• sade'nin bir sarkisi. insanin icini sizlatabilir.
 • jezebel tevrat'ın krallar 1 ve krallar 2 bölümünde hikayesi anlatılan, tevrat ve incil'de adı geçen en kötü yürekli ve en günahkar kadın olma sıfatlarını elinde bulunduran kişidir. jezebel sidonia kralı ethbaal'ın kızı ve israil kralı ahab'ın karısıdır, israil kraliçesi olmasına rağmen bir putperesttir ve o yörelerde popüler bir tanrı olmaya bir şekilde devam etmekte olan baalın kuludur. tüm israil'i baal'e tapmaya ikna etmeye çalışır, bu alanda türlü işkenceler uygular, daha da ileri gidip başkent samaria'da kendisine güzel bir tapınak inşa eder. israil kralı olarak bütün bunlara dur demesi beklenen ahab ise karısının işlerini sallamamaktadır. (sonra çok pişman olacaktır) tanrı bu bozacı ile şıracı ilişkisindeki çifti lanetler.

  önce ahab bade olur. bir savaşta düşmanın ortaya atmak maksatlı attığı ok şans eseri kralı bulur ve şans eseri tam da zırhının birleştiği korunaksız bölgeden tutturur. ahab güneş batana kadar kan kaybından ölür. kanlarını köpekler yalar. (köpek ayrıntısı önemli, devam edelim)

  jezebel başkötü olduğundan sona kalmıştır, jehu'nun üç adet eunuch'u tarafından yüksek katlarda yer alan bir pencereden atılır. akabinde yoldan geçmekte olan atlar tarafından paralanır ve cesedini köpekler yer. (söylemiştim köpekleri) kafatasını, ellerini ve ayaklarını ise bırakırlar. bu kısım renkli ayrıntıyı elijah'a borçluyuz.

  bir inanışa göre kadınlar hala jezebel'in günahlarını ödemektedirler. bu male centered hikayeye göre: madem ödüyoruz, tanıyalım, sevelim jezebel'i dedirten baslik. (özlemişim seni dedirten başlık)
 • might and magic 7 oyununda fire mastery öğreten npc.
 • jezebel; vampire the masquerade oyunlarinin vazgecilmez isimlerindendir. mistik npc ler icin cok uygundur.
 • sadenin greatest hits albümünde de yer alan güzel bir şarkısının ismi
 • acid bath'in when the kite string the pope adlı albümünden bir şarkı.
 • (bkz: roxanne)
 • asimov'un muhtesem bas karakteri elijah baley'in karisinin ismidir jezebel. kocasinin isminin elijah, kendi isminin ise jezebel olmasi garip bir rastlantidan, psikolojik etkileri derinlerde olan bir hastaliga donusur. ismi en kotu anlamina gelen biri ne kadar iyi olabilir? ne kadar iyi olmak ister ya da..
  nitekim, asimov'un sadece bilim kurgu degil, psikoloji konusunda da mukemmel bir vizyonu oldugunu gosteren bas kahramanin ismidir jezebel. celik magaralar'da jezabel diye gecer bu isim. fakat kastedilen isim jezebel oldugundan aciklanmasi gereken yer burasidir.
  insanlarin isimlerinden yola cikarak karakter tahlili yapmaktansa, isimlerinin onlarin karakterleri uzerinde ne gibi etkileri bulundugunu anlamak icin okunmasi gereken kitap ise gunesin tanrilari ve safagin robotlari'dir. jezebel, celik magaralar'daki pasif rolunu bu kitaplarda gercek ruhuna birakir.
  guclu, akilli, kiskanc bir kadindir. kocasini kiskanmakta da haklidir.
 • (bkz: decibel)
 • recoil'in liquid albumunden bir liste parcasi, albumdeki diger sarkilara gore dinlemek ve sevme daha kolaydir, tribaldir :

  sozleri hikaye gibidir, yani soyle :
  well stop, great god, stop there and listen, listen to the story ‘bout jezebel. her sins were so wicked jehovah got angry, her soul went leapin’ and jumpin’ into hell. way back yonder in the olden days, john told jezebel to borrow her ways, said her evil deeds had ruined the land and repent for the kingdom of god was at hand. she got mad at john ‘cause he told her ‘bout the gospel, told her servants to boil him in oil. well they tell me god looked from the windows of the heavens, spoke one word and the oil wouldn’t boil. he raised his hand, creation trembled, stamped his feet and time stood still, raised his voice, looked down and thundered “john! go do my will." you got to go to judgment, stand trial. then they tell me john moved through the power of the gospel, told jezebel her time was nigh. on the book of life, her days were ended, her time run out and she had to die. well they tell me god walked his footsteps thunderin’, he moved his head and his eyes flashed fire, clapped his hands and death come jumpin’, jehovah was angry, somebody had to die. you got to go to judgment, stand trial. then death come knockin’ on jezebel’s door and said “come on woman ain’t you ready to go? of your evil deeds god’s done got tired, you got to go to judgment, stand trial." then death come leapin’ she jumped into hell, great god almighty i heard them tell. nine days she lay in jerusalem’s streets, her flesh was too filthy for the dogs to eat. you got to go to judgment, stand trial. “jezebel, mind god’s talking, says he’s tired of your evil ways. you got to go to judgment, stand trial."
hesabın var mı? giriş yap