• ilk gunlerinde bizim sol kesimden de yukluce destek gormus devrim.
 • sol kesimden gördüğü desteğe şükranlarını sunmuş(!) olan devrim. (bkz: tudeh)
 • (bkz: riza sah)
 • şah rejimiyle (1953'ten sonraki dönem) yarı sömürgeleşmiş bir devlet haline gelen iran'ın geleceğe dönük durumu, amerika'nın petrol stratejisine uygun olarak düzenlenmişken, humeyni'yi karşılayan milyonlar ve ardından gelen işçi hareketleriyle -sol cenahın meydanlarda görmek istediği hareketler bunlar(dı)- müthiş bir gözdağı verilmişti bile.sokaklarda gösteriyi yapan küçük esnaf ve orta halli memur kesimi ile işçiler savak ve diğer devlet kuvvetleri tarafından öldürülmekteydi, ancak halk kendisinin refaha kavuşmasını önleyen otokratik monarşiye karşı öfkesini kusmakta gecikmedi.bu öfkenin temelinde, müthiş bir folklorik kültüre sahip iran'ın amerikayla olan süzeren-vasal ilişkisi de yatıyordu kuşkusuz.buna bir de humeyni'nin isviçre bankalarındaki 1 milyar sterlinlik hırsızlama hesabı da eklenince, rejim buna daha fazla dayanamadı.ordu da çark etti.savak'ın direnmesi, geniş halk kitlelerinin desteğiyle sonuçsuz kaldı.sonrası, mollaların devrim sonrası şovuna dönüştü ve günümüzde de eskinin devrimcileri,yani mollalar şahın konumuna geldiler.yine hareketlilik var, yine üniversiteler de bir bilinç söz konusu.iran halkının koskoca bir devrimi, amerika ve ingiltere'ye rağmen gerçekleştirdiği düşünüldüğünde bir denemenin daha olabileceğini düşünüyor insan..
 • hic beklenmedik bir anda olan, kimsenin olmasini pek beklemedigi, ancak kivilcimi atildigi zaman mazot gibi ansizin alev alan ve zaten popularitesi iyice dusmus olan sah'a karsi herkesin ayaklandigi devrim.

  aslinda "islam devrimi" olarak adlandirilmasi cok yanlistir.

  zira denildigi gibi, ayetullahlar otorite boslugunu gormus, devrimi ustlenmis ve basa gecmislerdir. vaktinde sahin askerlerinin giremedigi tek yer olan camiler, ayni zamanda devrimi gerceklestirmek isteyen halkin toplanabildigi ve seferber olabildikleri tek mekan olarak dusunulebilir. zira butun toplantilarin camilerde yapilmasinin sebebi, asla insanlarin bir islam rejimi istedigi seklinde algilanmamalidir.

  oyle ki islami kesim basa geldigi zaman halkin buyuk bir bolumu tam anlamiyla dumura ugramis, cogu da amerika yolunu tutmus ve sah doneminde gocen ailelerlen birlesip san francisco, los angeles gibi kentlere "iran francisco", "irangeles" gibi isimler verilmesine neden olmustur (bkz: jew york).
 • devrimden hemen oncesine kadar, sah yonetimini destekleyen amerika, iktidarin tamamen humeyni'ye gecmesinin hemen ardindan, sah riza'ya olan destegini kesmis, iran'daki yeni yonetimi tanimistir.

  nitekim, devrimin, amerika'nin kizil kusak'a karsi, din ogesini on plana cikaran yesil kusak gorusunu desteklemesiyle ayni zaman gelmesi ise ilginctir.
 • komünistlerin vinçlerle asılarak idam edildiği devrim..
  ve allah bütün komünistlerin belasını versin diyenlerin özlemi..
  (bkz: anladın sen onu)
 • (bkz: 1357)
  (bkz: hicri takvim)
hesabın var mı? giriş yap