat etmeye başlayacaktı ki? ayrıca, özellikle günün bu saatinde sirenlere alışmışlardı: bu genellikle bir amerikan hava durumu uçağının şehrin üzerinde uçtuğu zamanlardandı.

-saat: 08:00 - hiroşima'daki vatandaşlar şehir yetkililerinden her şey yolunda bildirisi alır:
    japon radar ağı yaklaşan uçakları tespit ettiğinde, muhtemelen küçük bir hava durumu uçağı grubu olduğunu varsaydılar. sabah 8'e doğru, radar merkezi yedi uçağın gerçek bir bombardıman filosu olamayacak kadar az olduğu konusunda tatmin oldu. alarm susturuldu.

bunu çok önemli ve bariz bir hata olarak görmek kolay olsa da, radar operatörü o sırada standart çalışma prosedürüne göre hareket ediyordu. japonlar zaten kaybedilen bir savaşa tutuşmuşlardı ve ordunun bu kadar küçük bir saldırıya yanıt vermesi beklenemezdi.

-saat: 08:15:17 - little boy enola gay'den atılır:
    bombayı atmak için planlanan 30.000 feet yüksekliğe tırmanan pilot paul tibbets, bombayı bırakmak için sinyal verdi, ardından keskin bir dönüş yaptı ve patlama bölgesinden uzaklaşmaya başladı. bomba, aioi köprüsü'nün yaklaşık 1.900 feet yukarısında patlamadan önce 45 saniye boyunca havada süzüldü ve düştü.

little boy isimli cihaz, bombalı bir silahtı. bu, cihazın içindeki bir "silah" mekanizmasının birbirine iki parça uranyumu ateşleyerek onları kritik bir seviyede kaynaştırdığı ve büyük bir patlama yarattığı anlamına geliyordu. mekanizma manhattan projesi bilim adamları ve askeri personeli tarafından test edilmişti, ancak bu onun ilk canlı uygulamasıydı. kusursuz bir şekilde çalıştı.

-saat: 08:16:02 - hiroşima'nın üzerinde önce bembeyaz bir parlama, hemen ardından yoğun ısı yayılır:
    bomba patladığında dünya bir anda değişti. parıltı, yakınındaki ve ona bakan herkesi kör eden devasa bir fotoğraf makinesi gibiydi ve duvarlarla zeminde duman isi gibi desenler yarattı. bununla birlikte, patlama bölgesinden yoğun bir ısı dalgası yayıldığından, en yakındaki kurbanlar kısa sürede daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmış oldu.

bu ısı dalgası kuşları havada yakacak, durgun suyu buharlaştıracak ve patlamaya yakın kadın ve erkekleri yakacaktı. bu ilk maruz kalma, patlamaya en yakın binlerce kişinin hayatını sona erdirdi, ancak daha da kötüsü henüz yoldaydı.

-saat: 08:16:07 - ilk patlamayı ikinci bir patlama dalgası takip eder:
    kör edici parlama ve patlamanın buharlaşan ısısından sonra asıl patlamanın kendisi geldi. bu patlama, başlangıçta saniyede yaklaşık 2 mil hızla - ses hızından daha hızlı olmak üzere - patlama alanından yoğun ve fazla miktarda havanın tekrar itilmesinin sonucuydu. bu patlama, en az önceki ısı kadar tehlikeliydi. binalar devrildi, camlar havaya uçtu. patlama sırasında genç bir çocuk evinin camından dışarı uçarak arkasındaki sokağa fırladı.

japon yazar yoko ota, o günü yaşayanların ortak bir hissini şöyle anlatır: "savaşla ilgisi olmayan bir şey olabileceğini düşündüm; belki de dünyanın çöküşünü, kıyametin sonunda gerçekleştiğini..."

parlama, sıcaklık ve patlama ile, patlama alanının yarım mil içerisindeki 10 kişiden 9'u dakikalar içinde öldü.

