şükela:  tümü | son 24 saat
 • 1880'ler ve 1960'lar arasında amerika'nın büyük bölümünde uygulanan, siyahlar ve beyazların aynı ortamları paylaşmalarını yasaklayan kanunlardır... gayet de yasal bunlar, hapis ve para cezası uygulanıyor karşılığında... örnek olarak; evli olmayan bir siyah ve beyazın aynı evde yaşaması, geceleri aynı evde kalması 12 ay hapis veya 500$ para cezası gerektiriyor; bununla birlikte bir siyah ve beyazın evlenmeleri kesinlikle yasak... iş yerlerinde aynı ofis içinde çalışmıyorlar, tuvaletleri de ayrı... bunu uygulamayan kişiler yine aynı şekilde cezalandırılıyor...
  ismini zenci bir minstrel show karakterinden almış... bu minstrel show da şöyle bir şey: 1800'lerde güney amerika'ya insanları incelemek için giden bir kuzey amerika'lı tiyatrocu kuzeye dönüşünde bu tip oyunları sahneye koyuyor... adam insanları incelerken kireçlenmeden mustarip bir yaşlı adam görüyor, bunu çok komik buluyor ve oyuna taşıyor... oyunda bir beyaz ve iki zenci adam bulunuyor, zenciler sürekli titriyor ve aralarında geçen diyaloglarda alaya alınıyorlar; ancak zencilerin sahneye çıkması yasak olduğundan abartılı makyaj yapmış beyaz adamlar oynuyor bunları da...
 • esit ama ayri yasasi altindaki kanunlar. esitlik te neyin esitligi ise halen kimseler cozemedi......
 • bu kanunlarin bugun halen yazili olmasa bile toplumsal hayatta varligini hissederek yasamak, amerika icin ve her seyden ote insanlik icin buyuk bir utanctir.
 • derisinin renginden tuttuğu takıma, bıyığının boyundan üzerindeki urbaya kendini gruplaşmaya adamış insan dürtülerinin kanunlaşmış halidir. yazılı kanunların olmadığı yerde bile dünya bir kutuplaşmadan diğerine koşup duruyor.
 • jim crow adında biri tarafından yapılmış kanunlar değildir.

  jim crow, o dönemde popüler olan bir tiyatro oyunundaki siyah bir karakterdir. bu karakter, siyahlara dönemin beyazlarının bakışını yansıtır. dolayısıyla da jim crow ifadesi pejoratif bir anlam içerir.

  bu ırkçı aşağılamayı karga anlamına gelen "crow" soyadında da görmek mümkündür. hani türkiye'de çarşaflılara "karafatma" falan diyenler var ya, işte aynı onun gibi...

  (bkz: elizabeth eckford/@derinsular)

  (bkz: ırkçılık/@derinsular)
 • abd'de asırlar süren kölelik döneminin sona ermesinden sonra, (takriben) 1876 ve 1965 yılları arasında ırkların sosyal alanda birbirlerinden tecrit edilmesini düzenleyen kanunlardır.

  bu yıllar boyunca, siyahlar ve beyazlar ayrı mahallelerde oturmuşlar, ayrı otobüslere binmişler, ayrı çeşmelerden su içmişlerdir. (bkz: segregation/@derinsular)

  http://en.wikipedia.org/wiki/jim_crow_laws
  http://en.wikipedia.org/…ation_in_the_united_states

  (bkz: rosa parks)
  (bkz: martin luther king jr)

  (bkz: ırkçılık/@derinsular)
 • abd nin güney eyaletlerinde yeniden inşa döneminin sonundan(1877), yurttaşlık hakları yasası'nın (1964) kabulüne değin ırk ayrımının hukuki temelini oluşturan yasalar.
 • (bkz: colored only)
hesabın var mı? giriş yap