• dc comics'in, akıbetini okurların ellerine bıraktığı çizgi roman karakteri. ikinci robin olan jason todd'un joker tarafından ölesiye dövüldüğü sayıda sağ kalıp kalmaması konusu okurların telefonla verecekleri oylara göre sonuca bağlandı.
 • çizgiroman dünyasında ben amca'yla birlikte ölümden dönmeyen nadir iki kişiden biriydi kendisi...
 • mtvnin real world isimli gubudik yarışması sayesinde adını duyurup, sonrasında hangi akla hizmetse dc tarafından işe alınan judd winick isimli yeteneksiz insan tarafından hayata döndürülmüştür. sebebi de bu zatın bu karaktere duyduğu inanılmaz sevgidir. batman'in belki de en güzel, en anlamlı ve kendisini en etkileyen, derin izler bırakan hikayelerinden biri olan death in the family'nin içine bu şekilde eden bu zat, bunu adam gibi bir hikayeyle bile yapacak kabiliyette ve zekada olmadığından jason todd hayata superboy prime denilen supermanın bilmem kaçıncı kırması bır başka saçma sapan karakterin ergenlik sorunları içinde ve biraz da deliliğin pençesinde saçma sapan bir kendi kendine "çok sinirliyim abicim" triplerine girdiği bir anda bir duvara yumruk atmasıyla hayata döner. evet öyle, bir ergen histeri krizi geçirip de duvar yumruklarsa bilmem kaç yıldır ölü karakterin teki dirilebiliyormuş, yeter ki winick paşa en sevgili oyuncağına kavuşup tatmin olsun. neymiş efendim, yumruğu superboy atmış da çok güçlü ve özel bir yumrukmuş. neymiş efendim vurduğu duvar gerçekiğin duvarıymış da gerçeklikte oynama olmuş... mış da mış mış...

  çizgi romanlarda diriliş öykülerine normalde hoş bakılmaz. bu diriliş bir de zamanında okurların "ölmesi" yönünde üşenmeden arayıp oy verdikleri bir karakter için olunca, üstüne batman'ın en iyi ve en derin etki bırakan hikayelerinden biri olan (jason todd'un ölümünü anlatan)death in the familynin de canına okununca bayağı bir tepkiyle karşılastı todd'un geri dönüşü.

  dahası kendisinin geri dönüşünün, winick'e ve tek tük jason todd severe haz vermek dışında hiçbir işlevi olmadığı da çıktı ortaya zamanla, "batman'ın jason toddun geri dönüşüne tepkisi" de işlendikten sonra... batman ailesi zaten nightwing, robin, batgirl, oracle gibi yan karakterlerle yeterince kalabılıktı ve todd'a yer yoktu. winick pek sevgili todd'cuğuna yer açmak amacıyla dcnin baş editor'u didio'nun da desteğini arkasına alıp "gereksiz" diye nitelendirdikleri orijinal robin, dcnin ikonik karakterlerinden biri olan dick grayson'u, yani nightwing'i öldürmeye kalkıştı (ki bu arada sistematik bir şekilde nightwing kendi kitabında -ki dcnin en çok satanları arasındaydı- yerle bir edilmekte, işe yaramaz bir görüntü çizmekte ve okuyucuları isyanlara sürüklenmekteydi), ama haberin duyulmasıyla bir anda müthiş bir okuyucu tepkisi doğdu, winick ve didio özellikle kara listeye alındılar ve hatta çoğu kişi için dan didio'nun adı sonsuza kadar bu salak fikri yuzunden "didiot" olarak değişmiş oldu. okuyucu cephesinde bu sorunlarla karşılaşan 2 kafadarın işleri dc toplantılarında da iyi gitmiyordu, zira greg rucka gibi winick'den daha kıdemli, saygın ve "yıldız" konumundaki yazarlar da dick grayson'un dcnin o anki büyük olayı infinite crisis'da öldürülmesini veto etmişlerdi. ve en sonunda da, bizzat dcnin patronu paul levitz'in "olmaz öyle şey" demesiyle de bu emellerinden vazgeçmek zorunda kaldılar... bu, dick grayson'un ölümüyle todd'un onun yerine nightwing olmasının da suya düşmesi demek oluyordu, bu yüzden todd infinite crisis sonrası nightwing sayılarında sadece dick grayson yaraları iyileşip, eski gücünü toparlayıncaya kadar, o ortalarda yokken fırsattan istifade onun yerine geçmeye kalkışmış bir acınası "nightwing'in taklitçisi" olarak çıktı karşımıza, sonunda da dick grayson'un geri gelmesi ve kendisini ölümden kurtarmasıyla "hata ettim, seviyorum hepinizi canim ailem, byes" türünden bir mesajla çekti gitti...

