• tibbin henuz bir care bulamadigi sebebi bile tam olarak bilinemeyen ancak stres ve bunyeye gore bazi yemeklerin tetikleyicisi oldugunun bilindigi bir gastrointestinal hastalik. dunya nufusunun yaklasik %20'si bu hastaliktan muzdariptir ancak teshisi cok zordur ve bu sebepten hastalarin yarisindan fazlasi derdinin ne oldugunu bilmez ve yanlis semptomatik (ve bir ise yaramayan) tedavilerle ugrasir. semptomlari: ishal, kabiz yada herikisi birden, ani sebebsiz abdominal (karin) agrisi ve stress aninda ishaldir.
 • strese ota boka bağlı sürekli ishal olma durumu.
 • bir bağırsak hastalığı..karın ağrısı, kalbine ve başına bile vuran iç basınç sıkıştırması sonucu sanki her an patlıcak gibi hissetiren, ani hareketlerle olmadık yerde wc bulmak zorunda bırakan hastalık.

  edit: lütfen probiyotik hap kullanın, oldukça faydasını göreceğinize inanıyorum.
 • zaman zaman trisiklik antidepresanlardan ve ssrilardan (bkz: off label), bazan da düşük doz antipsikotiklerden* yarar görebilen ancak kesin tedavisi olmayan bir sayrılık olduğundan şüphe duyulamayacak duruma verilen ad..
 • turkcesi irritabl bagirsak sendromu olan terim.kisaca ibs,bağırsakların fonksiyonel bir rahatsızlığıdır. bağırsaklarda görülebilen yada ölçülebilen bir bulgu vermez, ancak bağırsaklar normal fonksiyonunu göremez. oldukça sık rastlanılan bir durum olup, kadınlarda ve ruhsal stress hallerinde daha çok görülür. genellikle geç adölesan döneminde ya da erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar, 50 yaşından sonra başlangıcı nadirdir.
 • mideyi sıkıştırıp yakması da ayrı bir konudur.
  bugüne kadar bilinen bir ilacı yok.
  doktorlar haftada 3 gün spor ve stresten uzak bir hayat önerebiliyor sadece.
  bir nevi lanet gibi birşey.
  allah düşmanıma vermesin.
 • bagirsaklarin fonksiyonel bozuklugu sonucu olusan ve cogunlukla karin agrisi ve ishal yapan hastalik.bu rahatsizlik aslinda kolit degildir ve boyle sunulmasi yanlistir.kolit bagirsakta iltihap olusmasi ozelligini tasir.spastik kolit diye bilinen ve aslinda dogrusu irritabl bagirsak sendromu ya da daha turkcesiyle hassas bagirsak olan hastalikta ise iltihap yoktur,fonksiyonel bir hastaliktir ve kolit gibi ciddi degildir.tedavisi yoktur ancak semptomatik bazi ilaclar kullanilabilinir.
  (bkz: gecmis olsun)
 • sinirsel bagirsak rahatsizligi. cogu zaman arastirmalarda gozle gorulur bir ciddiyet yoktur. fobiler,stress,evlilik sorunlari kaygiyla kendini gosterir. sut urunleri,misir, bugday icerikli urunler daha fazla rahatsizlik verebilir. ishal yada kabizlik gorulen bir rahatsizliktir.
hesabın var mı? giriş yap