• klasik bir ilber ortaylı boş yapmasıdır. aslında kendini rezil etmiştir. eğer ki çerkeslerle ilgili bir asimilasyon durumu olmadığına inanıyorsan ona cevap verirsin.
    zaten özür diledikleri ve diyetini de ödemeye devam ettikleri bir konudan dolayı ebleh yorumlarda bulunmazsın. almanlar sanki nazileri ve yaptıklarını inkar ediyormuşçasına konuşmak gerçekten cehaletin başka bir seviyesidir.

tipik bir taşralı akademisyen yaklaşımıdır.

edit: ilber fanboyları saldırıya geçmiş
  • (bkz: ad hominem)
  • ne nevşin mengüymüş ya. ben mevcut iktidarı sevmiyorum evet kardeşim. zorla tüm muhalifleri sevmek zorundamıyım. ilber hoca haklıdır demeye gerek yok.
  • "sizin almanya'daki organda ara sıra yapıyorlar böyle şeyleri." gibi bir cümle kurmuş boşları ile ünlü ortaylı açıklaması...
    kendisi kaç yılda kaç üniversite ya da kurum daveti ile kaç ülkeye gitmiş kaç defa karşılığında para almıştır...
    e bu ne yaman çelişkidir?
    edit: kişi almanya merkezli bir şirketten maaş alınca "tasması almanya'da" oluyorsa ilber bey de danışman olarak saraydan maaş alıyor... "tasma" konusunda eli çok temiz değil demektir.
  • he said ass to ass

ermenisi pkksı kürdü bitti şimdi buna mı başladılar.
  • alman medyasının yapay tarihlerle kendi tarihinin yükünü hafifletmeye çalıştığını açıkça ispatlayan bir tartışmadır. aynı zamanda ilber hocam çok haklıdır. alman tarihini incelediğimiz zaman her parçasından katliamların, soykırımdan fışkırdığını görürüz.
    nevsin hanımda neyi savunuyor anlamadım. ablacım yok işte, oyle bir şey yok. daha geçen belgeselini izledim çerkezlerin. adamlar zaten genellikle kendisi gibi çerkez olanlarla evlenmeyi tercih ediyor, kendilerine özgü kültürleri var tv'de yayınlanıyor.
    ya benim de tanıdığım çerkez insanlar var, baskı yapıldığına hiç şahit olmadım. kendilerine özgü dansları vs. var. onları hep video atarlar, aile sohbetlerini atarlar...
  • nevşin gibi tasması alman'nın elinde olmadığından hoca alman'a da gider ders verir, gelir çerkez ile ıbıkça da konuşur. babası vekil olsaydı daha fazlasını yapardı hoca buna da eminim..
  • fırçalama değil, düzeltmedir. nevşin'i de dezenformasyon konusunda kibarca uyarmıştır. programı baştan sona izledim.

öncelikle "almanya tarihinden ders almış bir ülkedir" diyenler 90'larda yakılan türk evlerini hatırlasın.

gelelim konuya.
    türkiye'deki çerkeslerin dilinin yaşaması devletten önce, çerkeslerin sorumluluğunda diyor adam ki haklı. söylediği şey mantıklı, daha çocukluktan ana dilini öğretemezsen yeni jenerasyona, dilin tabii ki kaybolur.

nevşin'in iddia ettiği gibi asimilasyon ciddi bir konudur. sistemli bir çabadır. türkiye'nin ise çerkes kültürünü asimile etmek gibi bir davranışı yok. korumak için de yok. nötr.

bugünden bakarak geçmişi değerlendiremezsin. mesela bak bugün nasıl ki almanya'daki türkler kendi dillerini koruyor, türkiye'deki ermeniler ermeni okullarında çocuklarına dillerini öğretiyor. tamam maarif kanunu var. tamam ermeniler lozan'daki azınlık maddelerinden faydalanıyor.

ama türkiye cumhuriyeti vatandaşı çerkes kökenli birinin vakıf kurma ve meb'e bağlı bir okul açmasına engel var mı? yok.
    bu okulda seçmeli ders olarak çerkesçe okutulabilir mi?
    https://www.cerkes.org.tr/…i-ders-olarak-okutulacak
    okutulabilir.

yine meb'e bağlı okul bünyesinde bir dil kursu (ingilizce kursu gibi) açılabilir mi?
    kanunen bunda da bir sıkıntı yok.

mevzu tamamen bütçe ve birilerinin elini taşın altına koymasıyla ilgili.

ilber'in söylediği çok basit, sen önce kendi kültürüne değer vereceksin. sen yaşatmak için çabalayacasın. bu senin sorumluluğun.

nevşin'e almanya örneğini vermesinin sebebi de siz kendi suçunuzu hafifletmek için "ama türkler de asimilasyoncu, ama fransızlar da şöyle, ama bulgarlar da böyle" diye dezenformasyon yapıyorsunuz, buna dikkat edin diye uyarıyor.

not: nevşin daha ilk dakikada "yörükler de asimile oldu mesela" diyerek kullandığı kavramlardan ne kadar bihaber olduğunu gösteriyor.
  • güzel olmuştur, hoş olmuştur. atatürk hakkında ad hominem dahil her türlü yayını yapan alman basınına küçük bir tepkidir.

afgan ve kanalistanbul savunması sonrası nihayet iyi bir icraat gördük.

sözlükte de asimile etmedik dersiniz demiş. oğlum siz türkiyeyi çerkez sürgünü zamanı ne sanıyordunuz. kurtuluş savaşı sonrası ne sandınız.

özel ihtimam isteyen adam zengin memlekete gidecek. onun dışında herkes aynı dili bilecek, başka dile baskı yaparsa haksızlık olacak.

okuma yazma oranı 2000 yılında %90'ı geçmiş türkiye'de. neyin tatavası bu.
  • bizzat çerkes forumu tarafından da ilber hoca'yı destekleyen mesaj yayınlanarak, nagehan'ın laciverti nevşin'in bir kez daha ağzının payını alması olayıdır.
hesabın var mı? giriş yap