-saat: 08:16 - jinko klein patlamayla bilincini kaybeder ve yardım çığlıkları ile kendine gelir:
    binlerce kişi ilk patlamada aciz durumda kalmıştı ancak uyanabilenler, etraflarındaki dünyanın tamamen değiştiğini göreceklerdi. hayatta kalanlardan olan jinko klein, patlama sırasında yaşadıklarını şöyle anlatır:

"muazzam bir patlama sesi duydum ve çok ağır bir basınç hissederek havaya uçtum. bir süredir baygın olmalıydım. kendime geldiğimde her yer çok karanlıktı ve her yerden acı acı yardım çığlıkları kulaklarıma geliyordu. enkazın altında kaldığımı fark ettim ve sonra çığlık atmaya başladım. birdenbire iki güçlü elin beni yukarı çekmeye hazır olduğunu gördüm ve açık havaya çıkana kadar onlara sarıldım."

bu sıra dışı bir olaylar dizisi değildi. hemen yanmayanların çoğu bayılmıştı ve etraflarındaki kaosu fark edebilmeleri için çok az zamanları vardı.

-saat: 08:18 - paul tibbets geriye bakar ve yalnızca kaos ile yıkım görür:
    paul tibbets, enola gay'e atandığında 30 yaşındaydı. bir albaydı ve deneyimli bir havacıydı. ama bu görev, kendisinin ya da herhangi birinin daha önce denediği hiçbir şeye benzemiyordu.

tibbets tüm hayatı boyunca pişmanlık duymadığını iddia etse de, enola gay'in hiroşima'dan uçup gitmesiyle ilgili olarak gördüklerine dair canlı ve korkunç açıklamalar yapmıştı. ilk başta patlamadan olabildiğince çabuk uzaklaşmaya odaklanmış olsa da, ilk birkaç dakika içinde geriye bakma şansı bulmuştu. o sahneyi şöyle anlatır:

"görevimizi başarıyla tamamladık, dönüş rotamıza oturduk ve bu olduğunda, önümde gökyüzünün binbir türlü renkle ışıl ışıl parladığını gördüm. aynı anda ağzımda kurşun tadı hissettim. ve şehre girerken gördüğümüz yerde, şimdi ateş ve dumanla kaynayan bir yığın enkazdan başka bir şey görmedim. bir göz atmak bile kahrediciydi."

-saat: 08:20 - 14 yaşındaki yoshie oka, olayı japonya'nın geri kalanına bildirir, ancak birçoğunun anlattıkları ile kafaları karıştırır:
    yoshie oka, little boy patladığında, patlama bölgesinden yaklaşık 1 km. uzakta okuldaydı. patlamadan sonra yerle bir olmuş binalar tarafından engellenmeyen şehrin net bir görüntüsünü görebilmişti. yıkımın gerçek boyutunu görünce iletişim odasına döndü. öğretmeni ise şaşkınlık içindeki yetkililerle konuşmaya çalışıyordu.

sabah 8:20 civarında, oka açık bir alıcı buldu ve onlara olabilecek en sert ifadelerle neler olduğunu anlattı:

-"hiroşima yok edildi!"

"yok edildi mi dedin?"

"evet efendim. yok edildi... yeni bir tür bomba bize çarptı efendim."

bu, yangın fırtınası başlamadan ve hayatta kalanlar okuldan kaçmak zorunda kalmadan önce oka'nın iletebileceği kadar bir rapordu. oka'nın raporu orduya pek yardımcı olmamış olabilir, ancak anlasalar bile ona inanmaları pek mümkün değildi.

-saat: 08:35 - bir ateş fırtınası zaten harap olmuş şehri yakmaya başlar:
    hiroşima'nın korkmuş vatandaşları için olay bir gizemdi. konvansiyonel bir bombalamadan çok doğal bir afet gibiydi ve ne zaman biteceğini ve ne tür yeni dehşetler yaratacağını bilmelerinin hiçbir yolu yoktu. ilk parlama ve patlamadan sonra, yıkımın tam boyutu hızla ortaya çıktı.

robert caron, enola gay'in kuyruk nişancısıydı ve onlar uçup giderken şehrin yanışını izleyebildi:

"yangınları saymam istendi. 'saymak mı?' dedim. kahretsin, yaklaşık on beş olmuşken pes ettim, sayılamayacak kadar hızlı geliyorlardı. onu hala görebiliyorum, o devasa mantar bulutunu ve o çalkantılı kütleyi... tüm şehri kaplayan lav ya da pekmeze benziyordu ve küçük vadilerin ovaya geldiği, her yerde ateşlerin başladığı eteklere doğru akıyor gibiydi. çok geçmeden duman yüzünden bir şey görmek imkansız hale geldi."

