• israil istihbaratına göre istanbuldaki son patlamaları düzenlemiş olan örgüttür.bu patlamaları planlayan kişinin patlamadan 3 saat önce abu dabi'ye doğru yola çıktığı bilgisini de iletmiştir mossad.
 • şahsi kanaatimce istanbul'daki patlamalarla ilgisi olmayan ancak reklam için patlamaları üstlenen örgüt.
  öncelikle bu örgüt çökertilmiştir. içlerine nerede ise örgüt militanı kadar istihbarat elemanı sızmıştır. ikinci bir nokta da örgütün çok aşırı bir şekilde türk-islamcı olmasıdır. üstad belledikleri necip fazıl kısakürek bilindiği üzere türk-islamcı düşüncenin belli başlı ideologlarındandır. son terör eylemlerinde ise eylemciler kürt kökenliydi. örgüt içerisinde kürt kökenli militan belki de hiç yoktur. ayrıca bu gelenek ne kadar aşırılaşırsa aşırılaşsın ancak birahane bombalar ya da bombalı suikastler tertipler. tamam terör eylemi yaparlar onlarca masum insanı da "savaş ortamındayız" diye gözlerini kırpmadan katledecek kadar gözleri dönmüş olabilir ama kendi hayatlarını ortaya koyacak kadar ileri gidemezler. intihar eylemciliği ise daha çok ortadoğu kökenli örgütlerin karakteristiğidir. hizbullah da bu geleneğin türkiye uzantısı olarak değerlendirilebilir.
 • gelismemiş bir terör ögütü olan ıbda c nin kurucularının mahir cayan dan etkilendikleri söylenir. bu da ilgi cekicidir. onlara cayanist de denir. "ama mahir cayan ile ideolojik anlamda bir etkilesimleri yoktur. politiklestirilmis askeri savas stratejisi'ni (pass) duzeni yikma hedefleri olarak ornek metod olarak almislar ve teorize etmislerdir. ama uygulayamamislardir."
 • farklı ama mantıklı olmayan,acımasız ama sistemli olmayan,mücadeleyi
  atatürk büstü ve meyhane bombalamayla özdeşleştirmiş radikal islami grup.
 • (bkz: akademya)
 • hikayesi hüzünlüdür.. yıl 1996... üniversiteye başladığım yıl. * evet o ilk zamanlar, okula gidiyoruz geliyoruz, yeni insanlarla tanışıyoruz, birbirini tanımaya çalışanlar arkadaş grupları oluşturmaya çalışıyor, ikili üçlü... haliyle bir sürü kişiyle tanışıyorsun, "merhaba" "merhaba" , "ben filan" "ben de filan", "memnun oldum", "nasılsın", "görüşmek üzere", vs... o da onlardan biriydi, müşterek arkadaşlar vasıtasıyla tanıştığım... adı hasan; kalın çerçeveli gözlüğü, hafif sakalı, utangaç-ürkek bakışlarıyla hatırlıyorum... ha bir de her daim üzerinde olduğunu sandığım, kolsuz kırmızı montu kalmış aklımda (niyeyse). daha da fazla bir bilgi kırıntısı yok. öğrencilerden bir öğrenciydi işte...
  bir- iki ay geçti bir haber: "hasan amerikan kolejine molotof kokteyli atarken polis tarafından yakalanmış!", "haydaaa... niye ki lan?" "ibda c'lilere takılmış arkadaş, dava o, tutuklanmış, hapisteymiş!", "alah alllah! iyi çocuktu yahu, yazık olmuş", "neden iyi çocuklar molotof kokteyli atamazlar mı" "?", "o değilde çocuğun hayatı söndü yaa...", "ah vah", "tüh.. tüh!"
