• irkcilik yapan
 • her ırkın aşağılık kompleksi sebebiyle düşebileceği yanılgı,daha doğrusu saçma düşünceye sahip canlılar.
 • temelde aynı şey (homo sapiens sapiens) olduğumuzu unutmanın sonuçlarından biri.
 • 1- cesitli dereceleri olan bir sifat.
  2- bu*nu olmaktan kurtulmanin en iyi yollarindan biri, oncelikle kisinin kendi icindeki irkcilik cesitlerini irdelemesi ve ben nereye kadar irkciyim nereye kadar degilim sorusunun cevabini en azindan kendisine aciklamasidir.
  ornekler:
  gunumuz siradan* insaninin yasaminda sirf deri rengine veya sirf fiziksel ozelliklere dayali irkcilik eskisi kadar saf halde bulunuyor sozunu kolay kolay diyemesek de (demiyelim, demek istemiyoruz), kultur ogelerini bir yana birakip sirf derisel irkciligi ornek olay olarak izole edip incelersek, su senaryoyu yazabiliriz: genel ve belirgin olarak fosforlu yesil deri rengi ozellikleri gosteren bir irk var diyelim. siz bu irktan oldugunu dusundugunuz kisilere kotu davranmiyor, hakaret etmiyor, yasalar onunde esitsiz kosullarda olmalarini savunmuyor olsaniz dahi, icinizden 'benden uzak olsunlar da ne yaparlarsa yapsinlar' diyorsaniz, uzgunum ama irkcisiniz. (bu arada eger onceki uc seyi irk ayirdetmeden yapiyorsaniz size irkci diyemeyiz ama hayli kotu birisiniz.) eger hergun fosforlu yesil deri rengine sahip komsunuzu gordugunuzde ona icten bir gulumseme takinip onunla konusuyor, onu anlamaya tanimaya calisip baska insanlara davranisinizla irka dayali bir ayirdetme icine (farkinda olarak veya olmayarak) girmiyorsaniz dahi, kiziniz fosforlu yesil deri rengine sahip biriyle evlenmeye kalktiginda sirf damadin deri renginden dolayi bu evlilige karsi cikiyorsaniz, irkcisiniz, cunku torunlarinizin bu deri rengine sahip olma fikridir sizi korkutan. siz ari ne demekse ondan kalmak istiyosunuz. eh siz hayli irkcisiniz aslen. eger (sizin deri renginiz olan) morcivert derili biriyle evlenen kizinizin cocuklarina fosforlu yesil deri renkli biriyle evlenen kizinizin cocuklarindan sirf deri renklerinden dolayi daha yakin hissediyorsaniz (ki burada olcut vicdandir) o zaman bircok seyi asmis olsaniz da hala biraz irkcisiniz. eger fosforlu pembe deri rengine sahip irkin sizin morcivert deri renginize sahip irktan fiziksel ozelliklerinden dolayi daha degerli oldugunu dusunup asagilik komplekslerine giriyorsaniz, o zaman hala ama hala irkcisiniz. tamamen iyilesmeniz icin insanlik tarihinde belki ikiyuz bilemedin ucyuz yil gecmesi gerekecek ve siz iyilesemeden vefat etmis olacaksiniz o zamana. o yuzden bir iyilik yapin ve en azindan kendi ulastiginiz asamanin altindaki bir davranisi kabul etmeyin ettirmeyin ve en onemlisi ogretmeyin.
  (bkz: racist) (bkz: sexist) (bkz: agist)
  (bkz: interracial)
 • kendi mensup olduğu ırk'a ait ner varsa onu kutsal sayan, diğer ırkları ise aşağı goren ve tüm dünya görüşü ve felsefesini bu irrasyonel temele göre kuran insanlara bu isim verilir.
 • kendini bir irka bagli goren herkes...
  birde irkini satanlar (bkz: vatan haini) vardir bunlarla karistirlmamalidirlar, zira -ci eki normal kullaniminin aksine burda satisi gerceklestiren sahis manasinda kullanilmamistir.
 • bu ülkede türk olmayan biri bir türk tarafından öldürüldüğünde ortalığı ayağa kaldıran ama yine türkiye'de bir türk, türk olmayan biri tarafından öldürüldüğünde sesi pusu çıkmayan insanlar da ırkçı olarak nitelendirilebilir. evet, evet, kesinlikle nitelendirilebilir.

  (ek: 1990 yılında bakü'de, senelerdir de irak'ta yapılan türk katliamına sesi çıkmayıp, nerdeyse bir asır önce olduğu söz edilen sözde ermeni soykırımının varlığını desteklemek için "ermeni soykırımı vardır" diye avaz avaz bağıranlar da bu topluluğa pek tabi ki dahildir.)

  (sonuç: bu yazının kötülenmesinden anlıyoruz ki; "kahrolsun faşistler" diyen faşistler var aramızda. faşist olun ama riyakar olmayın bari.)
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • dedirten bir şey. sözlük ağzıyla ota boka "hede" demek gibi birşey haline de geldi. yeni zamirimiz. eskiden "ırkçı" olan birini sevmezdik, çekinirdik hatta korkardık.

  şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz; bu post modern bir hitap oldu çıktı. içini boşaltmasalar, ırkçı olanın hakkını versek, sıvaz değil sille olsa bu kelime yine..
 • davranış özellikleri, bir futbol takımının fanatik taraftarına benzer.
hesabın var mı? giriş yap