• koşuda dördüncü gelen at.
 • parça anlamı da taşıyan argo kelime. ör: top kekten bi iskit koparsana hacı.
 • iskitlere mensup kişi.

  aynı zamanda murat başekim'in tarihi roman tarzındaki eseri.

  iki sebepten ötürü ön yargılı yaklaştım bu kitaba. birincisi, reklamı yapılan, öne çıkartılan kitaplardan daha evvelde dilimin yanması. ikincisi ise tarihi roman yazma konusunda -bence- çok az iyi yerli yazarımızın olması. bu kitapta ise yazar ayrıntıları çok iyi aktarmış, tasvirleri sağlam yansıtmış. kurgu sağlam ve belli ki çoğu yazarın aksine bölgeyi, dönemi, kültürü iyi araştırmış.

  yargu ve rüya körü'nden sonra uzun süredir yerli tarihi roman kategorisinde böyle güzel bir eser okumamıştım.
 • ing. scythian
 • orta okulda bizden büyük sınıftaki bir çocuğun adı idi.

  boyutlarından dolayı çok dikkat çekerdi, bu nedenle adını da herkes bilirdi.

  tam yadigar ejder kıvamında idi orta okul öğrencisi iken bile.

  yıllar sonra gördüm elinde bununla.

  hanım kızlarımız belki bilmezler, bunu öyle çoluk çocuğun eline vermezler. bunu taşıyanın esnaf ile çok özel bir diyaloğu vardır. inanın istihza değil, kıdem gerekir bunun için. mutludur umarım.
 • "herodotos'a göre yenilen amazonlar rehin olarak alınmış ve gemilerle taşınmaya başlamışlardır; ama amazon kadınları bir isyan çıkartıp geminin kontrolünü ele geçirmişlerdir. dalgalar ile sürüklenen gemi karadeniz'in kuzey kıyılarına iskit yerleşim alanına varmıştır. burada iskitler ile evlenen amazonlar uysal iskit kadınları ile yaşamayı reddedip ayrı bir ulus yaratmışlardır."

  demek ki neymiş, anadolu kadını uysal değil savaşçıymış, uysallığı da olsa olsa taktikmiş, onlar uysal iskit (rus/belarus?) kadınına benzemezmiş. bir özgüvenli kadın tipi de bedevi kadınıdır. biz amazonlarımızı böyle seviyoruz, varsın canımıza okusunlar.

  (bkz: iskitler)
  (bkz: amazonlar/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap