• bu herifleri anlatmak imkansiz. asmislar. 96 yilinda bir araya gelen ikili produktor stoupe the enemy of mankind ve vinnie paz ( aka ikon the verbal hologram) , inanilmaz acimasiz ve 12'den vuran sozleriyle muhtesem olduklarini kanitliyorlar. hersey hakkinda soyleyecek o kadar cok seyleri varki ve soyledikleri seylerin hepsi o kadar dogru ki. stoupe inanilmaz bir produktor. baska diyecek bisi bulamiyorum.. kesinlikle dinleyin...

  (bkz: underground hip hop)
 • kanimca bulunmus en süpper grup ismi.ve hepimiz bu grubun adini biliorsak ne kadar underground olduklarini da tartismak laazim o ayri
 • jedi mind tricks, iki lise arkadaşı olan vinnie paz (vincenzo luvineri, önceki lakabıyla ikon the verbal hologram) ve stoupe the enemy of mankind (k.z. baldwin) tarafından kurulmuş philadelphia çıkışlı tanınmış bir underground hiphop grubudur.grupta mc'lik görevini vinnie paz üstlenirken, stoupe producer ve dj'lik görevlerini üstlenmektedir.

  jedi mind tricks, stoupe the enemy of mankind'ın karanlık, gizemli, mistik prodüksiyonları ve vinnie paz'in oldukça yaratıcı, genelde saldırgan, tahrik edici, acımasız sözleriyle tanınmaktadır.karamsar ve mistik bir sound un üzerine paz'in hedefi tam ortadan vuran sözleri de eklenince ortaya jmt'in eşsiz müziği çıkmaktadır.kendi bölgelerinde gelecek vaat eden mc'lerin yanı sıra underground'ın birçok parlayan yıldızı ve efsane ismiyle de çalışma fırsatı bulan grup(bu isimlerin arasında kool g rap, canibus, gza, heltah skeltah, rass kass, killah priest'i sayabilirz)1996 yılında ''amber probe ep'' ile ilk resmi çıkışlarını gerçekleştirmişlerdir.bu ep'nin b tarafı bir sene sonra yayınlanacak olan ''the psycho-social, chemical, biological & electro-magnetic manipulation of human consciousness''albümünde yer almaktadır.albüm komplo teorileri ve eski ortadoğu mitolojik öğeleri üzerine kurulmuştur.bu albümde the lost children of babylon ve apathy'nin feat.lerini görmekteyiz.fakat kısa bir süre sonra the lost children of babylon, jmt ile yollarını ayırır ve grup elemanlarından cosmic crusader ile 2001 yılında yapılan bir röportajda cosmic crusader,vinnie paz'in onlarla çalışmasındaki tek sebebin kendi hayran kitlesini genişletmek olduğunu söyler.

  ilk uzunçalarlarını yayınlanmasının ardından paz ''army of the pharoahs''projesinin fikrini ortaya atar.doğu yakasından başarılı mc'lerin ve producerların yer aldığı bu grup yoğun çalışmaların ardından ''the five perfect exertions ep''ile ilk meyvelerini vermeye başlar.bu albümde chief kamachi, virtuoso, 7l&esoteric, bahamadia ve vinnie paz yer alır.bu ep daha sonra jmt'in ''violent by design''albümü için remixlenir.fakat bu albümde bilinmeyen sebeplerden kamachi'nin bölümleri atılır ve o şekilde yayınlanır.bu albüm aslında ''polymatrix: reincarnation of the hologramic christ'' adıyla anılmaktadır ve grubun en önemli çalışmalarından biri olarak görülen albüm underground hiphop dünyasında çok belirgin, çok derin izler bırakmıştır.genelde kullanılan tipik gangsta imajının ve mainstream sanatçılarının tavırlarından çok uzak olan vinnie paz mikrofonda çok daha sert çok daha acımasız bir şekilde karşımıza çıkar.bunun yanı sıra vinnie paz çok güzel bir işe daha imza atar ve underground hiphop camiasına jus allah(a.k.a. megatraum a.k.a. megallah a.k.a. ominous a.k.a a jus)'ı tanıtır.jmt'in resmi olmasa da üçüncü üyesi konumuna gelen jus allah, violent by design albümünde aotp'nin bulunmadığı her şarkıda yer alır ve tecrübe eksikliğine rağmen çok kısa sürede kendini iyi bir mc olarak kanıtlamayı başarır.bu albümde yer alan diğer konuk sanatçılara baktığımız zaman mr. lif, outerspace'den planetary, louis logic, diamondback, l-fudge, b.a. barakus, j-treds, killa sha, tragedy khadafi, mr.len gibi uzun bir liste karşımıza çıkmakta.1999-2000 arasında violent by desing'in kayıtları sırasında ikon, lakabını vinnie paz olarak değiştirir ve bugünkü lakabıyla anılmaya başlar.vinnie paz bu lakabı alırken aynı ismi taşıyan bir boksörden esinlenir.bu lakap değişikliğinin ardındaki sebepse ''icon the mic king''adlı eski bir philadelphia'lı underground mc ile olan isim benzerliğinden oluşabilecek karışıklığı önlemektir.vinnie paz bu dönemde ayrıca kendini bir müslüman olarak ilan etmiş ve şarkılarında bu dini inancını belirtmekten hiç çekinmemiştir.vinnie paz'in dini inancından bahsetmişken stoupe'ın bir budist olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