-saat: 08:40 - hiroşima sakinlerinin birçoğu su depolarına sığınmaya çalışır:
    yangın fırtınası şehri yakmaya başladığında, hayatta kalanların çoğu alevlerden kaçmak için bulabildikleri her yere sığındı. hayatta kalanların ne zaman yandığı belli olmasa da, yangın fırtınasının ilk beş dakikasında sığınak aramış olmaları muhtemeldi. o sırada birinci sınıfta olan bir kız o anı şöyle hatırlar:

"annem olmadan kaçmamaya kararlıydım. ama alevler durmadan yayılıyordu ve kıyafetlerim çoktan yanmıştı... o yüzden yan taraftaki sivil savunma su tankımıza atladım... annem de geldi ama onu göremedim. yanımda, tıpkı benim gibi birilerinin adını haykıran dört beş kişi daha vardı... bundan beş gün sonra öğrendim ki, annem benimle girdiği su tankında boğularak ölmüştü."

benzer bir durumda, o sırada çocuk olan başka bir kadın, "annemi orada bıraktım ve gittim... daha sonra bir komşumuz, bana annemin bir su tankı içinde yüzüstü ölü bulunmuş olduğunu söyledi."

-saat: 08:40 - radyoaktif kül hiroşima'ya yağmur olarak yağmaya başlar:
    bombanın hiroşima'da ziyaret etmesi gereken son bir yıkımı daha vardı: "kara yağmur".

atomik bir patlama; toz, kül, parçacıklar ve buhar dahil olmak üzere büyük miktarda maddeyi harekete geçirir. tüm bu maddeler, patlamaya maruz kaldığında yüksek oranda radyoaktif hale gelir ve sıfır noktası civarına ulaştıktan sonra yavaşça yağmur olarak yağar. bu "yağmur" hiroşima'da günlerce devam etmişti.

o zamanlar radyasyonun tehlikeli etkileri hakkında nispeten az şey biliniyordu. patlamanın azgın rüzgarları tarafından yayılan ve atmosfere yükselen daha küçük parçacıkların düşmesi çok zaman alabilir ve önceden tahmin edilenden çok daha geniş bir alana düşebilir. buna rağmen, bu yağmurun (özellikle "hafif yağmur" olarak adlandırılan yağmurun) etkileri hafife alınmıştı. hafif yağmurun vurduğu bölgelerde hayatta kalanların tıbbi bakım alması genellikle çok zordu, fiziksel etkileri vahimdi.

-saat: 08:45 - backdraft, 2 mil uzaktaki ağaçları dahi kökünden sökecek muazzam bir rüzgar yaratır:
    küçük bir patlama bile insanları patlamanın merkezine çeken tehlikeli ardıl etkiler yaratabilir. hiroşima'ya atılan bir atom bombası durumunda, etkiler çok daha korkunç olacaktı. patlama tüm bu havayı dışarı ittikten sonra, patlama bölgesinde kalan boşluğu doldurmak için hızla geri geldi ve güçlü bir rüzgar girdabı yarattı.

yakınlarda yaşayan bir katolik rahip, kasırga seviyesindeki rüzgarların "büyük ağaçları kökünden söküp havada uçurmaya" yettiğini hatırlar. şehre daha yakın olan etkileri ise, patlamada daha önce harap edilmemiş olan yapıları yerle bir ederek daha da kötü bir hal aldırdı.

