• "the protectors" anlam ve önemindeki personality type. tanrı yok ama bir güç var düşüncesinin temsilcisi bunlardır.
 • içe dönük, soyut düşünme gücü baskın, keşfetmekten çok yorumlamaya meyilli ve düşünceleriyle değil hisleriyle hareket eden karakter tipidir. jung'un bu karakter tipine hitler'i de, gandhi'yi de dahil etmesi tadından yenmez insana en akıllımız başbakan oldu en delimiz papayı vurdu tümcesini hatırlatır.
 • benim kişilik tipim. öyle bir tip ki bu; sizi anlamayan insanlara sizi anlamamakta haklı olduklarını düşünerek hak verebiliyorsun. duygusallikta, empatide son noktadasın bir nevi. en nadir kişilik tipi ayrıca. içe dönük olmanıza rağmen dışa dönük olduğunuz yanılgısına kapılmalarına sebep olabilecek düzeyde de karmaşık.
 • şu siteden kendisine mensup ünlülere ulaştığımız kişilik tipi. cate blanchett, daniel day-lewis ve noam chomsky'i görünce içim bir daha ısındı ne yalan söyleyeyim.

  edit: lars von trier unutulur mu!
 • bazen diyorum ki ''karakterine sokayım lan şimdi bu nedir ki yani'' infj diyorlarmış.
 • carl jung'un izinde türetilmiş; myers-briggs kişilik göstergesi olarak da bilinen on altı farklı kişilik tipinden biridir.
  ayrıca, dünya nüfusunun %1-3'ünü oluşturdukları söylenir.

  açılımı: introversion*, intuition*, feeling*, judging* olarak verilebilir.
  bu karakter tipine mensup insanlar gözlemcidir; ortamın nabzını yoklar, bir olaya ilk atlayan olmazlar -misal, çalan telefon ve kapı zilleri dahil- , olayları kenarda durup izledikten sonra, içgüdülerinin de önderliğinde, edindikleri intibaya göre hareket ederler. empati güçleri çok kuvvetlidir; karşılarındaki insanın ne düşündüğü, ne hissettiği onlar için önemlidir. diğerlerinin çıkarları ve sağlıkları için mücadele etmeye hazır tiplerdir. işin komiği(!) bunu kendine dönecek herhangi bir çıkar gözeterek değil; sosyal bir refleksle yaparlar.
  çocukluklarında da genelde oyunlara ilk atlayan, diğer çocuklarla hemencecik kaynaşan tipler olmadıkları için anne-babaları ve yakın çevreleri tarafından "çekingen", "utangaç" olarak addedilirler.
  halbuki çocuk o esnada grubu gözlemliyor ve kendini rahat hissettiği zaman içine dahil olmayı planlıyordur; gözlemlediği bu gruba hiç dahil olmamayı da tercih edebilir, bir müddet sonra çocuklara oyun kurduğu ve olası tartışmalara müdahale edip huzuru sağladığı da görülebilir. kısacası; gizli liderlerdir.
  yaşla beraber sosyal çevreleri, sosyal zekaları, gözlem ve tecrübeleri geliştikçe çok çabuk ve kolay iletişim kurabilen insanlara dönüştükleri için sıklıkla dışa dönük karakterlerle karıştırılırlar.
  aksine, bu insanlar kendilerini yenilemek için daima kendi iç dünyalarına dönmeyi, kalabalık ortamlardan kaçınmayı arzularlar.
  mesela, bir partide onları pistin ortasında delice dans ederken görmeniz çok düşük bir ihtimaldir.
  daha ziyade, zamanlarını evde oturup kitap okuyarak, film izleyerek veya üretimlerine eğilerek geçirmeyi; kendilerini bu şekilde deşarj etmeyi daha uygun bulurlar.

  daha faydalı ve kaynağa dayalı bir takım bilgilere erişmek isteyenler buradan başlayabilir.
 • http://www.truity.com/infj

  bunu verip yerine nayloncudan leğen falan alınamıyor mu acaba? ciddiyim...

  tanım: kimseye vermesin dediğim kişilik tipi. zaten dünya nüfusunun %1'i yalnızca bu illet ile sınanıyor...
 • niye kimse beni anlamıyor, niye kafama göre arkadaş bulamıyorum diye yıllarca kendimi yiyip bitirdikten sonra yaptığım testler nihayetinde artık kabullendiğim kişiliğim.
  beni tanıyan * çoğu insana testten ve sonucundan bahsettiğimde "yok canım senin introverted olman mümkün değil" çığlıkları duydum.
  oysa ki kişiliğin boktanlığı da burada, bir infj etrafını aldatmakta * başarılıdır. kendini zorla sosyalleştirse de haftada en az bir gün yalnız bırakılmalıdır.

  gelecekten gelen edit: karakter değişen bir şeymiş. 2 senedir intjliğe terfi etmiş durumdayım. daha da kötüye gidiyoruz yani. kısmet.
 • iyi mi kötü mü bilemediğim kişilik tipim.

  ınfj – danışmanlar (toplumun yaklaşık %1’i)

  olasılıklara odaklı, manevi değerlere düşkün , hemen kestirip atan, kişilerin insani potansiyellerini kazanmalarını kendine dert edinen, başkalarının feraha çıkması için olağanüstü katkılarda bulunan, arkadaşlarına kişilik gelişimi konusunda rehberlik yapmaktan hoşlanan, özel hayatlarını sakınan, hisleri çok keskin, anlaşılması zor, olağanüstü zengin iç dünyası olan. güvenmedikleri kimselere tepkilerini göstermek istemeyen, kişisel bütünlülüklerine önem veren, akıl okuyacak, duru görü olabilecek kadar başkalarını hisseden, başkalarının hislerinin içine işleme gücü olan, normal dışı sezgilere sahip, şiirsel ve mistik, yazın alanında iyi, metafor kullanmakta başarılı, problem çözmeyi seven.
 • az olduğuna göre iyi bişey galiba. benim kişilik tipim de buymuş.
hesabın var mı? giriş yap