  2001 yılının sonlarında jmt babygrande records'un kurucusu chuck wilson tarafından bu şirkete katılmaları yönünde bir teklif almıştır ve jmt böylece superegular şirketinden babygrande records'a geçiş yapmıştır.bu süreçte çeşitli belirsizliklerden dolayı jus allah, jmt ile düzgün bir şekilde anlaşarak yollarını ayırmıştır.fakat bundan kısa bir süre sonra internet'te yayınlanan bir röportajda jus allah eski arkadaşlarını düzenbazlıkla, homoseksüellikle suçlamış ve ''beyaz şeytan mağara adamları''tanımını kullanıp çok büyük tepki almıştır.bu açıklamanın jus allah'ın o dönem çıkarmayı planladığı ''nightmare ep''için bir reklam aracı olarak yapıldığı açıktır fakat bu açıklamalar hiçbir işe yaramadığı gibi jus allah'ın philedalphia underground piyasasından tamamen silinmesine, reddedilmesine yol açmıştır.ayrıca jus allah'a desteklerde bulunan virtuoso aotp'den çıkarılmıştır.

  2003 yılının ortalarında jmt'in üçüncü lp'si olan ''visions of gandhi'' piyasaya sürülmüştür.paz albümün isminin nas'ın ''affirmative action'' adlı şarkısındaki foxy brown'ın yer aldığı verselerden esinlenilerek ortaya çıktığını söylemiştir.paz ayrıca şiddetten uzak bir sosyal değişimin önemini belirtmiş fakat ironik olarak öfkeli tehditkar sözlerini yine kullanmış ve hıristiyanlara, homoseksüellere karşı olan hoşgörüsüzlüğünü sözlerinde belirtmiştir.bu dönemde stoupe, new york'ta profesyonel bir stüdyoya kavuşmuş ve bu desteği çok iyi şekilde kullanmayı başarmıştır.ayrıca orkestra sampleları ve latin ezgileriyle üretimlerine zenginlik, çeşitlilik getirmiştir.buna karşılık vinnie paz'in hayran kitlesi birazcık hayal kırıklığına uğramıştır.bunun sebebi hayranların paz'in sözlerini çok abartılı,taşkınca bulmalarıdır.her şeye rağmen albüm geniş kitlelere yayılmış ve ticari bir başarı da yakalamıştır.yani jmt büyümeye devam etmektedir.

  bu albümün üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, jmt ''legacy of blood'' albümü ile hızla ilerledikleri yaratıcılık ve başarı dolu yolda bir basamak daha atlar.ikili bu albümde konuk sanatçı sayısını olabilecek en asgari sayıda tutmaya çalışır.visions of gandhi albümünden çıkardıkları derslerle ilerleyen ikili, bir önceki iki albümü ile bu albüm arasında belirgin bir denge kurmaya çalışırlar.paz ayrıca albümde çok daha kişisel konular üzerine yazar.bunun en belirgin örneğini albümün son şarkısı olan ''before the great collapse'' da görebilirz.''mommy i don't wanna live no more'' ''eversince daddy died its been pain, momy''gibi seslenişlerde bulunan paz ''tell everyone ı love them and ı always had their back''diyerek de tüm sevdiklerine seslenmiş ve albüme çok içli bir nokta koymuştur.2005 yılının şubat ayında babygrande records şirketlerinin jus allah'la anlaştığını resmen açıklamış ve eski ortaklarıyla yeniden işbirliği içine gireceğini açıklamıştır.uzun süre merakla beklenen ''all fates have changed'' albümünün yayınlanmasının ardından jus allah babygrande'den ayrılmış ve eski ortaklarıyla yeniden çalışacağı yönünde yapılan açıklamaları yalanlamıştır.

  2006'nın mart ayına geldiğimiz de ise army of the pharaohs'ın ''the torture papers''albümünü görmekteyiz.tayfa bu sefer biraz daha genişlemiştir.vinnie paz, chief kamachi, 7l & esoteric, apathy, celph titled, planetary & crypt the warchild (outerspace), king syze, faez one, reef the lost cauze, des devious gibi isimleri bu albümde dinleyebilirsiniz.çok kısa sürede önemli satış rakamlarına ulaşan bu albüm, birçok dinleyici tarafından beğenilmiş ve eleştirmenlerden güzel notlar almayı başarmıştır.

  "servants in heaven, kings in hell," adlı beşinci jmt albümünün 2006 yılının ağustos ayı içerisinde yayınlanacağı açıklanmış durumda.

  (bkz: http://www.hiphoplife.net/…ontent&task=view&id=1111)
  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/jedi_mind_tricks)
 • 25 kasım 2006'da sagopa kajmer ile birlikte yeni melekte konser verecek grup. (bkz: http://www.sagopakajmerrap.org/)
 • hala dinlemek konusunda teredütte olan sagopa kajmer hayranları varsa, koyverin gitsin player'a... **
 • 25 kasım'da istanbul’a gelemeyecek olan grup.vinnie paz hastalanmış ne yazık ki…
 • eylül 2006'da servants in heaven kings in hell adlı albümü piyasaya sürmüş olan grup.

  (bkz: razorblade salvation)
 • (bkz: raw is war)
 • aptallıklardan arı, beyaz rap. iki de bir israil'i boykot etmeleri saçma bir şey olsa da yaptıkları müziğin yıllardır takipcisiyim. şu sıralar da "blood in blood out(http://fizy.com/#s/1e9ttk)" dinliyorum.
hesabın var mı? giriş yap