• draftta 2 numaradan, zion'un arkasindan secilmesini bekledigim gelecegin westbrook'u.
  • march madness’ı marquette maçında yaptığı 17 sayı, 16 asist ve 11 ribaundluk triple-double ile açan murray state university’nin deli ruhlu, müthiş enerjik oyun kurucusu. takımı da maçı 84-63 kazandı.
  • 2022-23 sezonu nba mvp'si.
  • kaçıncı sıradan seçileceği açıkçası biraz muallakta. draftta ilk 5'te olması beklenen takımlara baktığımızda pg pozisyonunda genç ve potansiyelli oyunculara sahip takımlar kendisini seçmeyebilir. örneğin knicks dennis smith jr'a, cavs colin sexton'a, hawks ise trae young'a sahip. yani bu üç takımın ilk üç sırayı aldığı bir draft sıralamasında morant ilk 3 dışında kalabilir. ancak suns ve bulls'un bu adama deli gibi ihtiyacı var. suns'ın aslında bir çok şeye ihtiyacı var ama özellikle lavine-porter jr-markkanen-wendell carter çekirdeğini kuran bulls'un eksik son parçası takımı yönetecek bir pg ve morant bu role çok iyi uyuyor. yani olur da bulls 1. sırayı alırsa ve zion yerine morant'i seçerse bana kalırsa çok sürpriz olmaz.

oyun olarak kendisini westbrook'tan çok de'aaron fox'a benzetiyorum. hızlı, atletik, çok iyi bir pick and roll oyuncusu, kusursuza yakın bir saha görüşü var, son maçında görüldüğü üzere dış şutu gelişime açık. şu an için tek eksiği fiziği ve savunması olarak gözüküyor ki bu artık olağan bir şey. ligde 1-2 sezon geçirdikten sonra düzelmeyecek bir husus değil.

açıkçası 10 yıl sonra dönüp baktığımızda bu draftın en iyi oyuncusu olarak anılacağını düşünüyorum.
  • potansiyel westbrook-rondo karışımı gibi duruyor. heyecan verici. şutunun zayıflığı ise handikabı. superyıldız da olabilir rondo-rubio-ben simmons durumuna da düşebilir.
  • suanda fizigi ve oyunu 2k'da yeni pg acılmısta draft edilmeyi bekleyen karakter gibi. elinden sutu biraz lonzo ball gibi cıkartıyor. o da ilk senesinde kötü sut atarken hatta deli gibi itin bir yerine sokulurken belli bir seviyeye cıkarmıstı 2.senesinde. morant de aynı seyi yapıp ileriki senelerde yüzdesini ve en önemlisi mekanigini gelistirebilir. onun dısında savunma yapacak cabuklugu var. hic birsey olmasa yapacagı baskıdan ve pas arası savunmasından belli bir top calma yüzdesi tutturur. fizik konusuna hic girmiyorum. ıngram dısında fizigini gelistiremeyen oyuncu yok heralde ligde.

gelelim nasıl oyuncu olabilir sorusuna. esnekligi,hızı,dogal vücut dengesi,saha görüsü ve cabuklugu suanki oyunun en önemli özelliklerinden. wall gibi dogustan sporcu ama kafasız degilse belli bir ortalamada oynatıyor zaten bu özellikler. gelistirerek gidebilirse ligin en iyi birkac kısasından biri olabilir. potansiyel olarak o seviyeye bile cıkabilir takımına ve kendine baglı olarak. suan da tarzı,fizigi hatta degisik sac modeliyle en yakın fox'a benziyor.

kacıncı sıradan secilebilir diye düsünürsek 1.sıra kesin belli. bu kadar hypedan sonra zion asla düsmez. zaten öyle de olmalı. ilk amac ihtiyacın olmasa dahi en iyiyi almak draftta(suan öyle gözüküyor). morant bence son mactaki sut performansından sonra(özellikle kendine güven) 2.sıraya yükseldi. tabi kimin sececegi de önemli. suan en yakın phoenix duruyor 1'den secmezlerse. onun dısında ihtiyaca göre daha alta düsebilir. phoenix den sonra bulls atlamaz muhtemelen. büyük ihtimalle 4.sıra yapar bu da. yani tahmini phoenix 1.sırayı almazsa 2.sıra olurlarsa 4.sıradan bulls olacak gibi.

bunların hepsi tahmin ve cıkarım tabi. drafta inanma draftsız kalma demisler.
  • şanlı grizzlies'imize hayırlı olsun.

jerry west reyiz bu draftın en iyi oyuncusu demiş.
  • bu genc adam göreceksiniz (bkz: zion willimsion)dan daha büyük etki yapacak ve basarili olacak.
  • ismi yıldız olmaya müsait.

18/19 ncaa istatistikleri (parantez içi: zion):

sayı ort: 24,5 (22.6 )
    sayı %: 49,9 (68)
    3 sayı %: 36,3 (33,8)
    serbest atış %: 81,3 (64)
    ribaund ort: 5,7 (8,9)
    asist ort: 10 (2,1)
    süre ort: 36,6 (30)
  • (bkz: jorah mormont)
hesabın var mı? giriş yap