• ingiltere tabanlı, dünyanın çeşitli ülkelerinde de faaliyet gösteren ve münazaralar organize eden kuruluş. bunlar "geleneksel oxford tarzı" denilen şekilde icra ediliyormuş, anladığım kadarıyla o da şöyle oluyor: önce bir önerme ortaya atılıyor, misal "israil mavi marmara'ya müdahalesinde haklıdır" gibi, bu önermeyi bir savunan bir de çürütmeye çalışan iki taraf var, iki taraftan da eşit sayıda (genelde 2 veya 3) konuşmacı çağırılıyor ve bunlar tartışmayı izlemeye gelen seyircilere kendi argümanlarını açıklıyorlar. seyirciler önce münazaranın başında oy veriyor, daha sonra da tüm konuşmacıları dinledikten sonra bir kez daha oy veriyorlar, bu şekilde tartışmayı kazanan taraf belirleniyor. sanırım bir konuşmacı konuşmasını yaparken diğerleri onun sözünü kesemiyor, tabi bu ingiliz kibarlığından da olabilir, bizim tayyip'i koysan 15 dakika efendi gibi dinleyebilir mi bilemiyorum.

  resmi sitesi şudur:
  http://www.intelligencesquared.com/subjects

  şuradaki linkte adamım stephen fry'ın, "katolik kilisesi dünyaya iyilik yayıyor mu?" konulu tartışmada, 19 dakikada koca vatikanı nasıl maymun ettiğini izleyebilirsiniz
  http://www.dailymotion.com/video/xbvr0m_shortfilms

  bir başka tartışma örneği, "türkiye'yi avrupa birliği'nden uzak tutmalı mıyız?"
  http://www.intelligencesquared.com/…y-out-of-europe

  ben de kendileriyle bugün tanıştığım ve lisede mun tadında olaylarla hiç alakam olmadığı için konuya hala biraz fransızım, ama keşke referandumdan önce şöyle birşey organize edilseymiş.
 • türkiye'de tabularla dolu politik veya apolitik tartışmalarda köreldiğini, bu tabuların sınırlaması yüzünden zihinsel egzersizlerini ihmal ettiğini düşünen insanlar için çöldeki vaha. yazılı münazaralar olduğu gibi, resmen bilet alıp gittiğiniz ya da sonrasında videodan izleyebileceğiniz konuşmalar da var. ingiliz kaynaklı olmakla beraber, amerikan versiyonu da cumartesi geceleri bloomberg'de yayınlanıyor.
  konular basitçe şöyle:
  * ingiliz siyaseti
  * uluslararası siyaset
  * tarih
  * medya
  * sanat
  * edebiyat
  * fikirler
  * teknoloji-bilim
  * çevre
  * seyahat

  mesela haziran'ın 14'ü için şu münazaranın biletleri satışta: if you want fidelity, get a dog!
 • tartışmalara örnek olarak:

  (bkz: #26419388)
 • bunu "intelligence squirt" olarak seslendirirsek google translate "zeka fışkırıyor" diye tercüme ediyor, ki programın kalitesini göz önüne aldığımızda yanlış da sayılmaz.
 • video arşivine aşağıdan ulaşılabilir:
  http://www.intelligencesquared.com/…l-past-debates/
hesabın var mı? giriş yap