  bilmem ki aradan kaç gün, kaç hafta geçti. vize dönemi yaklaşmıştı. bir ingilizce imtihanıydı galiba, şu 'yök dersleri' diye tesmiye edilen derslerden... sınıfta bir grup muafiyet sınavını geçememiş bahtsız, vize sınav saatinin gelmesini bekliyoruz. bir iletişim fakültesi öğrencisinin mütemmim cüzü olan kopyalar kontrol ediliyor (yok yahu daha o zaman saf öğrenci muhayyilemiz 'kopya' imajıyla kirlenmemişti, sonranın işiydi o...). sayı az olduğu için anfide değil sınıftayız, ve o sınıfın kapısı... aniden kapıda bir astsubay peyda oldu (ilk şok). hemen arkasından iki tane jandarma er, omuzlarında neredeyse boyları kadar olan o çirkin g3 piyade tüfekleri, ve ikisinin ortasında elleri kelepçeli, siyah kalın çerçeveli gözlüğü, hafif sakalı, utangaç-ürkek bakışlarıyla bizim hasan (ikinci şok)... sınıftaki ingilizce muafiyet sınavından geçemeyen bahtsız öğrenciler makulesi ağzı açık vaziyette tabi... bununla bitmez... askerler hasanın kelepçelerini çözdüler, arada astsubayın buyurgan sesi: çözün! geç! otur!... hasan gassalın elinde meyyit misali, usulca en ön sıraya oturdu... en tuhafına geldi sıra; askerlerden biri, neresinden çıkardı hatırlayamadığım bir metrelik zinciri şöyle bir sallandırdı (o ne!) ve bir asma kilit (o an çatısı altında bulunulan mekana en yabancı iki şey)... asker, hasan'ın ayağına doğru eğildi, zinciri ayağıyla beraber oturduğu sıranın demirine bağladı, üzerine de kilit! (üçüncü şok). hayvanlar gibi yani!.. olaya şahit olan ingilizce muafiyet sınavnıdan geçemeyen bahtsız öğrenciler makulesi lal ü ebkem vaziyette... manzarayı anlamlandırmaya çalışıyorum zihnimde ama kifayetsiz... bizim hasanın eli cebine gidiyor; kolsuz kırmızı montunun derinliklerinden çıkardığı bir kalem ve de bir silgi... anladık ki ne anladık hasan da sınava girecekmiş!.. yine yüzündeki o ürkek-utangaç ifadeyle önündeki masaya bıraktı kalem ve silgiyi (hasan da sınava girecekmiş!)... eee n'olacak şimdi? şu astsubay, şu iki şapşal er başında mı duracak maznunun? astsubay emir verecek herhalde: "başla!", "diğer soruya geç!", "bakma etrafına, önüne dön!", "son cümlelerini yaz!", "bitti mi? ver bakalım şu kağıdı!", "hımmm vaziyet kötü, bu kağıt kurtarmaz seni! ben de annarım ingilisçeden, açıköğretimden bitirdim!", "neyse, al hoca şu kağıdı, kalk sen de bakiim, tak lan kelepçeyi sen de! yürü bakalım!..", "komutanım, komutanım! peki biz, istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?..."
  bunlar aklımdan geçmedi değil... hasan bekliyor (hasan da sınava girecekmiş!)... başında astsubay ve omuzlarında neredeyse yere değen çirkin g3lerle iki şapşal er. nihayet bu acibül garib vaziyet fakülte sekreteliğine ulaşmış, sekreter hışımla sınıfa girdi, ardından dersin hocası. "ah! ah! olur mu böyle? lütfen çıkın buradan, odaya geçelim, orada olur sınavını, ah! vah! olur mu böyle?" tuttular götürdüler hasan'ı; giderken şöyle bir baktı ingilizce muafiyet sınavından geçemeyen bahtsız öğrencilerin olduğu tarafa, hâlâ utangaç ürkek; yürüttüler yanıda omuzlarında neredeyse yere değen çirkin g3ler iki şapşal erle beraber... peki komutanım söylemediniz, biz, istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?
  hasan'ın üniversitede girdiği ilk ve son imtihanıydı o. bir daha kimse görmedi onu okulda, yanında iki şapşal er ve başlarında bir astsubayla beraber. merak ediyorum şimdi, kaç almıştı o sınavdan acaba? sonucunu öğrenebilmiş miydi? iyi not alıp da sevinmiş, kötü alıp da "finalde kurtarırız baba, olmadı büt var" demiş miydi içinden, hapishanede dört duvarın arasındayken? bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz tabi ama bildiğim bir şey var, hem de çok acı...
  birkaç sene sonra, 2000' in başlarıydı zannedersem, gazetelere küçük bir haber: "jandarma, bandırma cezaevine baskın düzenledi: 1 ölü" gerisini araştırmacı google'cı tecessüsüyle ulaşabildiğim haberin metninden okuyalım: "bandırma cezaevindeki ibda c'li tutuklulara yönelik operasyon düzenlendi. operasyonda hasan meriç adlı bir tutuklu hayatını kaybederken, metris cezaevindeki ibda c'li tutuklular da, olayı protesto için 20 gardiyan ve bir cezaevi müdürü ile bir avukatı rehin aldı. 5 saat süren isyan anlaşmayla sonuçlandı..."
  ideolojisi, davası, hayat görüşü uğruna canından olan "gök ekinler" üzerine yazılacak binlerce yazı vardı ama hasan öldü... gireceği daha nice vizeler, finaller, bütünlemeler, belki de çekeceği kopyalar vardı ama hasan öldü... belki ne bileyim iyi arkadaş olacaktık onunla ama hasan öldü... hep beraber dersi ekip kipa'daki çamların altında dünyanın anasını satacaktık ama hasan öldü... 62 boronova-konak otobüsüne atlayıp soluğu kitapçılarda alacaktık ama hasan öldü... bir bahar günü kızlarağası'nda orta kahvelerimizi içip sinemada 14:30 seansından yer ayırttığımız filmin saatini bekleme heyecanını yaşayacaktık ama hasan öldü... sınıfın kuytu güzellerine aşık olup birbirimize hiç anlatmayacaktık ama hasan öldü... ne bileyim, belki mezuniyet töreni denen abuk ritüel sonrasında oyun havaları eşliğinde "tey tey tey" deyip beraber tönecektik ama hasan öldü... ne bileyim belki...

  ha komutanım bu arada, söylemediniz, biz, istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?..
 • yurtta* etut odasinda ders calismak icin oturdugum masada ibda'nin veya sempatizanlarinin dergilerinden birini bulmustum. adi akinci yolu gibi birseydi galiba. okuduklarimdan aklimda kalan ise agizlarinin acayip bozuk oldugu ve fettulahcilara "siz hala salya sumuk fettosu izleyin" diye seslenmeleriydi. birde ibdacilarin liderlerini tutuklayan komisere soyledikleri vardiki kufur kelime hazinenizi gelistirmek icin birebir.
 • çelik'i ölümle tehdit eden örgütmüş.

  allahaşkına soruyorum, ölümle tehdit ettiği kişi çelik olan bir yasadışı örgüt olabilir mi ya?
 • bır el isaretleri vardi bunlarin cuma sonralari kuduz kopekler gibi uluyup ortalikta dolandiklarinda...
  soyle bir seydi sanki...
  https://japantoday.com/…music-industry-sales-record
 • yaptıkları eylemlerle; azınlıklara ait kilise, sinagog, vakıf ve merkezler, tv vericileri, gazeteler ve ilgili dernekler, içki dükkânları, tekel bayilerine saldırmışlardır. yani "kemalist oligarşiye" karşı mükemmel bir savaş vermişler. sol cenahta ancak tek tip kıyafet giyip ayaklarını rap rap yere vurarak devrimcilik oynayanlar ve konserde alkol aldılar diye dinleyici dövenler tarafından sevilmesinin bir nedeni de bu politik sığlıktır. şiddete şiddet, katıksız militarizm, tek anladıkları devrimci mücadele bu. her iki kesim için.
hesabın var mı? giriş yap