-saat: 09:00 - hiroşimalıların birçoğu sadece kendi mahallelerinin vurulduğuna inanır:
    atom bombası teknolojisi çok yeni olduğundan ve böylesine muazzam bir patlama neredeyse duyulmamış olduğundan, birçok vatandaşın arkadaşlarından ve komşularından duydukları haberler karşısında kafası karışmıştı. bilginin yayılması yavaştı ve bombanın etkileri çok feci olduğundan, birçok vatandaş sadece mahallelerini vurduğuna inanıyordu. ne de olsa mantıklıydı: patlamadan bir veya iki mil uzakta olanlar hala daha küçük bir bombaya çok daha yakın gibi hissettiren etkiler yaşıyorlardı.

tarihçi alex wellerstein bu fenomenden şöyle bahseder: "herkes etrafta koşuşturup 'ah, bu çok garip, evime rastgele bir bomba çarptı' diyor. bombaydı evet ve sadece bir bombaydı. ama çok büyüktü."

-saat: 13:58 - enola gay, tinian adasına döner:
    enola gay, ayın 6'sında 13:58'de tinian adası'na döndüğünde, japonya çoktan kaos içinde düşmüştü. hiroşima büyük bir iletişim merkeziydi ve kaç kişinin öldüğü ile uzun vadeli etkilerinin ne olacağı hala belirsizdi.

enola gay'in mürettebatı için, olayla ilgili duyguları ne olursa olsun, iş planlandığı gibi gitmişti. operasyon, bombanın etkisinin yarıçapı ve yapısından, yolculuk için gereken yakıt miktarına kadar sorunsuz ve tam olarak planlandığı gibi gitmişti.

-7 ağustos 1945 - saat: 01:00 - başkan harry s. truman atom bombasının kullanımını açıklar:
    atom bombasını atma kararıyla, hiroşima'da olanlarla en yakından ilişkili kişi olan harry s. truman, birleşik devletler doğu saatiyle 11:00'de (tokyo'da 01:00) resmi bir açıklama yaptı. konuşmasında, bombanın kullanımı için haklılığını savundu ve şunları söyledi:

"potsdam'da 26 temmuz ültimatomunun yayımlanması, japon halkını mutlak yıkımdan kurtarmaktı. liderleri ise bu ültimatomu derhal reddetti. eğer şimdi şartlarımızı kabul etmezlerse, gökyüzünden, yalnızca eşi benzeri bu dünyada görülmemiş bir yıkım yağmuru bekleyebilirler."

birkaç gün sonra nagazaki'de başka bir atom saldırısı gerçekleşecekti.
  • little boy adı verilen bir uranyum bombasıyla 6 ağustos 1945te yerlebir edilmiş japon şehri. little boy isminin tüm masumiyetine rağmen bu bomba tüm insanlık tarihinde o güne kadar yapılmış en büyük katliamın baş aktörüdür. bombayı enola gay adlı bir b-29 bombardıman uçağı bırakır, patlama hiroşimanın yaklaşık 500 metre üstünde gerçekleşir. 1 mil içerisindeki herşey, insanlar, binalar, araçlar o anda yok olur. patlama merkezinden 2 mil ötede sıcaklık çok kısa bir süre içinde 3000 santigrat dereceye ulaşır, bu sıcaklığa maruz kalıp da sağ kalabilen canlı olmaz. bu yıkımın sonunda 70 ila 80 bin kişinin bomba patladığı anında öldüğü varsayılmaktadır. kabul edilmelidir ki böylesine bir gücün yıkımı sonrasında ceset sayımı yapmak imkansızdır, zaten ortada ceset de yoktur. fakat bu daha yeterli değildir, takip eden iki hafta içerisinde 30 bin kişi daha ölür. ancak o güne kadar yeterince tanımadığımız ölüm meleği radyasyon patlamadan kurtulanların peşini bırakmaz. sene sonuna kadar ölü sayısı 150 bine ulaşacaktır ve bu bile hiroşimanın acı hikayesinin sonu olmayacaktır, çünkü ölüm meleği her bir insan hücresine imza atmaktan çekinmemiştir. bu imza seneler boyu, kuşaklar boyu silinemeyecektir. o gün insanlık tarihinin en acı günüdür ve asla unutulmamalıdır.
  • " sanki bir milyon insan bir anda haykirdi ve aniden sustu , hic olmamislar gibi "

her dusundugumde gozlerimi dolduran sehir...
  • japon çocuklarinin nazım hikmet'e yazdığı mektup

