sorunsallar (10)
 • karadeniz kıyısında karaburun'un doğusunda, maslağa bile kuş uçuşu 30 km uzaklıkta bir yerde yapılması planlanan havalimanı. eğer bir gün akp hükümeti düşer de michigan üniversitesi'ne yaptırılan rafa kalkarsa sik gibi ortada kalacaktır, olan kaybedilen ormanlara olacaktır. sırf havalimanı için ayrılan yerin bile 70% i orman, yapılaşmayı ve yeni yolları siz düşünün.

  ayrıca tüm ülke istanbul'dan ibaretmiş gibi sadece "üçüncü havalimanı" olarak bilinmesi de ayrı bir garipliktir.
 • istanbul'un ebesini sevme projesi kapsamında en uygun yer seçilmiştir.
 • hürriyet haberine göre yüzde 85'i orman araziye yapılacakmış.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21861230.asp

  böyle büyük inşaatlar yapan/yaptıran insanlar ağaçlara kendilerinin de ihtiyacı olduğunu bilmezler mi? sanki o ağaç, o orman sadece çevrecilere lazım. bir grup çevreci kızıyor sadece sanki.

  halbuki o ağaç, o orman onu kesene de kestirene de lazım.
 • modern evrensel değerlerden yoksun bir kitlenin temsilcilerinin iktidar olması neticesinde, artık normal olarak karşılanan doğa katliamına konu olacak havalimanı.

  -7 bin 800 hektar ormanlık alan yok olacakmış
  -ama yüzlerce insana iş ve aş imkanı doğacak aga, hem ağaçları da başka yere ekeriz sonra.

  estetik olgusundan o kadar yoksun bir kitle ki bu;

  kars'a bal ve kaşar,
  ısparta'ya gül,
  tekirdağ'a köfte heykeli

  yapıyor. kemer'de birbirine sarılan birbirlerini bütünleyen insanı konu edinen heykel müstehcen bulunabiliyor.

  kanalistanbul denen zırvanın her iki yanına oluşturulacak iki şehire de bağlantısı olacakmış bu ulu eserin.

  vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

  bıyıklıya not:

  kimse havalimanına karşı değil. yapılacak yerdeki doğal hayatın canına okunmasına karşı olanlar var elbette.
 • nedense orman ağaç gidecek diye karşı çıkılan havalimanı. olm adam belediye başganıyken istanbulda otoyol kenarlarına bilmem kaç yüz bin tane ağaç dikti ya ? daha ne istiyosunuz anlamıyorum. o gideceklerin yerine dikildi hep önceden.
  (bkz: yersen)

  (zöge : olm harbiden gerizekalısınız lan :)
 • (bkz: şenol 3)
 • acilen yapılması gereken havalimanıdır.

  mevcut havalimanlarından istanbul atatürk havalimanı kapasitesinin çok çok üstünde hizmet vermeye çalışıyor. diğeri ise 2020 yılına kadar maksimum kapasitesine ulaşacağı düşünülüyor. fakat sabiha gökçen havalimanı'nın genişleme imkanı varken diğeri için yok.

  yeni havalimanının yapılacağı yer hakkında 3 farklı yer düşünülüyordu. ilki, şuan gündemde olan şehrin kuzey tarafı. ikincisi ise silivri - çatalca dolaylarında güney sahil kısmı. üçüncüsü ise yine marmara denizi'nin ortasına kanaldan çıkarılacak topraklar ile oluşturulacak yapay ada üzerine yapılmasıydı. tüm bunlardan en uygununu şehrin kuzey kısmı olarak görmüşler.

  havalimanı yapımı zordur. olay sadece terminal ve yanına yapılacak 2 tane pistten ibaret değil. öncelikle yapılacak havalimanı 5 pistli ve genişlemeye imkan veren bir yapıda olması düşünülüyor. bir havalimanının yerini belirlerken, o havalimanına ait rotalar söz konusu olur. uçakların iniş ve kalkış yapacakları yerler, yaklaşma rotaları, rüzgar gibi etkenler önemli rol oynar. şehrin güney kısmı rüzgarlar nedeniyle söz konusu değil. deniz üzerinden lodos geldiği zaman mevcut 3 pistin 1 yada 2 tanesi iptal oluyor direkt. fakat kuzeydeki terminal içinde kuşların göç yolları üzerinde olması ve ormanlık alan olması gibi kusurları var. ayrıca sırf arazi yapısı yüzünden altyapı çalışmalarının 1-2 milyar $'a ulaşabileceği konuşuluyor.

  konu kısacası tam bir çıkmaza sahip, fakat bu havalimanının bir yerlere yapılması lazım. ülkeye giden - gelen yolcu sayısının arttığı bir dönemde yüksek kapasiteli bir havalimanı istanbul'un ve ülkenin ihtiyacı olduğu birşeydir. çok hoşuma giden birşey olmasa da en uygun seçenek üzerinde, en az zararla inşa edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap