762 entry daha
  • dil okulu vasıtasıyla gitmeyi düşünüyorum ve başlıkta altında yazan bir çok yazarla irtibata geçip geri dönütler almaya çalışıyorum.

şu an gözlemlediğim kadarıyla dil okulu ile giderseniz, çok ciddi sıkıntılar yaşayacağınız yönünde ve açıkçası bu durum benim bile gözümü korkuttu ki kaybedecek pek bir şeyi olmayıp, genelde risk almayı seven biriyim. ben size gidin veya gitmeyin diyemem ve böyle bir şeye karar verecek durumda da değilim ama gitmeye karar vermeniz halinde zor bir sürece hazırlıklı olmanızı tavsiye ediyorum.

uzun süredir çeşitli kaynaklardan araştırmalar yapıyorum. birkaç gün önce youtube'da izlediğim bir video altına yazılan şu yorum sanki bütün olayı gayet güzel özetlemiş;

''yapılan eleştirilerin hepsi doğru. 5 aydır dublin’de kalıyorum. söylendiği gibi burada resmen kiraya çalışıyorsunuz ve sizin yaptığınız işleri burada hiç bir irlandalı yapmaz. tabiri caizse eşşek gibi çalışıyorsunuz ama ödev yapmaya bile vakit kalmıyor. adamlar etimizden sütümüzden faydalanıyorlar. beklentimi düşürerek gelmeme rağmen buraya lanet ettim. o kadar çok zorluk yaşadım ki çalışabilmek için 2 ay pps* bekledim, onu hallettim bu sefer banka hesabı açtırmakla uğraştım. öyle böyle boktan bi sistem ki öğrencileri bezdirmek için yapılabilecek ne varsa yapmışlar. gelenler yaşam savaşı vermek için canını dişine takıyor ama sadece göçmenler üzerinden geçiniyorlar. 40 kişi başladığımız kursta bir sürü geri dönen insan oldu. heves kırmak istemem ama çok dayanıklı olmak gerek.''
84 entry daha
hesabın var mı? giriş yap