• isitme duyusundaki verimi arttırmayı amaclayan ses ayaralar/buyutur aletlerdir.ıshıtmenın %0 dan yuksek olması halınde kullanılırlar. eskıden kulak arkasından bır kordonla cebe ınen aletlerken 1970li yıllardan itibaren kulak arkası, kulak ıcı, saydam, ten rengı, pembe, mor ...inanılmaz bir sektor yaratmıshlardır.

  bu uretımı yapan en bilinen ve guvenilir marka oticondur.
 • isitme cihazlarındaki gelişmeler şaşırtıcı düzeyde gerçekten. cep telefonu ile konuşabilmenizi sağlayan, gürültü düzeyindeki sesleri kırpıp , iletişim kurduğunuz insanlara odaklanabilmenizi sağlayan digital cihazlar yaygınlaştılar geçen zamanla.. (bkz: teknoloji)
 • fbtv de şu anda izlediğim enteresan bir gelişme var bu alanda. şu anda kullanılan işitme cihazlarının aksine kulağı rahatsız etmiyor ve terletmiyormuş çünkü kulakla fisiksel olarak bir alakası yok. kulağın hemen arkasında , kafatasında bir delik açılıyor ve oraya bir yuva takılıyor. sonrasında küçücük kare biçiminde işitme cihazı bu yuvaya bir vida yardımı ile yerleştiriliyor. bireyin bu sayede işitme duyusu gelişiyor.
 • işitme cihazları gözlük gibi değildir. takınca görmeniz normal insan seviyesine çıkmaz. işitme cihazı sadece destek olur, malesef işitme cihazı takıldığı zaman işitme sorunu son bulmaz.

  ilk olarak işitme cihazlarının ayarlanması çok zordur ve ülkemizin koşullarında parayı basmadığınız ya da doktorunuz tanıdık veya iyi niyetli birisi değilse ayarları iyi yapılmaz ve işitme cihazından verim alamama ya da yanlış ayarlardan dolayı işitmenin daha da zarar görmesi ile sonuçlanır. doktorların üstüne gidin, tehdit edin, rüşvet teklif edin, yağ çekin şirinlik yapın ama bir şekilde işitme cihazınızı memnun kaldığınız şekilde ayarlatın.

  ikincisi: işitme cihazı pazarı bayağı büyüdü ve büyüyen pazarın sonucu olarak herkes tarafından alınabilmeye ve bir sürü yerde de satılmaya başlandı. herkesin alabilecek duruma gelmesi iyi bir şey olsa da bu olumsuz bir şeye de neden oldu: kalitesiz cihazlar ve cihaz çeşitliliğinin bol olması nedeni ile yetersiz ya da alakasız cihaz satışı.
  en başta gazetede gördüğünüz yok kulak bilgisayarı yok işitme sorununuzu hemen çözüyoruz yok cuzi fiyatlara işitme cihazı gibi reklamlara kanmayın. öyle yerler size baştan savma bir işitme testi yaparlar ve son derecede verimsiz ve kalitesiz cihazı uygun(!) bir fiyat ile size kakalarlar. siz siz olun parayı basın ve adam gibi doktorlara ya da durumunuz acil değilse aylarca sırada beklemeyi göze alıp iyi bir üniversite hastanesinde testinizi olun ve onların tavsiyelerini alın, sonra da çekinmeyin başka doktorlara gidip onların da tavsiyesini alın. işitme cihazı seçmek basit bir şey değildir.

  bu sıralar kulak içi işitme cihazları pek bir moda. açıkçası ben bu modanın sebebini anlayamıyorum. bir kere kanal içi cihazlar kulak arkası cihazlara göre daha verimsizdir ve genel olarak hafif düzey işitme kayıplarında iş görürler. estetik kaygısı olan ama işitme kaybı hafifin biraz üstü olan kişiler de cihazı en üst ayarlarında kullanırlar ve bu da işitme cihazının ottan boktan sebepler ile performans kaybına uğramasına sebep olur mesela pilin zayıflaması ile güçten düşerler ve işitmenizde az da olsa verimsizlik olur. çabuk kirlenirler ve işitmenizi kolayca etkilerler say say bitmez. ayrıca estetik olarak da o kadar kullanışlı değiller bence. kulağının içinde bir şey olduğu kulak arkası cihazlardan daha da belli olabiliyor. kulak arkası cihazı saçınız ile aynı renkte seçersiniz, ve saçlarınızı azıcık uzatırsanız kulağınızda işitme cihazı olduğu belli bile olmaz sonuçta kulağa giden kalıp ve borusu şeffaf. cihaz da kulağın arkasında ve saçla aynı renkte olduğu için gizlenmiş bir halde duruyorlar.

  buradan bahsettiğim cihazlara bakabilirsiniz: http://www.phonak.com.tr/…ürünler/işitme-cihazları/

  edit: bu başlıkta bile aliexpress'ten ne idüğü belirsiz ses yükselticiyi işitme cihazı diye paylaşan, gözlük kıyaslaması yapan bol bol dalyarak var. annesi kullanıyor bilmemesi kullanıyor ama onun yerine bilgiçlik taslıyor yorum yapıyor falan. ortamlarda ülkeyi dünyayı da kurtarıyordur bu arkadaşlar zaten. bir bok bilmeden, kullanmadan yaşamadan yorum yapmak, kıyaslamak ne güzel değil mi?
 • evde bunlardan kullanan birisi varsa, yatmadan önce çıkarmaya çalıştığı sırada ya da ona sarılıp öpmeye çalıştığınız sırada bir uzaylı olduğunu sanabilirsiniz. "khuuuwaaaaaaaguuuuuuuuciiiiuuuuuuuşşşşş" gibi sesler çıkarıyor cihaz.
 • bir kulağı duymayan kişilerce kullanılamayan cihazlardır. beyindeki dalgalarla cihazdan gelen dalgalar çakışma yaptığından, kullanıldığında konuşma yeteneğinin kaybına yol açmaktadır.
 • uzun atlamanın en başarıyla uygulandığı cihaz sınıflarından biri. internette yurtdışında 100-150 dolara bulabileceğiniz bir siemens lotus size 1500-2000 tl ye itelenmeye kalkışılabilir. doktor sizi bazı yerlere yollarsa ve ordan alırsanız e doktor komisyonu, ayda satılan 10-15 cihaz nedeniyle para kazanma gereksinimi nedeniyle (bu işlerle ilgilenen bir arkadaşın itirafı) fiyat bu seviyelere çıkıyor. bunları söylerseniz mazeret de hazır; ayarını yapıyoruz (tırışkadan bir iş) e kulağınınızın kalıbını alıyoruz (o da 5 dakikalık iş) . vel hasılı kelam hoş bir sektör bir odyolog diploması kiralayıp ucuz bir han köşesinde dükkan açmayası gelmiyor değil insanın.
 • (bkz: widex)
 • abdde sigortanin uzerine uc bin dolares odemem istenen duyurgac. yaniyorum
 • pek çok nedenden kaynaklanabilen işitme bozukluklarında, çoğunlukla kulağa dıştan yerleştirilen ve kulak içine aktarılan ses düzeyini yükselterek duymada artış sağlayan protez cihazların genel adı.

  aramaya inandığım halde bu vakte kadar başlığının açılmamış olması ise bir hayli ilginç.
hesabın var mı? giriş yap