• küre, 3 boyutlu nesneler arasında en küçük yüzey alanıyla en büyük hacmi sağlayan objedir. kürenin bu verimliliğinden çağlar boyu kubbe denilen formuyla yararlanmıştır insanoğlu. gel gör ki geleneksel kubbelerin inşa teknikleri itibariyle ağırlık gibi bir sorunları vardır, büyüdükçe ağırlaşır, kendini taşıyamaz hale gelir. bu noktada günümüzde bilinen en sağlam strüktür çeşidi olan jeodezik kubbe çıkar karşımıza. boyutları büyüdükçe normal strüktürlerin tersine sağlamlaşması, hafifleşmesi ve ucuzlaşması en büyük avantajıdır. prensip olarak tek boyutlu elemanların (genelde çelik çubuklar) bir araya gelerek evvela iki boyutlu bir çerçeve (örneğin üçgen, altıgen, sekizgen) oluşturmaları, sonra da bunların tekrar ettirilerek eğri bir yüzey meydana getirilmesine dayanır, yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı da bu eğrilikli yüzey bir küre yüzeyine ne kadar yakın olursa strüktür o kadar verimli olur, çerçevelerin içinde kalan boşluklar sonradan taşıyıcı etkisi olmayan hafif malzemelerle kaplanabilir. gene bu üniform yapısından dolayı yerel yükler bütün kubbe yüzeyine eşit miktarda etkir, büyüdükçe sağlamlığının artmasının sebebi de budur, yer yarılıp da içine kaçmadıkça depremlerden de kolay kolay etkilenmez. jeodezik kubbeyle sonsuz açıklık geçilebilir. jeodezik kubbe iyi günler diler. jeodezik kubbe. jeodezik kubbe.
  • yeni cadir teknolojisinde de bundan yararlanilmaktadir. 90'li yillarin dome cadirlari artik yerlerini yavas yavas jeodezik kubbe cadira birakmaktadir.

    (bkz: kampcilik)
  • british museumun kubbesi bu tür bir kubbedir mesela.
  • (bkz: ouchhh) bu minvalde takip edilmesi gereken bir ajans
  • (bkz: #71221678)
  • richard b. fuller tarafından 1954 yılında patenti alınmış en elverişli kubbe sistemi olarak bilinir. fuller'in patent başvurusunda "basınç ve çekme kuvvetlerini sisteme muntazam olarak yayan küre biçimindeki bir direk" olarak tanımlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap