330 entry daha
  • girne bulvarı yıkılmış vaziyette.
  • an itibariyle girne caddesi ak parti binasi taslanmakta. vatandas izliyor. kim ve kimlerce taslandigi mechul. bu arada alsancaga ulasim oldukca sikintili. ne sekilde ulasim saglanabilecegi konusu net degil.
  • şu adreste gündoğdu meydanı'nda bir apartman dairesinde çıkan yangına dair fotoğraf var. gerçek gibi duruyor ancak eylemlerle ilgili olarak nasıl böyle bir yangın çıktığına anlam vermek güç.

düzelti: spy adlı kullanıcıdan az önce aldığım mesaj: "yangın değil meşale hocam, ev arkadaşın."
  • alsancak gül sokak, ıtalyan sokak ve gündoğdu gazdan yıkılıyor. bir değişik bu gaz tüm yüzü, gözü yakıyor solumaya bile gerek yok. yollarda yakılmış ateşler var. ve tomalar, panzerler tüm etrafı sarmış vaziyette. dikkat edin.
  • son dakika: izmir'de polis lozandan gündoğduya doğru gaz bombalarıyla ilerlemeye başladı. barikatlara yaklaşıyor.
  • basmane atatürk lisesinin arka sokaklarında 10-15 sivil bizi kovalarken, 2 tanesini sıkıştırıp anasını siktik. hayal bile edemezsiniz. gönlünüze bir damla olsun su serpecekse eğer.
    gündoğduya kaçıyoruz sahil tarafından burası daha temiz, diğerlerine duyurun. basmane çok karışık, desteği gücü olmayan yakınından geçmesin uğramasın.

ben işgüzarlık edip hepsini sivil polis sanmıştım, akp yarak kolları mıdır nedir o tarz tipler polislerin, sivil polislerin arasında.

mermi sesi duydum, net söyleyebilirim! plastik olmasını umut ediyorum... ha bu arada 3-4 eylemcide tabanca gördüm. burada olaylar hiç iyiye gitmeyebilir, insanların canı yandı! dün arkadaşımın kolu kırıldı abisi, kuzeni yanımda zor tutuyoruz, yer yer tutmuyoruz bile artık.

biri o 2 kişiye yardım çağırsın.. hep eylemciler yardım çağırısı yapacak değil ya. 2 sivil polis midir akp amcık kolları mıdır nedir. kaldırıp çöpe attık.

herkese duyurun basmane lozan çok karışık. metrodan çıkanları da tutuyorlar. buraya ulaşmaya çalışmasınlar bu yollardan.
  • buca da ayakta. heryerde bi 10. yıl marşı, tencereler kaşıklar.
    60ına 70ine gelmiş teyzeler dahil herkes. tayyip istifa diye sokaklarda bağırıyor.
  • yaktılar karşıyaka akp ilçe binasını. yazıklar olsun, koca binayı ateşe verdiler.

edit: itfaiye elipleri geldi. çalışmalarına engel olmaya çalışıyolar. neyseki daha fazla büyümeden söndürdüler.
  • gündoğdu'ya inemedim ama üçyol'da toplananların yanındaydım. burada tam bir sivil eylem vardı. ne bir parti ne de örgüt bayrağı görüldü. tamamen çevre evlerde yaşayanlar, yakın mahallelerden gelenler üçyol meydanını trafiğe kapattık. bir iki örnek dışında en ufak bir taşkınlık olmadı. yaklaşık iki saat kadar meydanda kalındıktan sonra bir grup hatay tarafına yürüyüşe geçti, kalabalığın çoğu da dağıldı. hala uzaktan uzakta korna ve düdük sesleri gelmeye devam ediyor.
  • 2 haziran'da katıldığım destektir.

başlarda festival havası vardı ve oldukça kalabalıktı. akşama doğru biber gazı rüzgarla birlikte yakmaya başladı. provokatörler tarafından söylediğinden şüpheleniyorum ama basmahane tarafına destek istediler. herkesle beraber o tarafa gittik. ilerledikçe biber gazı attılar ama herkes kendine gelip gene yürüdü. sonra bir anda portakal gazı yağdı. apartmanların tepelerinden atmaya başladılar. biz dağılmıştık ve 3 arkadaş kaldık. 2 tane portakal gazı benim ve arkadaşımın ayağına düştü. ilk defa böyle şiddet içeren bir eyleme katıldığım için ne yapacağımı bilemedim ve bütün dumanı içime çektim. nefes alma refleksiyle daha çok çektim. hiçbir yeri göremeden hem koştum hem kustum. arkadaşlarımı kaybettim nefes alacak yer aradım. mc donals'a girdim. orada arkadaşlarım beni buldu ve kendime getirmeye çalıştılar. tam nefesimi kontrol altına aldığımı düşünürken polis mc donals'ın camlarına vurmaya başladı ve herkes yukarı doğru kaçmaya başladı. o sırada arkadaşım elimi tuttu ve depoya girdik. 6 kişi içerde beklerken kaçamayıp alt katta kalanların çığlık seslerini duyduk. bir arkadaşım da kalmış aşağıda çocuğun biri kriz geçiriyormuş o da ona yardım etmek için kaçmamış. polis içeri girdiğinde "ne olur vurmayın, astım bu arkadaş kriz geçiriyor." demiş. sonra polis bizim arkadaşa vurmaya başlamış. bu arada arkadaş kız. kadının birini öldüresiye dövmüşler. zaten polis içeri girmeden önce polisler "vurun, parçalayın, acımayın!" diye bağırmış. polislerin gittiğini düşünüp üst kata kaçtık biz de. tekrar bastılar ve küfürler eşliğinde yakalandık. çıkışta polislerin yanında ellerinde tahta sopalılarla ak partililer bekliyordu. herkesi otobüsler doluşturmaya başladılar.başka bir otobüsün şöförünün polislerle kavga ettiğini gördüm o sırada. otobüs ile kaçmaya çalışan insanları almak isteyen polise kapıları açmak istemedi. polis eşliğinde yürürken önümüzdeki arkadaş sağa doğru kaçın dedi ve koşmaya başladık. önce çocuk hastanesi sonra bir otele sığındık. sabaha kadar kovalandık. sonunda alsancak'tan çıkabildik ve evime gelebildim.

bugün dinleniyorum ama yarın gene ordayım!
298 entry daha
hesabın var mı? giriş yap