57919 entry daha
  • “…bütün insanlar sıkıcıdır. sıkmak, kendini ve başkalarını sıkmak diye ikiye ayrılabilir (.....) şu garip bir gerçek ki, kendilerini sıkmayanlar genellikle başkalarını sıkarlar, kendilerini sıkanlar da başkalarını eğlendirirler...”

søren kierkegaard - kahkaha benden yana
  • “tanrı'dan tamamen yoksun olan bu dünya tanrı'nın kendisidir.”
  • ey buradan içeri girenler, her türlü ümidi geride bırakın. cehennem ümidin olmadığı yerdir. hiçbir ümidin kalmaması, hayatta cehennemi yaşamaya denktir…

dante
    ilahi komedya cehennem

“ lasciate ogni speranza voi ch'entrate “
  • bütün isyanım çaresizliklere, bu kahpe imkansızlıklara, bu mesafelere, bu zamana ve bu bizi çepeçevre kuşatan insanlara, onların pis kurallarına, beş para etmez inançlarına.

ümit yaşar oğuzcan*
  • gece midir insanı hüzünlendiren
    yoksa insan mıdır hüzünlenmek için geceyi bekleyen? gece midir seni bana düşündüren,
    yoksa ben miyim seni düşünmek için geceyi bekleyen?
  • anlamak masraflı iştir; emek ister gayret ister samimiyet ister. yanlış anlamak kolaydır oysa. biraz kötü niyet, biraz yetersizlik kâfidir.
  • brecht, şansı 'yakalayamama' nedenimizi şöyle açıklar.. "fazla hırslı koşan şansı sollar ama yakalayamaz.."
  • sorarlarsa, 'ne iş yaptın bu dünyada?' diye, rahatça verebilirim yanıtını: yalnız kaldım. kalabildim! altı milyar insanın arasına doğdum. ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından. / hakan günday
  • "bir toplum, altınları için bankalar yapıyor ama hayallerini bir çatı altında toplayacak müzeler kuramıyorsa siyasetçileri, ekonomistleri istediği kadar konuşsun, yoksullaşıyor demektir."
    görsel
4803 entry daha
hesabın var mı? giriş yap