23 haziran tarihini taşıyan japon çocuklarının bin turnacik derneği'nin japonca mektubunun çevirisi:

"nâzım hikmet,
    artık sürekli bir rüyaya girdiniz ve artık bir daha kalemi elinize alamayacaksınız. ve insanlara başka çağrılar gönderemeyeceksiniz. daldığınız bu sonsuz rüya içindeyken de, biz hiroşimalı genç kızların sizin şiirlerinizden ne büyük bir coşku duyduğumuzu öğrenmek isteyeceğinizi sanıyoruz. barış parkı'nda "ölen kadının çocuğu" heykeli dikiliyor. bu heykelin adı "patlayan atom bombası çocukları." işte bu heykelin yapılması, hazırlanması sırasında patlayan atom bombasının, yani hiroşima'nın çocukları sizin şiirlerinizden esinlendiler. atom bombasından hiçbir zarar görmediğiniz halde insanların yüreklerini parçalayan o şiirleri nasıl yazabildiniz! evet, sizin yüreğinizde de, bizim yüreklerimizi parçalayan aynı duygular vardı. çünkü siz de bizim gibi, atom ve hidrojen silahlarına karşı duyduğumuz kini duyuyordunuz. o kin ki, hiroşima ve nagasaki insanlarını hâlâ uyutmuyor. ve çünkü siz barış istiyordunuz. bugün, o patlamanın onsekizinci yılında radyoaktivite etkisiyle, suçsuz insanların ölümü hâlâ sürüyor, "ölmek istemiyoruz!" diye haykıran insanlar hâlâ ölüyorlar. bunlar bir daha olmasın diye biz barış savaşını sürdürüyoruz. sesimiz çıktıkça bağıracağız. nazım hikmet'in düşünceleri ve çabaları boşa gitmesin diye, çağrımızı ve eylemimizi sürdüreceğiz. hiroşima'nın, nagasaki'nin, yansu'nun kurbanlarının acıları unutulmasın diye çağırıyoruz, bağırıyoruz ve her türlü eylem ve davranışta bulunuyoruz.
    hiroşimalı çocuklar size saygıyla, sevgiyle ve teşekkürle bin turna gönderiyorlar. bu bin turna, sizin büyük coşkuyla istediğiniz barışın simgesidir. nâzım hikmet, bu armağanımızı lütfen kabul edin. bu armağanı size, akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza yolluyoruz."
    23.6.1963
  • kapıları çalan benim
    kapıları birer birer.
    gözünüze görünemem
    göze görünmez ölüler.
    hiroşima'da öleli
    oluyor bir on yıl kadar.
    yedi yaşında bir kızım,
    büyümez ölü çocuklar.
    saçlarım tutuştu önce,
    gözlerim yandı kavruldu.
    bir avuç kül oluverdim,
    külüm havaya savruldu.
    benim sizden kendim için
    hiçbir şey istediğim yok.
    şeker bile yiyemez ki
    kâat gibi yanan çocuk.
    çalıyorum kapınızı,
    teyze, amca, bir imza ver.
    çocuklar öldürülmesin
    şeker de yiyebilsinler.
    nazım hikmet ran
    1956
  • amerikanın neden savaşta karşısında olan bir başka ülkeyi değil de japonyayı cezalandırdığı sorusunu akla getiren felakettir. diğer ülkeleri vurdukları gibi japonyayı da sadece vurmakla yetinmediler ve iki yüz elli bin insan üzerinde nefis bir deneme yaptılar. almanya yada başka bir ülke üzerinde yapmış olsalardı mesela bunu kendi insanlarına açıklamakta zorlanacaklardı ancak japonlar ne de olsa asyalı, hristiyan olmayan, sarı ırktan, yani çok da insandan sayılmayan varlıklardı.
  • hiroşima'daki binlerce insanı anında yok eden bombayı atan uçağın adı yani enola gay, o uçağı kullanan pilotun* annesinin adından geliyormuş. bbc'nin belgeseline göre pilot, annesinin adını ölümsüzleştirmek istemiş. ayrıca bu belgeselde kısa kısa da olsa bazı insanların atom bombasının atıldığı gün yaşadıklarından bahsedilmiş ki beni en çok etkileyen kısmını spoiler olsa da söylemek istiyorum. 2 çocuklu bir aile, sabah saatlerinde kahvaltı etmekte. bombanın ardından sanıyorum ki evleri de yıkılıyor. kadın ve kocası hayattalar. anne, çocuklarını arıyor hemen. altı yaşında olan çocuğunun sesi geliyor enkazdan. sıkışmış. ne kadar uğraştılarsa da çekip çıkaramıyorlar. bu esnada bulundukları noktaya doğru ilerliyor yangın. ve çocuk sıkıştığı yerde yanarak ölürken, anne babasının elinden hiçbir şey gelmiyor. bunun gibi trajedilerle hayatlarına devam eden binlercesi mi şanslı, anında buharlaşanlar mı, çeşitli şekillerde aynı gün ölenler mi bilemedim. fotoğraflar korkunç. o gün maruz kaldıkları radyasyon sebebiyle çürümüş insanlar yavaş yavaş. facia sonrası yağan yağmur, açığa çıkan maddeler sebebiyle simsiyahmış ve yüksek oranda radyasyon içeriyormuş. dayanılmaz sıcak sonrası bir umut olarak gelen yağmur suyundan içen insanlar, bu şekilde etkilenmişler. japonların işlediği savaş suçları herkesin malumu olsa da dünyanın hiçbir noktasındaki siviller bu şekilde bir ölümü hak etmiyorlar. yıllar geçiyor, bombaların adı değişiyor, yıkıma uğrattıkları yerler değişiyor ama olan hep sivillere oluyor. filler tepişiyor olayı... al bizim reyhanlı* işte taze taze. koca bir leke olarak düşecek tarihe. de... ne ilk ne son, dünya döndükçe devamının geleceğini bilmek insanın yaşamaya olan hevesini kırıyor.
  • melih cevdet anday'ın bir şiiri..çok kısa, çok anlamlı, çok güzel..

