• türkiye eğitim gönüllüleri vakfının eski başkanı

  adı vakfın hizmetleri ile çok, daha doğrusu, gereğinden fazla bütünleştiğinden genel kurul tarafından sakıncalı görülerek, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlıktan uzaklaştırılan kişi.
 • bank ekspres'in kurucusu.
  ocak ayında yayımlanan hafiften bankacılık kitabıyla anılarını okuyucuya açan kişi.
 • kızının adı senem (1973 doğumlu). galatasaray lisesi'ni bitirdikten sonra georgtown üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler okumuş. şimdi pastacılık yapıyor. gerçek bir pasta uzmanı imiş.
  başka bir pasta uzmanı için (bkz: emel başdoğan)
 • kendini toplumsal çalışmalara adayan eski bankacı ibrahim betil, eğitim gönüllüleri vakfın'dan sonra betil, bu kez de toplumsal sorunlara duyarlı 60-70 bin kişilik gönüllü ordusu oluşturmak için yola çıktı

  daha önce eğitim gönüllüleri vakfı'nı kurarak, 5 bin gönüllü aracılığı ile yaklaşık 200 bin öğrencinin eğitimine katkı sağlayan ibrahim betil, şimdi de toplum gönüllüleri vakfı'nı kurdu.
 • hafiften bankacilik kitabinda ibrahim betil’in yazmayı unuttuğu 5 milyon doların öyküsüne asagidaki linkten ulasilabilir.
  http://www.milliyet.com.tr/…/02/11/yazar/ozkan.html
 • (bkz: senem betil)
 • son derece mütevazi bir kişilik.
  örneğin garanti bankasında genel müdürlük yaptığı ilk senelerde economy class ıyla yolculuk yaparmış kendileri. yine böyle bir uçak yolculuğunda, yanında oturan kişinin 'abi sen şimdi koskoca garanti bankasının genel müdürü olup burada oturuyorsan kesin bir iş vardır bu bankada. yoksa bu da öbürleri gibi batacak mı' demesi üzerine, sırf çalıştığı kurum hakkında bu tür yanlış anlaşılmalara yer vermemek için business class ta uçmaya başlamıştır.
 • 1986-1991 yılları arasında garanti bankası'nın genel müdürü idi. bütçe toplantılarındaki agresifliği banka içinde anlatılır dururdu. herşeye rağmen, çalışanların yürekten sevdiği ve bağlandığı bir yönetici idi. kurduğu bank ekspres'te işler kötüye gidince bankayı garanti bankası'na satmak zorunda kaldı. bu sektörden çekilerek, kendini sivil girişimlere ve eğitim faaliyetlerine adadı. boğaziçili'dir. idealist bir insandır.
 • tegv yıllarından tanıdığım kadarı ile güzel idealleri olan ama donuk bakışlı fevri ve geçimsiz birisidir kendileri. imajı sağlamdır o başka.
 • hakkında sözlükte genelde olumlu yazılar bulunmasına rağmen, yazdığı hafiften bankacılık kitabına ilişkin olarak tuncay özkan' ın 2002 yılında yazmış olduğu köşe yazısına burada da gönderme yapılmış olduğundan, bir üstadımın ricasıyla buraya kendisinin sözlerini taşıdım:

  "bir bankanın açtığı krediyi, bir kişinin açtığı kredi gibi anlatmak, teminatı olan bir krediyi teminatsız alacak gibi yansıtmak, bankanın alacağını kişisel alacakla eş tutmak, 12 büyük ortağın alacağını bir kişinin alacağı gibi sunmak ve benzer anlatımlar ne yazık ki bu örnekte konu hakkındaki bilgisizliği göstermekte, dahası, iyi niyetten uzak çağrışımlar yapmaktadır.

  bir banka borçlusunun bankaya borcunu ödemekteki özensizliği nedeniyle, borçlunun üzerine gidildiğinde, o borçlunun kalkıştığı yasadışı direnmeler ve tehditlerden geri adım atmayıp tüm oyunları ve engelleri sadece yasalarla aşmaya çalışmanın köşe yazarına oldukça garip gelmiş olması, kaygı verici bir durumdur.

  tuncay özkan’ın adımı geçirerek yazdıklarıyla oluşturmaya çabaladığı ‘imalar’ baştan aşağı gerçek dışıdır, yanılgılarla dolu olup, yanlış yönlendirmedir."

  ilgili yazı: http://www.milliyet.com.tr/…/02/11/yazar/ozkan.html
hesabın var mı? giriş yap