• ispanyol halkının birbirini kestiği ve sonucunda franco'nun iktidarı ele geçirerek, medyanın tabiriyle 40 yıl boyu ülkeyi demir yumruğuyla yönettiği savaş.. iç savaşta yenilen sol kesimin belli başlı sembolleri vardır; kırmızı karanfil ve uçlarının ikisi de arkaya atılmış siyah atki..
  (bkz: viva la muerte)
 • alman blitzkrieg taktiklerinin ilk provasinin yapildigi savas.
 • (bkz: picasso)
  (bkz: guernica)
 • george orwell'in "homage to catalogna" isimli kitabında anlattığı savas.
 • anarşistlerin tarih sahnesinde en ciddi biçimde kendini gösterdiği ve faşizme karşı çok fedakar bir savaş verdiği ancak sovyet güdümlü marksistlerin iktidarı ele geçirme tutkusuyla silahsız ve savunmasız bırakılarak kırdırıldıkları ve sscb tarafından fransayla yapılan anlaşma mahiyetinde ülkenin franco'ya göz göre göre teslim edildiği, çok büyük bir tarihi fırsatın kaçırıldığı savaş.
 • genel yüzeysel bi bilgi vermek isterim zira türkiye de pek lafı geçmeyen ana 20. yüzyıl ın çok önemli olaylarından birisidir. nedenleri
  (1936-1939)
  ülkede daha önce de var olan ve de 1898 de afrikadaki son önemli kolonilerin kaybedilmesi yle hızlanan ekonomik buna ek olarak sosyal politik bozuklukların sonucu oluşmuş yaklaşık 600 000 kişinin ölmüş olduğu aynı milletten insanların birbirini kesip biçtiği savaş.
  1923 de diktatör general de rivera başa geçene kadar 33 tane kabine değişmiştir, ülkenin yeni monarşik yapısında politik açıdan istikrarsız bi durumda oluşu ekonomik ve sosyal durumu çok kötü bi biçimde etkilemiştir. bu iç savaş için gerekli tabanı oluşturmuştur. yönetim 19. yüzyılda çıkarmış olduğu yasayla kliseye sürekli bir maddi yardım sağlamış (tabiki klisenin krala mutlak destek vermesi koşuluyla) bu da zaten katolik olan ülkedeki konumunun gittikçe süperleşmesine ve toprakların büyük bi kısmına sahip olmasına neden olmuştur. aynı zamanda asiller ve ordunun karşılıklı çıkarlar nedeniyle kralcı ve dolayısıyla sağ görüşlü olması gibi bir durum söz konusuydu.
  halkın çok büyük bi kesimi eğitimden yoksun ve neredeyse açlık sınırında olması bunun yanısıra ülkedeki çok büyük bi kısmın vur patlasın çal oynasın şeklinde davrandığı durum bu sosyal patlamanın nedenlerinden biriydi, bunun dışında avrupadaki faşist ve komünist eğilimler de ülkedeki polarizasyonun nasıl olacağını biçimlendiren etkenlerdendi. genelde halk ve katalonya basktaki işçi sınıfı, sınıfların eşitliğini savunan komünist, anarşist, sosyalist grupların yanında yer almayı tercih ederken ülkede önemli bir de milleyetçi faşist kesim de vardı.
  bu gruplar de rivera nın döneminde biraz daha durulmuş gözükselerde yine de onun kendilerini zaptedememesi sonucu yönetimden gitmesi sonrası kurulan 2. cumhuriyet te nasyonalistler ve sonrasında cumhuriyetçiler yönetime gelmişler ama ülke içersinde büyüyen karmaşaya engelleyememişlerdir. 1936 yılında cumhuriyetçi lider sotelo nun öldürülmesi sonrası iç savaş başlamış ülkedeki cumhuriyetçiler avrupada görülmüş en zorlu mücadelelerden birini vermiş ama sonucunda franco gelmiş ve olayı bitirmiştir.
 • (bkz: robert capa)
 • no passaran sloganinin dogdugu savas donemi. franconun iktidari ele gecirmesinin en onemli nedeni, savas sirasinda sosyalistlerin birbirlerine dusurulmesi olmustur.
 • (bkz: liberta)
hesabın var mı? giriş yap