büyükbabam,babam,ben
    küçük oğlan,kız,damat...
    gelişimiz teker tekerdi
    gidişimiz cümbür cemaat.
  • 6 agustos 1945'te atom bombasi ile heba olmus sehir.

bu sehre yapilacak saldiriyi abd baskani harry s truman soyle aciklamistir:

"we have discovered the most terrible bomb in the history of the world. it may be the fire destruction prophesied in the euphrates valley era, after noah and his fabulous ark.... this weapon is to be used against japan ... [we] will use it so that military objectives and soldiers and sailors are the target and not women and children. even if the japs are savages, ruthless, merciless and fanatic, we as the leader of the world for the common welfare cannot drop that terrible bomb on the old capital or the new. ... the target will be a purely military one... it seems to be the most terrible thing ever discovered, but it can be made the most useful."

(president harry s. truman, diary, july 25, 1945)

bu aciklamanin turkce meali soyledir: "ortaligin amina koyan bi bomba yaptik. japonlar vahsi ve acimasiz ibneler olsa bile, insanlik bizde kalsin, bombayi gidip kalabalik sehirlere atmiyoruz. dunya lideri olarak sorumlu davranip bu cok faydali bombayi, gidip askeri bolgelerine atacagiz. sivillere bi bok olmayacak merak etmeyin."

atilan atom bombasi'ndan 3 gun sonra abd baskani harry s truman, radyodan yaptigi ulusa seslenis konusmasinda ise soyle demistir:

"the world will note that the first atomic bomb was dropped on hiroshima a military base. that was because we wished in this first attack to avoid, insofar as possible, the killing of civilians.."

turkce meali, "sivillere zarar vermek istemiyorduk onun icin askeri hedeflere saldirdik" gibi bir zirvaya denk gelen bu ifade, goruldugu uzere abd'nin hic vazgecmedigi propaganda (aslinda dogrusu palavra) yontemlerinden biridir.
hesabın var mı? giriş yap