2212 entry daha
  • isveç hakkında türkiye'den yapılan yorumları okuduğumda zihniyet farkı konusunda açılan uçurumun git gide büyüdüğünü görebiliyorum. iki toplumun ortalamasının olgulara yaklaşma ve kavrama şekli birbirinden o kadar uzak ki; birinde olanları diğerine izah edebilme olanağının artık pek kalmadığını düşünüyorum. iki ayrı tür, iki ayrı galaksiye dönüşmüş bir hali var türkiye ile isveç'in. biz, isveç'i evi ve yurdu olarak gören ve değer yargılarını benimsemiş insanlar olarak, zaman zaman buradan türkiye'deki olayları anlamakta oldukça güçlük çekiyoruz. aynı şekilde türkiye'de yaşayanların da burayı anlamaktan çok uzak olduğunu görüyorum. aradaki fark buraya taşındığım 2010 yılında bu derece büyük değildi.

neymiş iranlı biri hakim, savcı yahut türk biri polis olduğu için isveç swedistan olmuşmuş. isveç'in göçmenler konusunda ciddi sorunları var, bundan kimsenin şüphesi yok; lakin bu konuda kötü diye verilen örnek aslında işin başarılı olan tarafı. isveç'te bir mesleği icra edebilmenin şartı ırk ya da milli kökene değil, liyakata bağlıdır.
    ayrıcalık sahibi olmayan bir göçmenin sosyal statü sahibi bir meslek edinmesi isveç'in göç politikalarının iyi olan tarafına örnek verilebilir ancak.
  • yanlış göç politikaları ve aptal politik doğruculuk yüzünden asla danimarka olamayacak ülke. bunları eleştirenlere ‘ırkçı’ diyerek (tanıdık geldiyse) ülkelerine dinamit döşemişler. üstteki yazarın dediği kağıt üstünde ‘hoş’ gözükebilir ama gerçek hayattaki yansımaları sorunlu olacaktır.
  • yukarıda imkanı olsa türkiyeden topuğu götünde kaçacak bazı hoşgörüsüzlere batan ülke. siz avrupanın diğer yerlerini de gezin bakalım holllandayı fransayı belçikayı almanyayı. aynı şeyi göreceksiniz. bu ülkeler bir şeyleri başarmış farklı kültürleri aynı hamurda çatışmaları minimum seviyede tutarak barındıran ülkeler. sizin ne farkınız var da insanları eleştiriyorsunuz amk orta doğuluları?
199 entry daha
hesabın var mı? giriş yap