  diriltildiğinden beri dcnin kendisi için herhangi bir amacı ve yeri olmadığı iyice belli olan todd'un bu durumu hikayelerine de yansıdı. devamlı kendisinden başkalarına ait karakterlere bürünen bir taklitçi konumundaydı red robin, red hood, nightwing gibi. ara sıra batman'ı, nightwing'i, robin'i rahatsız etmek için ortaya çıkıyor, onlarla dalaşıyor, sonra teplenince gene yok olup gidiyordu. batman ailesinde kendisine yer olmayan, ne yaptığını bilmez bir karakterdi anti-hero/villain çizgisinde gelip giden. countdown'da ise daha yumuşamış, daha kahraman olma ve kendisini kanıtlama, affettirme sevdasında gözükmekteydi... ama genel olarak boşlukta gezinip duran, amaçsız, manasız bir karakterden öteye gidememekteydi.

  batman'ın dc karakterlerine göre "ölümü", okuyuculara göre ise omega bölgesine kapatılması (ki 1-1.5 yıla "kurtarılması" hikayesi bekleniyor) ile oluşan boşluk neticesinde yeni batman'ın ortaya çıkacağı "battle for the cowl" hikayesinde bu sefer de batman taklitçiliğine soyunmuş bulduk kendisini, ki bir okurlarla yapılan toplantıda yeni batman adayları içinde ismi geçtiğinde milletin bir ağızdan yuhalamaya basladığı biliniyor... kendisi de, batman'la, batman'ın fikirleriyle ne derece alakasız olduğunu ispatlamak istercesine elinde silahla onu bunu vuran bir batman olmuş zaten. battle for the cowl'un 2. ayağında gördük ki, kendisi sadece suçluları vurmakla kalmıyor, onlara işkence etmekte, kendi bat-mağarasının bir köşesine açlıktan ölmeye terketmekte, dick grayson'dan kaçmak için 8-10 yaşındaki bir çocuğu (bruce wayne'nin oğlu olduğuna inanılan damian wayne) göğsünden vurmakta, diğer tüm batman adaylarını yok etme planları çerçevesinde tim drake'in (şimdiki robin ve dahası kendisini bir şans daha vermek adına hapisten çıkartmış olan kişi) kalbine yakın bir yerine, basbayağı öldürme amacıyla, batarang saplamakta... "2sini hallettim, sıra 3.de" diyerek damian ve tim'den sonra şimdi de hikayenin 3. ve son bölümünde dick grayson'a saldıracağını da belli etmekte.

  batman'ın yokluğunda nightwing olarak zaten onun gotham'ın koruyucusu ve batman ailesinin başı görevlerini çoktan üstlenmiş olan dick grayson ise artık "batman" kimliğine bürünmesinin gerekliliğine ikna oldu ve dahası damian'ı öldürmeye kalkıştığı ve batman ismini kirlettiği için zaten çoktan todd'a haddini bildirme kararı aldi. tim'e yaptıklarının herşeyin üstüne tuz biber ekeceği ve dick grayson'un kendisine dirilişinden beri hakettiği cezayı keseceğine hiç kuşku yok.

  her ne kadar sinir bozucu ve çoğu kişinin ölse üzülmeyeceği bir karakter de olsa en nihayetinde 8-10 yaşlarındaki bir çocuk olan damian'ı ve ardından da tim'i öldürmeye kalkmasıyla todd artık geri dönüşü olmayan bir yola girdi. "kendisini affettirmesi" söz konusu bile olamaz. ki battle of the cowl'un yazarı tony daniel de verdği bir röportajda amacın bu olduğunu söyledi.

