• edonkey 2000 'i ve overnet 'i yazan ama gui isinden anlamayan kisi..
 • opencoin ve mtgox'u da kuran kişiymiş kendisi. nerden bu adamın ismine ulaştığımı unutmuşum. ayrıca ripple'ın da arkasındaki isim imiş.
 • önceleri ripple ekibinden olan ama sonra ayrılarak stellar lumens'i geliştiren kişi.

  mtgox'u kuran kişi olduğu için bir çokları mtgox fişi çekince paraları alıp kaçan kişinin de jed mccaleb olduğunu zannediyor. ancak mtgox pazardan çekilmeden önce başkalarına satılmıştı. o vakayla jed reisin bir ilgisi yok. bu bilgi de yer alsın burda.
 • jed mccaleb (doğumu 1975) newyork times tarafından 2018'de blockchain devrimine liderlik eden ilk 10 kişiden biri olarak seçilmiştir ama kanımca hırsızın önde gidenidir.

  jed 4 milyon aktif kullanıcıya hizmet eden edonkey isimli bir program yazar. 2006 yılında yılında rıaa ( müzik alanında amerika kayıt lisanslama kuruluşu) ile dava açılmaması karşılığı 30 milyon dolar ödemeyi ve yazılımı durduracağını kabul eden anlaşmayı imzalar.

  jed mccaleb 2007 yılında ticaret sitesi yapmak amacıyla mtgox alan adını alır. 2010 yılında bu siteyi bitcoin ticareti yapmak amacıyla revize eder. site popüler olunca 2011 yılında mtgox sitesini japonya'da yaşayan bir fransız'a satar. kendisinde de küçük bir hisse kalır. bu satıştan sonra siteden 25 bin bitcoin çalınır. seri satışlar sonucu haziran 2011'de bitcoin'in fiyatı 1 cent'e düşer.

  mtgox bunu bir şekilde tolere eder ve büyür. öyle ki dünya bitcoin ticaretinin %70'i bu site üzerinden yapılır. asıl bomba 2014 yılında patlar. bu sefer siteden 850 bin ( 750 bini müşterilere ait) bitcoin çalınır. mtgox iflasını açıklar. bitcoin fiyatı %40 oranında düşer. şirket eski bir cüzdanda 200bin bitcoin bulunduğunu açıklayarak zararı 650 bin bitcoin'e indirir.

  jed mccaleb bu arada ripple dijital coini geliştirir. 2017 yılında ortakları ile anlaşmazlığa düşer ve 9.5 milyar ripple alarak ortaklıktan ayrılır. elindekileri satacağını açıklayınca ripple bir gecede %40 değer kaybeder. daha sonra taraflar sözleşme imzalar ve tek satışta işlem hacminin %1'ini geçmeyecek şekilde 7 yıl içinde parça parça elindekileri satma konusunda anlaşırlar. jed aylık 12 milyon dolar değerinde düzenli olarak ripple satıyor ve elinde halen satacağı 5 milyar dolar değerinde ripple var. (elinde ripple tutanlara aynı oranda ücretsiz spark coin dağıtılmasının bununla ilgili olduğunu düşünüyorum.)

  jed 2014 yılında ayrıca stellar dijital coini de kurar. başlagıçta ripple prokotolüne dayanan bu coin 2015 yılında protokolü iptal edip stellar consensus protokolüne geçti. önceden kurmuş olduğu lightyear.io borsasında işlem yapılmasını kolaylaştırmak için bu sefer interstellar'ı oluşturdu.

  en son ibm ile blockchian bankacılığı için anlaştığı biliniyordu. anlayacağınız bu süper zeka gencimizin parmağı her olayda bir şekilde bulunuyor.

  bu arada mtgox kayyumu ellerindeki 150 bin bitcoin'i 15 aralık 2020 de satıp paranın alacaklılara dağıtılacağını duyurmuştu. bu yüzden bitcoin'in fiyatında büyük bir düşüş bekleniyor.
hesabın var mı? giriş yap