• (bkz: iel)
 • '92 mezunları olarak teker teker azaldığımız çok sevdiğim ilim ve irfan yuvam (bkz: sertaç boztepe)
 • (bkz: #50893519)
  (bkz: #51297998)
 • şu günlerde mezun olurken kıymetini anladığım ve o taş binanın aslında bir parçası olduğumu fark ettiğim biricik okulum. ayrıca son zamanlarda gerek öğretmenlerinin rotasyonuyla gerekse il milli eğitimin okulun içine yerleşmesiyle kültürünün yozlaştırılmaya çalışıldığı da bir gerçek.
 • özellikle sayısal derslerin büyük bir özveriyle öğretildiği, türkiye cumhuriyetinin en köklü eğitim kurumlarından bir tanesi. türkçe'nin dışında almanca eğitim dili mevcuttur. 1 sene almanca hazırlık ve hazırlıktan sonra 4 sene boyunca sayısal dersler* tamamıyla almanca ve alman öğretmenler tarafından alman eğitim müfredatına binaen öğretilir.

  bu köklü okuldan mezun olan her öğrenci, alman eğitiminin karakteristik yapısına binaen yaşamına da aynı özveriyi ve disiplini empoze eder.

  köklü bir tarihe sahip olan bu güzide okul, ittihat ve terakki lideri olan enver paşa'nın eliyle almanca eğitime geçirilir. o dönemde kendisinin tek rakibi olan mekteb-i sultani'nin fransızca eğitim vermesi, almanca eğitim dilinin seçiminde büyük bir paya sahiptir.

  buradan mezun olunduğunda sayısal öğrenciler abitur * programına dahil olurlar. eşit ağırlık öğrencileriyse direkt olarak sprachdiplom * almaya hak kazanır*

  abitur diplomasının en önemli faydası dil öğretiminin yanında, mühendislik lisans eğitiminin almanya'da alınmasını sağlar. mühendislik ve teknik anlamda dünyada lider olan almanya'da bu eğitimin alınabilme ihtimali de her iel'li öğrencinin hayalidir.
 • iyisiyle, kötüsüyle güzeller güzeli lisemdir.

  not: ‘13
 • çanakkale savaşına gönüllü olarak bir çok öğrencisinin katılıp şehit düştüğü lise.
  savaş sırasında okul binasının bir kısmı sarıya boyanıp hastane olarak kullanılmıştır.
  cepheden gelen 50 şehit çocuğun haberiyle kapıları siyaha boyanır.
  lisenin logosundaki sarı ve siyah renklerin anlamı buradan gelir.

  bu ülke nasıl kuruldu ?

  edit:
  liseliler şehit olmuştur fakat o fotoğraftakiler istanbul halkının yaptığı gösterilerden bir karedir.
  çocuklar sadece geçit töreni maksadıyla öyle giyinmiştir. banyodayken celme takan sabun
 • türkiye’de “lise” sözcüğü ilk defa bu okul için kullanılarak “istanbul lisesi” adını alır.

  (bkz: https://www.ielev.org.tr/…l-tarihcesi-yillara-gore/)
 • bu liseden mezun olan ve teknik bir lisans bölümünü yine türkiye'de okuyan bir kişi almanyada doğmuş büyümüş, fachhochschule lisans ve master mezunu olan birisinin almancasını düzeltmektedir. gözlemlerime göre bu liseden mezun olanlar almancayı almanyada okuyup yazan üniversite bitiren bütün gurbetçilerden daha iyi konuşmakta ve anlamaktadır. bu gurbetçilerin içinde gymnasium mezunu olanlarda var ama durum bu.
  bu lise ya çok iyi eğitim veriyor ya da almanyada bizim gurbetçilere düzgün eğitim verilmiyor.
  çocuğunun eğitimi dil öğrenmesi için yurt dışına gitmeyi düşünen kişilerin iyi düşünmesini öneririm.
  elbette iel türkiye'nin en iyi liselerinden. dolayısıyla iel'e gelen öğrenciler de türkiye'nin en iyi öğrencilerinden. ancak benzer durumu cağaloğlu, ankara atatürk, alman lisesi, üsküdar anadolu gibi iyi liselerden mezun olanlarda da görüyorum. bu durum yurt dışinda iyi eğitim dil öğrenme olayının biraz fazla şişirilmiş balon olduğunu düşündürtüyor.
hesabın var mı? giriş yap