  bu sevilmeyen ve amaçsız karakter şimdi ya yeniden öldürülecek, ya da (ve büyük ihtimalle) yeni bir villain olarak çıkacak karşımıza ve bundan sonra karakteri hep bu çizgide kalacak... ve belki de son derece kıskandığı ve yerine geçmek, ondan iyi olduğunu ispatlamak gibi dertleri olan dick grayson'un kendine has, özel "kötü adamı" olacak bundan böyle. ve dick grayson`un batman'e geçiş sürecinde yaratılan bu yeni villain, bruce wayne'nin geri dönüşüyle tekrar nightwing olduğu zaman da o sayfalara taşınacak dick grayson'la beraber. zira nightwing karakterinin en ihtiyacı olan şeylerden biridir kendi "joker"i...

  kesin olan bir şey var: winick kendisini ne kadar severse sevsin todd bir kahraman olarak tutunamadı dc'de. ilk yaratıldığında da okurlara kendini yeterince sevdirememiş ve sonunda onların oylarıyla öldürülmüştü, dirildiğinde de sevdiremedi. hikaye bakımından ise "robin" olarak da ne fiziken, ne mental açıdan yeterince iyi değildi ve sonunda bu ölümüne yol açmıştı. dirilmiş ve büyümüş, batman'ın kendisini yetiştirme turunun aynısını atmış vs. hali de gene ne yetenek ne mental açıdan yeterince iyi değil, gene kahraman olarak tutunmasına izin vermemekte. ya ölecek, ya da dibe batacak. ama jason todd asla olmayı hayal ettiği "kahraman" olamayacak, zira yok kendisine o ışık, o karakter, o yetenek...

  edit: imla
 • bir dönem batman kostümüyle de çizgi romanlarda yer alan dc comics karakteri. tahmin edebileceğiniz gibi punisher vari bir karakter olmuştur kendisi.
 • ölümden döndükten sonra tam punisher tarzı süper karizmatik bir anti-kahramana dönüşmüşken dc kafasına fanus koyup pelerin takarak mysterio'ya döndürdü adamı. oldu olacak tekrar robin taytı giydirin.

  eski kostüm
  yeni kostüm
 • anladık, çizgi-roman dünyasında mefta karakterler -istisnalar hariç- daima ölü kalmıyor ancak bu elemanın öte taraftan dönüşü batman mitosu için en hafif tabirle talihsizliktir bence. jason todd karakteri robin formasını terlettiği zaman diliminde aldığı negatif tepkiler neticesinde yazarlarca öldürülmüş, vefatı batman'e belki de hayatının en büyük ikinci travmasını yaşatmıştı. batman hush serisinde -sonradan aslında kılık değiştirmiş clayface olduğunu anladığımız- jason'ın geri dönüp batman ile dövüşmesi ve bu dövüş esnasındaki diyalogları da pek şahaneydi, ama neticede jason olmadığı anlaşılmıştı. şimdiyse batman hayranlarının daha ziyade the killing joke'dan hatırlayacağı red hood karakterinin formasına bürünmüş olarak sahici bir geri dönüş yapmış.

  kusura bakmasın kimse ama, death in the family'de okuyucunun batman ile birlikte yaşadığı ve seneler süren travmayı sikip atmıştır bu gereksiz diriliş, tebrikler dc.
 • benim için halen ölü bir karakterdir. joker'in neden batman'in en büyük düşmanı olduğunun da kanıtıdır.
  bir levyeyle ölene kadar vurmuştur ona joker.
 • joker'dan çok kaliforniyalı bir avukat tarafından öldürülmüş olduğu iddia edilebilecek karakter.

  jason todd'u kim öldürdü?
 • lazarus pit'in metaforunu bilmeyenlerce eleştirilen güzel insan. o güzel insanlar o güzel pitlerden ak bir şekilde çıktılar pfmkfmf.
 • bu karakter üzerinden aslında toplum psikolojine bakabiliriz. şöyleki; bu karakter ilk çıktığında kimse sevmedi ve karakterin ölümüne bir nevi çizgi roman severler neden oldu. çizgi roman okuyucuları, daha 18 yaşında olmayan bir gencin psikolojik sorunları olan bir hasta tarafından "öldürülmesine" izin verdi. hatta eleştirmenlerin hayata geri dönmez dedikleri uncle ben gibi bir karaktere benzetti. ama daha sonradan geri dönmesi için kampanyalar yapıldı zorlama ama bir o kadar da badass olan red hood oldu.
hesabın var mı? giriş yap