• bu sözleri söylediği iddia edilen aydınlar nedense o kadar övdükleri islam'a geçmemişlerdir. halbuki geçseler, toplumları etkileme potansiyelleri sayesinde batı medeniyetlerinde toplu halde islam'a geçişler gerçekleşebilirdi. hepsinin kaynaklarını kontrol etmeye üşendim ama bernard shaw'ın söylediği rivayet edilen sözler hakkında bile yeterince şüphe var. hatta alıntı yapıldığı iddia edilen röportaj ve makalelerde bu sözlere rastlanmıyor...

  (bkz: bernard shaw/#14904562)
  (bkz: bernard shaw/#14950068)
 • papa onaltıncı benedict: "muhammed'in getirdiği hiçbir yenilik yok. sadece kötü ve insanlık dışı şeyler bulacaksın. tıpkı vaz ettiği dinin kılıç gücü ile yayılması emrini verdiği gibi... dine davet için, şiddet ve tehdit yerine, iyi konuşma kapasitesi ve doğru akıl yürütme gerekir..."
  ayrıca papa islam'daki "dinde zorlama yoktur" görüşünün hz. muhammed'in güçten yoksun olduğu ilk dönemleri yansıttığını söylemiş.

  not: neden kötüleniyor anlamıyorum. sanki ben söyledim o sözleri. evet, aydınım ama, batılı değilim.
 • karl marx: "tüm kalbimle inanıyorum ki, hz. muhammed tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. putları yıkıp daha eşit ve daha özgür bir düzen kurmuştur. ayrıca allah'ın kulu ve elçisidir." (das kapital, 5. cilt, sayfa 476).

  ayrıca knematirul'a selam ederim. her kim ise..
 • "14 asır geçmesine rağmen hz. muhammed bu zamanın tek rehberi,tek hidayet resulüdür." dediği iddia edilen, mucizevi bir şekilde batılı haline falan bakmadan "hidayet resulü" tamlamasını kullanmayı becebilen "raymons leronge" isimli şahsı google bile bulamıyor. üşenmedim, aradım.

  bu arama sadece ve sadece "hz muhammed hakkında batılı aydınların sözleri" şeklindeki birbirinin aynı copy paste mahsülü yazıyı barındıran islamcı siteleri seriyor önümüze.

  "şahsen hz muhammed hayranı" olan sosyolog eratsen de sadece bu birbirinin aynı yazılarda bahis konusu. google başka tek bir yazı getirmedi bu hayran şahsa dair.

  herhalde bir sözlük kalmıştı bunların kopyalanıp yapıştırılmadığı, şimdi tam oldu işte. batılı bile hidayet resulü dediyse tamam, ikna oldum ben de hayranım artık.
 • "sana inandım, sana sığındım"

  ---anton szandor lavey
 • friedrich nietzsche: muhammed ölmedi, kalbimizde yaşıyor.
 • "fincanın altında, mantar panoda, masanın üstünde seni buldum ya resuluhu..."

  ---keyser soze
 • bu sözleri söyleyenlerin çoğu (hatta neredeyse tamamı) müslüman olmamışlar o ayrı da, ondan daha ileri olarak islam'a en ufak bi doğruluk payı da vermemişler oysa.

  misal, dostoyevski karamazof kardeşler'de hıristiyanlıktan islam'a geçen (muhammed'in dini diye tanımlıyor hatta islam'ı) insanları direkt kafir olarak anlatıyor, biri işkence sonucu islam'a geçerse bunun günah sayılıp sayılmayacağını karakterlerine tartıştırıyordu. yani din değiştirmek zaten günah, bi de işkence altında değiştirmek günah mı değil mi onun üstüne yazıyordu.

  voltaire ise bildiğin dinsiz.. hatta "yaşlandığımda beni dindar görürseniz bilin ki bunamışımdır" diyecek kadar.

  diğerlerini bilmiyorum ama sadece şu iki örnek bile sayılanların hükmünü yok ediyor gözümde.
 • jane pelo: yaydığı dine inananların aksine, en azından götünden batılı aydın ismi uydurmuyor.
hesabın var mı? giriş yap