• bir şeyin insaniyet namına yapılması, insanlık vasıflarının varlığı yüzünden, başka bir kazanç vs. amaçlanmadan yapılması*.
  • düşüncelerimiz fiiliyata dökerken insan olmanın yüklediği sorumlulukları gözönünde bulundurmamız gerektiğini hatırlatan söz. "cüzdanımı kaybettim, bulanların insanlık namına xxx numarasını araması.." şeklinde kayıp ilanlarında kullanılır sıklıkla.

    ben düşündüm, taşındım bu kalıbın yanlış kullanıldığına karar verdim, neden diyecek olursanız, bizim insanlık diyerek gönderme yaptığımız kavramlar kümesinin insanlıkla uzaktan yakından hiç bir alakası olmadığını düşünüyor, ikinci dünya savaşını hitler kazanmış olsaydı farklı anlamlara gelecek bir insanlık nosyonundan ziyade doğa tarafından şekillendirilmiş ve şüphesiz ki fransız devriminden de eski kavramlara uygunluğun, daha büyük önem arzettiğine inanıyorum; bu bağlamda biri bana "insanlık namına" diyecek olursa onu öldürmeyi, bozdolabındaki muzları araklayıp karısına da el koymayı düşünüyorum, söylemedi demeyin.
  • şunu da tespit etmek isterim ki bu insanlık namı baş belaya girince anılır olur çoğu zaman; kredi kartlarını, kimliğini, ehliyetini kaybeden insan, arkadaş sohbetlerinde "koyun bu halk koyuunn" diye bahsettiği kitlelerden, ne anlama geldiği nesilden nesilie değişen bu insan olma bilinçliliği bekler olur.

    insanlık algısındak bu değişimler yüzünden ne beklenildiği de muallakta kalır çoğu zaman; geçtiğimiz yüzyılda birinin kapısına dayandığınızda ev sahibinin size yemek ve kalacak yer vermesi insanlığın namı sınırları dahilinde bulunuyorken içerisinde bulunduğumuz yüzyılda bu davranışın adı haneye tecavüz oluvermiştir, yüz sene sonra günümüz gazetelerini okuyanlar "cüzdanımı bulanların insanlık namına şu telefona bildirmeleri.." cümlesine "herif sapıkmış galiba" tepkisi verebilirler.
hesabın var mı? giriş yap