• hakkında ne gibi tanımlar yapılacağını merak ettiğim erkek. niye instagram kullanmıyormuş, ne düşünüyormuş, ne yer ne içermiş tartışılsın. önemli bence.
  • instant ve -gram ın anlamları ve kökeni incelenerek çözümlenebilecek erkektir.

-gram is a suffix;
    meaning; "something written, drawn or otherwise recorded."
    (-gram; "yazılmış, çizilmiş ya da başka yollar ile kayda alınmış şey" anlamına gelen bir son ektir)

instant ise ingilizce "anlık olarak cereyan eden" anlamına gelen bir sıfattır.

şimdi instagram kullanmayan erkeğe dönüş yaparsak; bu erkeğin, çektiği fotoğrafları (-gram) çekildiği anda (instant) paylaşmak istemeyen biri olduğunu görebiliriz. belki düzenleyip, photoshoplayıp bir iki ay sonra paylaşmayı seviyor olabilir.
  • bu entry yazılırken instagram kullanmayan kız başlığında tamı tamına 409 entry varken bu başlıkta bu 4. entry olacak.

bir erkeğin instagram kullanması, bakınız ekşi sözlüğü eğer bir primitif toplum formu olarak alırsak, verili bir şekilde bizim, erkeğin instagram kullanamaması doğal karşılanır bir vaziyette. şimdi biraz hem bu durumu hem de erkeğin instagram kullanmamasındaki yapıyı inceleyelim.

kadınların daha cezbedici olabilmeleri için birtakım şeylere ön plana çıkmaları gerekmektedir. akademik çevrede yeterli saygıyı (saygı burada en dar anlamda kullanılmıştır) bulamadığı için kendini birey olarak tanıtabilmesi için erkeğin, bir kadını gördüğü zaman birleşme ve üreme güdülerini harekete geçirecek tüm şeyleri tahmin edip buna karşı bir algoritma üretip gezip tozma, yeme içme eylemlerinin paylaşılmasına kadar götüren bir yolculuğa çıkartır. kadını bu şekilde kullanıma tabi tutabiliriz.

erkeğin bir şekilde kendini ifade etmesinin birden fazla yolu vardır. bunlar başarılı olmak ve zeka yeteneklerinin doluluğu şeklinde ifade edilebilirse, akademik çevrede kendini daha fazla tutmanın arayışı içine girmektedir. kadınlar risk alan erkeği sevmezler, risk alıp başarılı olan erkeği severler. risk alan bir düzenbaz, yalancı it kopuk ile yollar 26-27 yaşlarında ayrılacağından bu türden bir izah gayet meşrudur.

erkek bir düzenin içinde kendine yer bulabiliyorken sosyal medya mecralarında kendini ifade etmesi için yeterli başarısı ya yoktur ya da o kadar başarı sonrasında (buradaki başarı bir işte ehli olma durumu) o başarının getirdiği yollara alışmamışlık vardır.

ya da erkek sırf ortamlarda "instagram kullanmıyorum ben yaa" demek için de kullanmıyor olabilir. bu ayrı bir boyut. ama konumuz bu sayko düşünüşe içkin erkekler değil.

sapyoseksüellik ne kadar zırva ise bir erkeğin instagramda süper ötesi vücudunu sergileyip başarılı olduğunu iddia etmesi de o kadar zırvadır. bütün ilişkilerin temelinde cinsellik yattığı gibi burada da cinsellik yatmaktadır. fit vücuda sahip erkek kadını tatmin edebilirken sadece tatmin edebilir. ama yalnızca fit vücuda sahip olması ilişkinin bayağılığını atlatmasına yetmez. evet sadece sevişirler ve biter. ötesini düşünmek epeyce mantıksız gözüküyor.

genel olarak konuşursak (burada genel en dar anlamı ile kullanılmıştır), bir erkek instagram kullanmıyordur çünkü ifade etmesi gereken şeyler, sanallıktan değil rasyonellikten geçer. erkek zaten çirkindir ve kusurlarını instagram ile kapatamaz. kadın güzeldir çünkü kusuralarını estetik operasyon ile, filtreler ile, makyaj ile örtebilecek avantajları vardır. tabi bu her ne kadar avantaj sayılırsa. o yüzden erkeğin bu derece rasyonel davranabilmesi için uğraş alanının en az kadınlar kadar geliştirilebilmiş olması lazım. bu geliştirilme çevreler ve kitleler tarafından sağlanabileceği gibi direkt bireyselleştirilmiş ve içi boşaltılmış egodan geçer.

genel olarak devam edersek erkek toplumda yer edinebilmesi için fallik dönemden başlayan iktidarının korunması için mücadele vermesine ihtiyaç duymaması da bir diğer sebep sayılabilir. zaten erk'tir ve ataları onun yerine kadınları arka plana çoktan atmıştır. bu şekilde bir varoluş mücadelesinin apaçık vücut bulduğu medya veya iletişim organlarına ihtiyacı da yoktur. sanki her erkek kullanmıyormuş gibi bir algı oluşmuş olabilir ama ben direkt kullanılmama durumunun felsefesi ile ilgileniyorum şu an.

kullanan neden kullanıyordur?

çok açık. eksiktir, yarımdır. kendini tamamlama ihtiyacı duyan morondur. gösteriş yapmak için kendini paralar ve zamanının önemli bir kısmını orada geçirmekten hicap duymayan morondur. bu her kullanan erkeğin moron olduğu anlamına gelmiyor. sadece belli çevrelerde kendini tamamlamak ya da birey olmanın görevlerinden birisi olarak instagramda kahve fotoğrafı paylaşma durumu moron olduğu anlamına geliyor.

şimdi bunun ekşi sözlük çevresinde neden ifade edilmediğine bakalım.

ekşi sözlük de her yerde olduğu gibi erk tarafından yönlendirilir. eğer doğru notasyonlar kullanılırsa yukarıda entry giren arkadaşların da erkek olduğunu apaçık görebiliriz.

ama kadın başlığında %95'e varan erkek oranını görebiliriz. evet işte bu. büyük resim apaçık vaziyette.

not: feministler yazabilir, feminaziler asla.
  • tanım: benim.

eksileri: hissetmiyorum. bilmiyorum.

artıları: etrafımdakilerin instagramda geçirdikleri ortalama süreyi göz önüne alarak yazıyorum.

1. insanların yüzlerine bakıyorum
    2. okumak ve yüzyüze iletişim için daha fazla sürem var
    3. kezban ve çomarların zırvalıklarını görmüyorum
  • benden bahsediliyor; ama ben bilinçli olarak değil, sosyal medya özürlüsü olduğum için kullanamıyorum.
  • benim buyrun?
  • benimdir. uyduruk ve neredeyse hiç bakmadığım bir facebook hesabım dışında sosyal medya hesabım yoktur. internetten adımı yazınca diz boyu fotoğrafım felan çıkmaz işte. böyleyimdir yani. bana sorarsan en iyisini yapıyorum. yakın çevrem bana yeter. uzak ilişkiler istemiyorum.
  • içerisinde uzun zamandır bulunduğum güruh.

kafam çok rahat bir defa. şu bunu yapmış, o buradaymış, x şuraya gitmiş. aa manita yapmış. vay be evlenmiş. inanın bunlar benim zerre kadar dikkatimi çekmiyor diyerek rest çeken bir erkektir.

ne anlıyorsunuz hikaye paylaşıp onun sizi takip eden insanların görmesinden? egonuz mu tatmin oluyor? ya da şöyle söyleyeyim ben sırf o uzaklara tatile gidişinizi de, o lüks lokantalarda yemek yiyip fotoğraf çekinmenizi de, sırf bu story adı verilen saçma sapan yerde gözükmesi için yaptığınızı düşünüyorum.

banane senin arabanda yolda giderken dinlediğin müzikten. ben müzik dinlemek istesem youtube’da falan takılırım. instagram’da değil.

bir de “aa nasıl instagram kullanmıyorsun ya?” yapan bir tayfa var. kullanmıyorum kardeşim. amacından saptırıyorsunuz çünkü. her sosyal medya zamazingosunda olduğu gibi. tek işiniz gücünüz derdiniz bu uygulama olmuş.

edit: kullanmadığına göre çok tipsizsin herhalde falan diyenler olacaktır. eğer instagram kullanmadığım için tipsiz olacaksam senin gözünde, evet öyleyim kardeşim.
  • boş beleş işlerle uğraşmayan erkektir.
    (bkz: ne öyle bi naneyi becere memeler memeler)
hesabın var mı? giriş yap